Předstartovní horečka: Jarní pohár

od | 22. 3. 2018 | Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

A je to tady! První letošní celostátní závod nezadržitelně klepe na dveře. Jako každý rok začínáme štafetovým závodem v hradeckých rovinách. Po čtrnácti letech byl opět zmapován prostor u obce Prasek. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem lesního komplexu je necelých 50 metrů. To znamená, že nás čekají pekelně rychlé závody.

Logo závodu (zdroj: https://jp2018.ok99.cz/)

A to je znát už z parametrů tratí. Na muže čeká bezmála deset kilometrů (+ 135 metrů převýšení), ženy to mají po čáře skoro sedm kilometrů! Směrný čas vítězné mužské štafety je 135 minut, tj. 45 minut na úsek. Z toho jednoznačně plyne, že členové nejrychlejší štafety by měli proběhnout závod průměrem pod 5 min/km. Ženy by měly své úseky chodit o pět minut rychleji, i tak to ale znamená průměr kolem 5min/km.

Kliknutím na mapu ji zobrazíte v plné kvalitě (Zdroj: https://jp2018.ok99.cz)

Pravdou je, že pár vteřinek na každé kontrole by měla ušetřit novinka, která bude letos nasazena na všechny sprintové a štafetové závody v rámci Českého poháru – bezkontaktní ražení. Během sobotního závodu štafet Jarního poháru budou všechny krabičky (krom cílové!) nastaveny v tzv. beacon módu, který umožňuje ražení až na 50 cm vzdálenost. Avšak pouze za předpokladu, že použijete správný čip – SIAC. Ten si můžete zapůjčit za 100 Kč na závod u Sporticusu. Pokud nad touto možností uvažujete, doporučujeme ji využít co nejdřív, protože si musíte zapsat číslo čipu do soupisky do pátku 21hod. Změny na prezentaci již budou za poplatek 40Kč za změnu. Proto pořadatelé doporučují si také zkontrolovat svá čísla čipů v soupiskách, aby nebyli ráno zavaleni přívalem změn.


Mapa zobrazující podíl bezkontaktních čipů na počet přihlášených lidí v klubu, resp. v oblasti na nedělní klasickou trať Jarního poháru. Autor: Dan Šafka

Hromadný start prvních úseků hlavní mužské kategorie proběhne v pravé poledne, ženy vystartují o 10 minut později. Abyste svůj start stihli bez problémů, doporučujeme si přečíst pokyny (společné pro všechny tři závody v rámci JP). Mimo jiné se tam dozvíte, že příjezd na parkoviště je ze severní strany od silnice II/324 Nechanice – Nový Bydžov. Na parkování si nachystejte minci se sv. Václavem (20 Kč). Za povšimnutí jistě stojí, že je zakázáno běhat po silnici 3. třídy protínající závodní prostor. Jedná se o silnici, kterou budete přebíhat k mapovému startu a také na diváckém úseku (viz. plánek centra závodu). Podle pokynů bude divácký pytlík velmi krátký, pro většinu kategorií 2-3 minuty!

Plánek centra závodu

Další novinkou letošních celostátních závodů je nasazení nového mapového klíče ISOM 2017. Vypíchněme si dvě zásadní změny: Kolečka na závodní mapě budou mít průměr 7,5 mm (místo stávajících 6 mm) a zakázaný prostor se nově značí šrafy se sklonem 45° do kříže (dříve se tak značila nebezpečná oblast). Podrobněji vše rozebíráme v článku o ISOMu 2017.

Distribuce typů čipů na nedělním závodě Jarního poháru

A koho zařadit do favoritů? Předně nutno podotknout, český reprezentační tým je na kempu v Portugalsku, na startu tak budou chybět minimálně všichni závodníci, kteří běželi tento pěkný long-middle. I přes hojnou účast žen ze ZBM jich v Česku zůstalo tolik, abychom je mohli pasovat do role favorita. Na záda jim budou dýchat další týmy z popředí loňského Českého poháru štafet, tj. TUR, PGP, LPU či SHK. V mužích pak mezi sebou budou pravděpodobně svádět souboje štafety LCE, ZBM, PGP, TUR, LPU a mnohé další.

Jarní pohár ovšem není jen štafetový závod. V pátek večer se běží noční závod a v neděli klasická trať (pro DH21E jako hromadný start). Všechny tři závody se počítají do soutěže klubů. V sobotu odpoledne se můžete zúčastnit dvou seminářů sekce OB: Semináře pořadatelů a rozhodčích sekce OB a také semináře zaměřeného na IT zpracování závodů.

Nedělní klasická trať je navíc v kategorii DH21C nominačním závodem na CEYOC (Středoevropský pohár dorostu). Na závody v Maďarsku, které se konají týden po Velikonocích u města Csákvár, bude přímo nominováno vždy 6 nejlepších věkově spadajících do kategorií DH18, resp. DH16, tj. celkem 24 závodníků.

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.