Předstartovní horečka: MČR sprinty

od | 4. 5. 2017 | Orientační běh, Předstartovní horečka

Aktualizujeme – Čeká nás sprintový víkend. MČR sprintových štafet (sobota) a MČR ve sprintu pořádá SK Žabovřesky Brno v Brně, centrum závodů je v ZŠ a MŠ Kotlářská. Pořadatelé se původně hlásili s prostorem Moravského Krumlova a Mikulova, ale za zvláštních okolností (psali jsme zde) závod přesunuli do Brna.

V pokynech najdeme zmínku pouze o prostoru závodu, který rozprostírá na mapách Brno (2003), Lužánky (2007), Kraví hora (2005) a Špilberk (2002). Přesné umístění startu nebo cíle závodu se závodníci měli dozvědět až při příchodu do centra závodu. “Ze zveřejněných pokynů se účastníci dozvědí přesně to, co vyžadují Pravidla OB, podrobnosti o jednotlivých závodech pak obdrží po příjezdu do centra v den závodu,” říká například předseda sekce OB Petr Klimpl. Pod tlakem situace však pořadatelé uvolnili cíle všech závodů.

Už předtím se na webu MČ Brno-Střed objevila zmínka o nedělním MČR ve sprintu (neděle 13:00-17:00).

Informace z webu MČ Brno-Střed.

Závodní prostory, cíl finále sprintu, zastávky autobusů a hlavní vlakové nádraží jsme doplnili do přehledné mapky. Od pátku 5. května od 18:00 je totiž zakázáno vstupovat do prostoru závodu. Pro ty, co plánují přijet autobusem Regio Jet nebo vlakem na hlavní nádraží, je tedy vyloučené podle pokynů závodu, aby si při závodě zazávodili. Poruší tím totiž embargo a pokyny k závodu.
Modře je v mapce vyznačen buffer okolo centra závodů o velikosti 1200 m.

Zobrazit větší mapu

Spíše takovou perličkou je jméno stavitelů. Navržený člen Jury Jan Fiala figuruje v Prováděcích předpisech k soutěžím sekce OB 2017 (které byly vydané 18. ledna 2017) jako stavitel tratí. Pravidla OB hovoří, že: “Žádný z členů jury nesmí být zúčastněn v pořádání závodu.”  V rozpise a pokynech pak je uvedeno duo Jakub Zimmerman a Jan Drábek (ve výběrovém řízení byl napsán Jan Zháňal). Nutno podotknout, že ZBM požádalo v únoru výjimku SK.

Zpátky k vlastnímu programu. V sobotu od 14:00 je plánované MČR sprintových štafet, pro závodníky kategorií DH18 a DH21 bude povinností se dostavit do této doby do karantény. V neděli je pak dvoukolové MČR ve sprintu. Tato novinka je letos poprvé a platí pouze pro kategorie D21 a H21. I příští rok je počítáno s tímto modelem. Jaký harmonogram tedy pořadatelé na neděli chystají?

 • dopoledne (start 00=9:30): kvalifikace D21 a H21, Veteraniáda, Jihomoravská liga, veřejný závod
 • odpoledne (start 00=15:00): finále D21 a H21, mistrovství D16, D18, D20, H16, H18 a H20

Jedno z míst, kde se pravděpodobně poběží, je hrad Špilberk. Dominanta Brna přivítala nejlepší světové orientační běžce před 15 lety, konala se zde finálová série Světového poháru. Charakterem terénu se spíše hodí na sprint, mohlo by zde být odpolední finále.

Kde hledat favority závodu? V sobotu obhajuje titul OK 99 Hradec Králové. Své budou chtít říci i domácí Žabovřesky, SK Praga nebo Slovan Luhačovice. Na nedělním sprintu je v ženách hlavní favoritkou Denisa Kosová, která vyzve v souboji na titul Adélka Indráková, Jana Knapová, Kateřina Chromá, Kamila Gregorová nebo dorostenka Tereza Janošíková. V mužích obhájce titulu Vojtěch Král bude opět na startu.  Do širšího okruhu favoritů však také patří Miloš Nykodým, Jan Petržela, Jan Procházka, Tomáš Kubelka, Marek Minář, Pavel Kubát nebo Jonáš Hubáček.

Více informací:
stránka závodu
pokyny
informace v Eventoru

2 Komentáře

 1. Avatar

  Hlavně aby se nám ještě na poslední chvíli nezměnilo město… však už to známe.

  Odpovědět
 2. Avatar

  V předchozích dnech Béďa v textu k MČR citoval vyjádření Libora Zřídkaveselého k tomu, že detailní upřesnění terénu bude až v den závodu (pokusím se vzpomenout na co nejpřesnější znění, ale tahám to z paměti): “Orientační běh je běh v neznámém terénu podle mapy a buzoly. Nemá to být běh naučenými místy.” Dnes už tato věta na Béďovinách chybí.

  Z věcné stránky: Pro “domácí” (brněnské a v Brně žijící/pracující/studující) závodníky oblast středu Brna logicky nemůže být neznámým terénem. Různé postupy mohou jít po paměti, zatímco přespolní musejí mapovat (jak z hlediska volby, tak realizace postupu – to je zkrátka normální všude, kde je někdo “domácí”), uvidí se jak znatelnou výhodu to může přinést (záleží samozřejmě na stavbě tratí). Ale utajování prostorů do poslední chvíle, které omezuje možnost “domácí přípravy”, reálně spíš zvýrazňuje zmíněnou výhodu “domácích” závodníků.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.