Předstartovní horečka: MČR krátká trať

od | 1. 6. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Poslední Mistrovství ČR jarní domácí sezóny a její pomyslný vrchol, to je MČR na krátké trati, které připravuje oddíl OB Tatran Jablonec nad Nisou do Nové Vsi nad Nisou na první červnový víkend. Pojďme se podívat, co na závodníky pořadatelé chystají.

Nejlepší trio mužů na MČR na krátké trati 2021 – Křivda, Kubát, Hubáček. (Foto: Jiří Čech)

Popisník s sebou už na kvalifikaci!

Po dvouleté covidové pauze, kdy se běželo pouze jednokolově, se krátká vrací do původního formátu, tedy v sobotu kvalifikace a v neděli finále. V letošní sezóně nás čeká hned několik změn. Tou asi nejviditelnější je, že startovní listiny kvalifikačních rozběhů již nejsou tajné. Závodníci tak dopředu uvidí, s kým se budou prát o postup do finále. Tím pádem popisy budou připraveny k vyzvednutí v koridoru už v kvalifikaci (v dřívějších letech bývaly pouze na mapě). Další změny se týkají hlavně elitní kategorie žen, kde byly výrazně navýšeny počty postupujících do finále podle mužské kategorie. Do finále A tak postoupí z každého ze čtyř kvalifikačních rozběhů 8 nejlepších.

Startovní listina kvalifikace MČR

Kvalifikace se běží v sobotu od 12:00 hodin. Všichni závodníci MČR se musí dostavit do předstartovní karantény, a to nejpozději do 12:20 hodin. Karanténa je jen kousek od cílové arény (400 m) a na start je to z ní také kousek (150 m).

Stará mapa Šichta, která pokrývá významnou část závodního prostoru.

Výšlap sjezdovky před startem a pozor na saně!

Je už skoro tradicí, že centrum závodů pořádaných TJN v Jizerkách bývá na sjezdovkách. Tentokrát bude vybudováno u horní stanice vleku v Nové Vsi nad Nisou. Parkování bude však situováno dole ve vsi, a tak bude třeba si před závodem do centra sjezdovku vyšlápnout. Nechejte tak na 1 – 1,5 km dlouhou cestu z parkoviště raději dostatečnou rezervu.

I terén slibuje nějaké ty vrstevnice, severní svah Černostudničního hřebene, hustníky, skalky, kameny typické pro jizerskohorské lesy. A v části dokonce bažiny s až skandinávským nádechem. A i přesto, že pořadatele trochu omezila jednání s vlastníky a ne všechny části lesa je možno využít, tak slibují pěkný orienťácký zážitek.

Kořením místního lesa je proslulá, byť dnes už bohužel notně zchátralá, smržovská sáňkařská dráha. Jedna z mála v Česku. Ta se vine jako had skrz mapu, kde je netradičně zakreslena mapovou značkou 509 Železnice. Navíc překonávat se dá pouze na některých místech, tam kde to nelze, nebo by to bylo nebezpečné, bude podkreslena značkou pro oblast se zakázaným vstupem a zvýrazněna šrafem a její překonávání v těchto místech je zakázáno.

Ukázka značení překonatelných a nepřekonatelných úseků sáňkařské dráhy z pokynů.

Finále je na programu v neděli od 10 hodin, první startující ve finálových rozbězích “A”, kde se bude bojovat o medaile, se do lesa vydají po 12:10 hod. Karanténa končí ve 12:30. A tentokrát je start i karanténa výrazně dále od centra závodů (1500 m)! Tak si nechejte dostatek času.

Kde hledat favority?

Tituly z loňského roku, kdy se běželo ve svazích nad Vojtíškovem (SSU), obhajují Denisa Kosová a Tomáš Křivda. V ženách si zuby na medaili jistě brousí i další závodnice, které nás reprezentovaly na nedávném SP ve Švédsku – Jana Stehlíková, Adéla Finstrlová, Jana Peterová, ale i další členky RD – Vendula Horčičková, Šárka Sokolářová či Barbora Matějková. V mužích Tomáši Křivdovi bude chtít šlapat jistě na paty odpočatý Miloš Nykodým, uvidíme, jestli se zdravotně dal do pořádku Vojta Král a jak zregenerovali náročné kolo SP Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Martin Roudný či Vojta Sýkora. Výborně letos běhá také Tomáš Kubelka.

Součástí MČR je také poměrně hezky obsazený veřejný závod, kde sice nejsou vypsány klasické kategorie, ale kdo by si nechtěl zaběhnout třeba Jahodu, Pistácii, Malinu nebo Borůvku.

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 2. 2024
a svátek má Horymír.