Předstartovní horečka: MČR Krátká trať

od | 15. 7. 2016 | Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Pro mnohé vrchol jarní sezóny ročníku 2016 je tu. Mistrovství České republiky na krátké trati klepe na dveře. Letošní šampionát připravuje “Pragovka” (SK Praga Praha) na vyspělý jih Čech, konkrétně do vesničky Hojná Voda.

 

Ukázka ze závodního prostoru (Foto: PGP)

Ukázka ze závodního prostoru (Foto: PGP)

Hojná Voda, dříve také Vilémova Hora, leží v Novohradských horách kousek od hranic s Rakouskem, jihovýchodně od Českých Budějovic, v údolí mezi Kraví Horou (953 m.n.m.) a Vysokou (1034 m.n.m.). Vzhledem k tomu, že zde trvale žije asi 29 obyvatel, tak o víkendu 25. – 26. června se počet lidstva v tomto malebném koutku naší vlasti zčtyřicetičtyřnásobí.

Název Hojná Voda dostalo místo podle pramene hojivé vody, který zde byl objeven a díky němuž zde byl vybudován lázeňský areál, který v době své největší slávy hostil spoustu významných hostů. V roce 1938 v městysi Hojná Voda žilo více než 600 obyvatel, z toho ale pouze 15 Čechů. Krutý osud stihl tuto obec po válce, z níž se větší část mužů nevrátila, a kdy bylo německé obyvatelstvo vystěhováno. V roce 1949 zde bylo vytvořeno zakázané hraniční pásmo, a více než polovina domů byla srovnána se zemí. V šedesátých letech poté sice byla Hojná Voda zpřístupněna, ale do roku pádu komunistického režimu v roce 1989 byly Novohradské hory téměř neznámou oblastí, ve které “vládla” pohraniční stráž. Všechny pozdější pokusy obnovit proslulost zdejších lázní sice ztroskotaly, ale Hojná Voda se i tak postupně stává turistickým centrem, které je připraveno hostit hladové krky orientačních běžců lačnících po nových neoběhaných náročných terénech.

 

Ukázka ze závodního prostoru (Foto: PGP)

Ukázka ze závodního prostoru (Foto: PGP)

A na přesně takový terén nás pořadatelé navnazují, když avizují, že v lese nás čekají skalky a kameny, občas nějaký ten hustník a pak zase kameny. Takže nezapoměňte doma tejpovací pásky a pozor na kotníky. Dále nás v lese čekají vývraty, ale ty my nesmíme čekat na mapě, kde dle vyjjádření pořadetelů zmapovány nebudou. “Mapa je perfektní, perfektním způsobem zobrazuje změny průběžnosti. Takže stejně jako loni na našich závodech na Sedle, kamenné pole vás opravdu zpomalí a vyplatí se mu vyhnout“, velebí mapu a na možná úskalí upozorňuje stavitel finále a český reprezentant Honza “Bet” Procházka.

 

Ten vzal na svá bedra roli stavitele tratí, konkrétně finálového závodu a v oficiálním rozhovoru přidává další pohled na tratě. “Ve finále uspějí pouze závodníci, kteří umí běhat ve velmi těžkém lese s kamenitou podložkou s aktivní orientací. Pokud závodníci dokáží zpomalit do dohledávek a naopak se rozběhnout na delších postupech a celý závod si vytvářet plán, určitě ve finále uspějí.” Čeká nás tedy krátká trať, to znamená menší mapa v měřítku 1 : 10 000, technicky náročný terén a jak dodává Bet, také hodně kontrol blízko sebe. “Asi nemusí být tajemstvím, že na Kuní hoře jsem umisťoval kontroly na hranici pravidel. Tedy všechny jsou od sebe minimálně 40m a mají rozdílné popisy, ale přesto se mi podařilo na tuto komplexní skalnatou horu umístit skoro maximálně možný počet kontrol, takže kontrolujte kódy!

mcrkt16_ukmap1    mcrkt16_ukmap2

Nám nezbývá než se těšit a věřit, že pořadateli avizovaná lahůdka bude všem orienťákům – fanjšmekrům opravdu chutnat. Na start sobotního semifinále, které vypukne v pravé poledne se postaví přes 1260 běžců a běžkyň všech věkových kategorií. A kde hledat favority? Určitě mezi reprezentanty. Titul mezi ženami obhajuje Dana Šafka Brožková, která se stala i čerstvou vítězkou nominačního závodu na MS na krátké trati a která by na statu neměla chybět. Spolu s ní budeme zvědavi především na výkony Jany Knapové, Adélky Indrákové či Evy Kabáthové, ale v takto kamenitém a náročném terénu se může stát cokoliv a překvapení nejsou vyloučena. V mužích loni zvítězil Vojtěch Král, který ovšem bojuje s nemocí a není jisté, jestli na start postaví. K favoritům budou tak patřit mladí borci z Hradce Králové – Jan Petržela a čerstvý vítěz nominačního závodu na MS na krátké trati Pavel Kubát, brněnští Miloš Nykodým a Daniel Hájek a úplně největším favoritem by měl být “domácí” Jan Šedivý z pořádajícího klubu, který se blýskl šestým místem na krátké trati na nedávno skončeném Mistrovství Evropy. Nicméně pole favoritů je velmi široké, na start se postaví celkem 139 mužů a pouze 32 z nich si vybojuje šanci utkat se v neděli o mistrovský titul. Těšme se!

 

Obrázky, citace a informace převzaty z webových stránek závodů.

0 komentářů

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.