Předstartovní horečka: MČR klasická trať (1/2)
Dnes je 18.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | Předstartovní horečka | 26.09.2016

Mnozí ji pro její náročnost považují za královskou disciplínu orientačního běhu. Klasická trať vždy prověří schopnosti každého běžce a nejinak tomu bude o prvním říjnovém víkendu roku 2016. V sobotu a neděli 1. a 2. října nás na této trati čeká ve Žďárských vrších Mistrovství republiky. Jak by mohl jeden z hlavních vrcholů sezony vypadat, se vám v průběhu následujících řádků za pomocí informací od organizátorů pokusíme nastínit.

Terén

Jak bude vypadat les, kterým budou na cestě za co nejlepšími výsledky probíhat závodníci? Dle oficiálních informací od pořádajícího klubu OK Lokomotiva Pardubice je závodní prostor kopcovitý, vysočinský, převážně dobře průběžný. Prudší svahy jsou kamenité, vrcholové partie i skalnaté. Vyskytují se i oblasti hustníků, místy s velmi sníženou průchodností, v blízkosti četných vodotečí se místy vyskytuje podrost. Přičemž zejména na delších tratích ve finále na závodníky čekají různé typy terénů – podmáčené pasáže, borůvky nad kolena, úplně čistý les, smrkové nálety v pasekách i v čistém lese, prudší bukové svahy a ojediněle i kamenitý podklad. Mapař Petr Mareček, který připravil závodní mapy popisuje terén jako“pestrý a poměrně zvlněný, navíc se v 90 % jedná o nový prostor”, což by mělo MČR dodat na zajímavosti. Dále mapař upozorňuje na lesní podložku, “která bude náročná a to obzvláště pokud bude nasáklá vodou” (celý rozhovor). Aktuální info z blízkých lesů říká, že je poměrně sucho a tak je podložka rychlejší než je v dané oblasti obvyklé. Nicméně i tak leží na zemi mnoho překážek, které výrazně stěžují běh a zejména při delším běhu dokáže jejich překonávání pořádně unavit nohy.

 

1-2                 2

 

Pár informací od pořadatelů

Abychom nestříleli od boku, využíváme pro co nejlepší představu o terénu a tratích informací od lidí více zasvěcených. Můžete si tak přečíst, co nám prozradili stavitelé tratí (rozhovor pro Lenku Klimplovou, více lze nalézt na stránkách závodu).

Na co jsi při stavbě tratí kladl největší důraz?

Petr Fencl (kvalifikace): Na to, abych vymyslel dlouhé postupy s možností volby a umístil kontroly tak, aby nebyly z dálky vidět.

Jan Kaplan (finále): Snažil jsem se najít místa pro volby postupů i pro těžší dohledávky – aby tam nebylo skoro nic zadarmo.

S jakými problémy ses musel jako stavitel tratí potýkat?

Petr Fencl: Vcelku velké množství cest a převážně čistý les.

Jan Kaplan: Poměrně hustá síť komunikací, místy málo objektů na kontroly, nepříliš členitý reliéf.

Jsou na tratích nějaká zrádná místa, kde je třeba dát si bacha?

Petr Fencl: Zrádná místa snad ne, pozor je potřeba dávat na kontroly v hustníkách.

Jan Kaplan: Mapově určitě plochy bez výrazných objektů jen se světlinami a smrkovými nálety, místy těžká vysočinská podložka ve výškách nad 750 m.n.m..

Jakému typu závodníků budou tvé tratě nejlépe sedět?

Jan Kaplan: Houževnatým se zkušenostmi z vysočinských terénů.

 

13

 

Stavitel finále nám nechtěl prozradit nic ohledně porovnání terénu a tratí semifinále s nedělním finálovým závodem, a tak jsme se na zákulisní informace z trochu jiného soudku krátce zeptali také ředitele závodu Dušana Stránského.

Kolik lidí zajišťuje pořádání MČR na klasice?

Celé M ČR zajišťuje 120 lidí.

Nabídne závod něco navíc pro závodníky/diváky oproti běžnému Českému poháru, ba i například oproti běžnému MČR?

Plánů jsme na začátku měli dost, ale jak se je snažíš realizovat, tak občas taky musíš redukovat. Snaha všech pořadatelů je dosáhnout na ještě vyšší úroveň, než kterou se vyznačují ostatní velké závody pořádané LPU. Což si myslím, že mluví za vše. K tomu, aby se závody líbily, je nutná souhra všech okolností, a to nejen těch, které jsme schopni aktivně ovlivnit, ale i malých a ještě menších věcí. Z plusů se někdy velmi rychle stávají mínusy. Můžu jen slíbit za všechny pořadatele, že jsme se poctivě připravili a doufám, že všechny okolnosti budou hrát nejen pro pořadatele, ale hlavně pro všechny závodníky.

Vlastní zkušenost

Jeden závod a tři tréninky během dne a půl je moje víkendová bilance v lesích přiléhajících k závodnímu prostoru. Jak deklarují sami pořadatelé, terén bude pravděpodobně nabízet velmi různorodé pasáže – od lesa, kterým se dá probíhat stejným tempem jako při silničním závodě po místa, která vás donutí ohnout se až ke kotníkům pod hustými větvemi, nebo se brodit vysokou trávou či borůvkami. Dá se očekávat, že do pořadí bude promlouvat schopnost dočítat dohledávky v difuzních hustníčcích, stejně tak jako nabíhat v plné rychlosti kontroly v plochém terénu s minimální možnosti využití záchytných bodů. Ač bude závod patřit k těm rychlejším, co se průměrné rychlosti běhu týká, bude v závěru hodně lidí velmi bolet. Co je ale jisté, les a vysočinské scenérie budou tvořit krásné prostředí za každých povětrnostních podmínek.

Sledujte O-news.cz i nadále, ve středu vám představíme běžkyně a běžce, kteří se budou řadit mezi favority a mohli by si z Pusté Rybné odvézt mistrovské tituly.

Anketa

Zajímá nás, koho pasují do rolí favoritů naši čtenáři.

Která z dam ovládne MČR na klasické trati 2016?

 • Denisa Kosová (38%, Počet hlasů: 50 )
 • Kamila Gregorová (30%, Počet hlasů: 40 )
 • Dana Šafka Brožková (15%, Počet hlasů: 20 )
 • někdo jiný (10%, Počet hlasů: 13 )
 • Jana Knapová (7%, Počet hlasů: 9 )

Celkový počet hlasujících: 132

Loading ... Loading ...

 

Mezi muži si pro titul mistra na klasické trati 2016 doběhne?

 • Jan Šedivý (28%, Počet hlasů: 38 )
 • Miloš Nykodým (20%, Počet hlasů: 27 )
 • Pavel Kubát (16%, Počet hlasů: 22 )
 • Jan Petržela (13%, Počet hlasů: 17 )
 • Vojtěch Král (8%, Počet hlasů: 11 )
 • Jan Procházka (7%, Počet hlasů: 10 )
 • Daniel Hájek (4%, Počet hlasů: 6 )
 • někdo jiný (4%, Počet hlasů: 5 )

Celkový počet hlasujících: 136

Loading ... Loading ...
Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *