Předstartovní horečka: MČR NOB
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Předstartovní horečka | Závody | 05.04.2017

A je to tady! První mistrovství ČR klepe na dveře. Druhý dubnový víkend uspořádá OK Jihlava MČR v NOB a současně v neděli Český pohár štafet. Jaký terén pro nás pořadatelé připravili? Co dělalo při stavbě stavitelům největší problémy? A budou na kontrolách reflexy? Čtěte naší Předstartovní horečku!

Z terénu letošního MČR v NOB. Zdroj: nocni2017.okjihlava.com

Mistrovství v nočním OB. Někteří ho milují, jiní nesnášejí. Letošní MČR v Rantířově by však mohlo pohladit po duši, jak napovídá stavitel tratí Aleš Petráček:  “Prostor závodu není sice nikterak rozlehlý, ale o to překvapivě často měnící svůj charakter. Závodník tu najde relativně strmý svah, oblíbené hustníky, pasáže, kde poletí jako vítr, místa s nepříjemným porostem na zemi.” Prostor má 3,5 km2 a určitě nepatří k těm největším. Mapu Peklo připravil Matěj Píro a Jan Picek pod vedením zkušeného kartografa Martina Kratochvíla.  Pro všechny kategorie bude připravena v měřítku 1 : 10 000 a rozměru A4. “Mapa místy trochu klame tělem, protože v některých zdánlivě čistých místech běžci narazí na zbytky větví po prořezávce a přesun tam není tak rychlý, jak by si přáli či představovali,” přiznává Petráček.

KROK ZA KULISY. Mapa vznikala v letošní zimě, kde nebylo nouze o sníh… Foto: Jan Picek

Jaké parametry tratí čekají závodníky? Muži musejí zdolat 11,8 km, na trati je bude čekat 39 kontrol. Dámy čeká 7,6 km (22 kontrol). Jak ale přiznává stavitel tratí, největším oříškem při stavbě bylo odhadnutí délek: “Asi největším problémem bylo odhadnout délku tratí s ohledem na směrné časy. Některá původně navržená místa bylo také nutné po poradě přehodnotit a z bezpečnostních důvodů vypustit. Je to sice MČR, ale zdraví závodníků by mělo zůstat prioritou.” Pro několik mistrovských kategorií byly použity rozdělovací metody. Kategorie D16 a H16 mají trať s motýlkem. Kategorie H21 má trať ve formě dvou okruhů s krátkou společnou úvodní a závěrečnou částí. Každý závodník obdrží na startu dvě mapy zabalené společně (tedy oboustranně).

Prostor závodu MČR NOB a ČPŠ.


Budou nebo nebudou reflexy? Častá otázka závodníků před závody v noci. Pokyny dávají jasné stanovisko: kontroly nejsou vybaveny reflexními prvky. “S ohledem na kvalitu dnešní osvětlovací výbavy jsme se rozhodli reflexy na kontroly nedávat. Bude třeba se tak na příslušné místo opravdu domapovat, běh za náhodným zábleskem nehrozí. Z tohoto důvodu nebude úplně ideální vyrážet do lesa jen tak s nějakou bludičkou,” usmívá se Aleš Petráček.

Z terénu letošního MČR v NOB. Zdroj: nocni2017.okjihlava.com

Minulý rok vyhráli MČR Barbora Hrušková (2. Eva Kabáthová, 3. Kateřina Chromá) a Jan Šedivý (2. Miloš Nykodým, 3. Daniel Hájek). Z loňských šesti medailistů jsou letos přihlášeni pouze tři (nenastoupí Chromá, Nykodým a Hájek). Mezi hlavní favoritky ale musíme zařadit naši nejlepší loňskou ženu minulé sezony Denisu Kosovou, Michaelu Omovou či Adélku Indrákovou. Mezi 66 startujícími muži je kromě Šedivého spolufavoritem Vojta Král a Pavel Kubát, Jan Procházka není přihlášen. O bednu také budou chtít bojovat mladí závodníci v čele s Tomášem Kubelkou, Markem Minářem nebo Jonášem Hubáčkem. Překvapit ale mohou i další.
V neděli 9. dubna bude pokračovat ve stejném prostoru Český pohár štafet. Ten po 1. kole opanuje v D21 i H21 OK 99 Hradec Králové. Průběžné výsledky najdete zde.

Více informací:
pokyny závodu
stránka závodu
obrys mapy v mapovém archivu

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *