Předstartovní horečka: MČR na klasice na Maliníku
Dnes je 17.02.2020

OB v ČR | Orientační běh | Předstartovní horečka | Závody | 19.09.2019

Drsná příroda, tvrdé žulové balvany, vysoké borůvčí, strmé svahy a k tomu ideálně déšť. Vrchol roku – MČR na klasické trati na Maliníku proběhne již o tomto víkendu! V Jizerských horách se představí přes 1600 závodníků a čeká je rozhodně silný zážitek!

Centrum závodů bude na louce u obce Hraničná, tedy zhruba tři kilometry severně od Jablonce nad Nisou. Parkování osobních aut bude přímo v aréně, od autobusu se bude muset jít 800 metrů pěšky. Kde hledat favoritky a favority závodu? Do kategorie D21 je přihlášeno 86 závodnic, na startu nechybí ani téměř kompletní ženská reprezentace včetně obhájkyně titulu Denisy Kosové. O celkové vítězství v Českém poháru si to s ní rozhodně bude chtít rozdat Vendula Horčičková, adeptek na vítězství je však rozhodně více. Mužů je do závodu přihlášeno dokonce 112. Miloš Nykodým určitě bude chtít přidat do sbírky 4. zlato z klasiky v řadě, ostatní se budou snažit jeho vítěznou šňůru přerušit. Ať už průběžný lídr ČP Vojta Král, letos výborně běhající Marek Minář, loni bronzový Tomáš Kubelka nebo účastník MS Pavel Kubát. “Loni jsem vyhrála, takže nemůžu říct nic jiného, než že chci vyhrát znova a určitě obhájit titul,” prozradila Denisa Kosová. “Řekněme, že s druhým místem nebudu spokojený,” přitakává se Miloš Nykodým.

Co očekávají reprezentanti?

Denisa Kosová: Očekávám náročnou klasiku, která nás prověří. Ty pořádné borůvky, na které jsme trénovali celé léto v Norsku, budou naše obrovská výhoda a myslím si, že to  bude super zážitek.
Vendula Horčičková: Očekávám drsnou klasiku. Doufám, že to bude dlouhý, takový poctivý s dlouhými postupy. Prostě drsný terén, co jsem tak četla.
Vojtěch Král: Očekávám tvrdou výzvu, že to nebude zadarmo a že budeme muset makat celu dobu. Bude to dostatečně dlouhé a prověří to fyzickou připravenost všech závodníků.
Miloš Nykodým: Doufám, že to bude dlouhý. Mohly by se netrefit směrné časy, čím delší, tím lepší (pozn. red. smích). Četl jsem si nějaké rozhovory se stavitelem tratí a mají tam být spíš kratší postupy, takže to bude bolet ke konci.

Přijeď 21.-22.9.2019 pokořit sílu Jizerských hor do Jablonce nad Nisou! Mistrovství a veteraniáda ČR na klasické trati

Zveřejnil(a) Tatran Jablonec dne Pondělí 24. června 2019

Kvalifikace (sobota)

V kvalifikaci se v mistrovských kategoriích představí zhruba 1360 závodníků, dalších 300 se jich postaví na start veřejného závodu (kategorie T2 – T8), který se odehraje v sousedním prostoru na Břízkách.  Rozhodně nelze čekat, že by kvalifikace byla pouze lehkým zahřátím, parametry mluví za vše: H21 – 10,8 km / 390 m, D21 – 7,0 km / 260 m. Start je vzdálen 2,4 km s převýšením 180 m, po 2,1 km je vstup do karantény, kterým musí projít všichni závodníci kategorií DH16 – DH21 nejpozději v čase 11:30. Veteránské kategorie budou startovat následovně. Ještě před vstupem do karantény je možnost využití tréninkové mapky. Postupový klíč do nedělního finále je následující: DH16 a DH18 (6 běžců z každého rozběhu), DH20 (9 běžců z rozběhu), D21 (6 závodnic z rozběhu), H21 (8 závodníků z rozběhu), veteraniáda (prvních 50%, maximálně však 30). “Co bych poradil závodníkům ohledně absolvování MČR u nás? Nic. Kdybych nyní zde začal cokoliv rozebírat a radit, tak bych prozradil něco, co prozradit nehodlám. Zároveň byste mohli být ochuzeni o možný moment překvapení při odběru mapy na startu,” prozradil stavitel kvalifikace Dušan Novotný.

Finále (neděle)

V nedělním finále budou první závodníci startovat od 9:00. Start bude opět pro všechny společný a bude vzdálen 2,8 km s 125 m převýšení. Pro kategorie DH16 – DH21 finále A MČR je opět povinná karanténa, která začíná po 2,6 km a závodníci se do ní musí dostavit nejpozději v 12:00. Tito závodníci budou mít zároveň na startu připravena startovní čísla a navíc všichni běžci DH21A poběží s GPS jednotkou. Kategorie H21A má výměnu mapy – na 14. kontrole otočí závodník mapu a pokračuje svoji trať podle druhé mapy na rubu. “Tratě se nestavěly tak lehce, jak by si mohl někdo myslet. V prostoru se nachází docela hodně cest, část je hodně middlovitá. Jak zde postavit klasiku? I díky tomu jsem použil spíše více kontrol, než jsem původně chtěl. U kratších tratí to má navíc další důvod: vyhnout se místy s nepříjemným stoupáním,” prozradil stavitel finále Jan Picek, který na Maliníku stavěl svůj první oblastní žebříček před 13 lety! Rozhodně je na co se těšit!

Více informací:

Přidá Miloš Nykodým 4. zlato z klasiky v řadě a bude si stejně jako loni poskakovat do cíle? (foto: Petr Kadeřávek)

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *