Předstartovní horečka: MČR klasická trať (2/2)

od | 28. 9. 2016 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

V pondělním díle Předstartovní horečky jsme se podívali na obecné informace týkající se letošního vrcholu podzimní sezony, minimálně co se individuálních závodů týká. Dnešní příspěvek je z velké části založen pouze na odhadech, prognózách a spekulacích. Představíme si totiž papírově nejpravděpodobnější adepty na cenné kovy.

10

MČR klasická trať (Zdroj: OK Lokomotiva Pardubice)

Zahraniční element

Ještě než se podíváme na konkrétní jména, věnujme tři odstavce, pro letošní MČR na klasické trati, aktuální problematice soutěžních pravidel ve vztahu k účasti zahraničních závodníků na mistrovských závodech.

V posledních letech je běžné, že MČR na klasické trati běží větší počet cizinců, z nichž nejvíce bývají zastoupeni maďarští závodníci a závodnice. A není neobvyklé, že především cizinci v mužských kategoriích promlouvají do umístění na předních příčkách v rámci hlavních kategorií, tak jako například vloni v mužích první Baptist Rollier (běhá ale za český klub), nebo čtvrtý Áron Bakó (ten dle pravidel platných od roku 2015, ale nebyl uveden v oficiálních výsledcích a nemohl případně získat medaili, nicméně jako každý cizinec se počítal do postupových kvót a vyřadil tak jednoho českého závodníka, který by do oficiálních výsledků promluvil).

Zmíněni byli zatím především muži cizinci, svět se ale mění, a tak na rozdíl od bitvy na Lechu v roce 955, letos vyrážejí dobýt střední Evropu i maďarské ženy a dívky. Důkazem budiž 19 maďarských dorostenek, které by se mohly zapojit do postupových bojů o finálová místa. V rámci možná trochu divoké nicméně možné teorie by tedy mohla nastat situace, při které by běžely finále MČR na klasické trati 2016 ve zmíněné kategorii pouze a jen maďarské závodnice. V případě takové situace by se významně zvedla důležitost B finále, které by rozhodlo o mistryni ČR. Jak ale říká Petr Klimpl: Bylo po obtížných jednáních s maďarskou stranou domluveno, že do šampionátu (semifinále) může nastoupit maximálně 5 jejich závodníků, pro ostatní bude postavena samostatná trať (stejné obtížnosti jako tratě M ČR) mimo šampionát“.

Takovýto precedens by možná mohl vnést pádný argument do debat o tom, zda běžet či neběžet finále B při dvoukolovém formátu MČR ve sprintu, který nás čeká v následujících letech. Přeci jen by asi nebylo žádoucí, aby zůstávaly celé sady medailí ležet u ledu a bez majitelů. K tomuto Petr Klimpl dodává: „Pro příští rok se připravuje novelizace SŘ v oblasti účasti cizinců resp. cizích státních příslušníků na M ČR“. Ta by měla vést k zamezení výše nastíněných scénářů.

 

Favorité

Nyní k hlavnímu tématu. Protože zatím stále nesedí bookmakeři úspěšných sázkových kanceláří nad ORISem a nevypisují kurzy na základě aktuální závodní bilance nebo náladě trenéra, musíme do papírů nahlédnout sami. Dat však máme více než dost. Kdo jsou ti, co by běželi ve Žďárských vrších s nejnižším kurzem na vítězství?

Zcela určitě Dana Šafka Brožková, Jana Knapová, Jan Šedivý, Miloš Nykodým a Pavel Kubát. Ti totiž zvládli projít českým nominačním sítem a běželi těžkou severskou klasiku na letošním Mistrovství světa. Protože se poběží uprostřed České kotliny, je zřejmé, že po jejich bok se zařadí ti reprezentanti, kteří společně s nimi cílili na medaile na domácím ME. Jmenovitě: Jakobová, Poklopová a z mužů Hájek, Kubelka, Petržela. Na startu pro zranění nebude Omová a Indráková.

Nahlédneme-li do dlouhodobých tuzemských soutěží, ve kterých však absentují některá zvučná jména, můžeme do okruhu favoritek přidat Topinkovou (Rollier), Kabáthovou, Horčičkovou, Gregorovou a Kosovou, z nichž především poslední dvě jmenované mají aktuálně skvělou formu a je pravděpodobné, že svedou souboj o titul. Denisa Kosová jakožto naše letos nejúspěšnější reprezentantka a Kamila Gregorová z pozice druhé ženy Českého poháru, která v podobných terénech jen těžko hledá konkurenci.

 

woc16_middle_denisa2

Denisa Kosová při MS 2016

 

Mezi muži, kteří ještě nebyli jmenováni, letos v českém prostředí vyčnívá Ondřej Semík, i on bude patřit mezi favority stejně tak, jako dva naši velmi úspěšní reprezentanti Jan Procházka a Vojtěch Král. Jan Procházka prokazuje během celého podzimu vynikající formu a navíc půjde do závodu jako obhájce pozice nejlepšího Čecha z loňského MČR. Uvidíme, kam po úspěšné sezoně vynese podzimní setrvačnost Vojtu Krále.

 

Jan Šedivý dobíhá long na MS 2016. Foto: Lenka Klimplová

Jan Šedivý dobíhá long na MS 2016. Foto: Lenka Klimplová

Na jmenované závodníky budou jako vždy útočit mladí závodníci stejně tak, jako ti velmi zkušení, kterých je ve startovním poli více než dost.

Věřme, že se všem, nejen jmenovaným, vyhnou zdravotní potíže a svedou napínavé boje o vysoce ceněné medaile.

 

Tipy na medailisty

Jan Kaplan (stavitel finále): Dana Šafka Brožková a Jan Šedivý.

Adam Zitka (ředitel závodu):  Denisa Kosová, Jana Knapová, Martina Zvěřinová a Jan Procházka, Miloš Nykodým a Pavel Kubát

Zuzana Klimplová (IOF Adviser): Kamila Gregorová, o druhé místo bude boj a třetí Jindra Hlavová. V Mužích Jan Šedivý, Pavel Kubát a Miloš Nykodým, nebo Jan Petržela.

Redakce O-news.cz: Kamila Gregorová, Denisa Kosová, Jana Knapová respektive Jan Šedivý, Pavel Kubát, Miloš Nykodým (řazeno, dle nejčastějších tipů na vítěze)

Mezi čtenáři O-news.cz se sešel velký počet tiperů, z nichž většina favorizuje duo Kosová a Gregorová, s odstupem je pak na třetím místě mezi tipy na vítězku Šafka Brožková. Mezi muži považují hlasující čtenáři za největšího favorita Jana Šedivého, jehož ve vyrovnaném souboji následují Kubát s Nykodýmem (více).

 

Okénko do historie

Pro zájemce a nostalgicky smýšlející čtenáře využijme pro předstartovní prognózu ještě jeden zajímavý úhel pohledu. Za tímto účelem nahlédněme do výsledků závodu, který se odehrál v přímém sousedství letošního MČR na klasické trati a v obdobném terénu. Shodou okolností se jednalo taktéž o lesní disciplínu, která se klasické trati více než vyrovná. Závodem, o kterém je řeč, bylo MČR na dlouhé trati v roce 2009. Při pohledu na tratě a dosažené časy by se na očekávaný vrchol letošní podzimní sezony mohli těšit i ti, co mají naběháno o něco méně.

 

dlouha_1

Druhá část trati H21 při MČR na dlouhé trati 2009 (OB Chrast)

 

V porovnání s parametry dlouhé trati bude mistrovská klasika vypadat pravděpodobně jako příjemné proběhnutí. Dámy totiž jižně od Svratky musely na jaře 2009 zvládnout trať dlouhou 16, 9km s převýšením 370 metrů. Vítězství si tehdy v čase 118 minut odvezla do Pardubic Iveta Duchová (Šístková). Vzhledem k časovému vývoji je velmi zajímavý pohled do výsledků kategorie D20, ve které se v nejlepší pětce umístily juniorky, které letos řadíme mezi hlavní favoritky mezi ženami. Tedy Jindra Hlavová, Lenka Poklopová, Adélka Jakobová a Jana Knapová.

Eliťáci v kategorii H21 se museli v roce 2009 porvat s 25,8 km dlouhou tratí s převýšením 590 metrů. Tehdy si titul vybojoval Osvald Kozák minutu před Petrem Losmanem. Oba dokáží i v letošním roce promlouvat do celkových výsledků a jejich účast ve finále A by nebyla překvapením. Při absenci některých současných reprezentantů si nejlépe ze současné špičky vedl Vojta Král, který proběhl trať o 54 kontrolách v čase 165:03, což stačilo na první stupínek pod velkou bednou. Mezi širší okruh favoritů můžeme určitě zařadit i dvojici Zvěřina, Poklop, která svůj čas stlačila na 18. a 19. místě těsně pod 190 minut. Stejně jako u dam by bylo chybou vynechat mladší kategorii H20, ve které deklasovalo konkurenci rozdílem 10 minut duo Hájek, Nykodým. Oba brněnští závodníci se řadí mezi nejužší výběr kandidátů na medaile z nadcházejícího víkendu.

Historii ale nechme pomalu vyšumět a soustřeďme se na klání v Pusté Rybné, kde nebudou chybět ani redaktoři O-news.cz, kteří pro vás připraví vyčerpávající reportáž a určitě zveřejní i poctivou pozávodní analýzu.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 5. 2024
a svátek má Zbyšek.