Předstartovní horečka: Jarní pohár

od | 21. 3. 2019 | Předstartovní horečka

A je to tady! První letošní celostátní závod nezadržitelně klepe na dveře. Jako každý rok začínáme štafetovým závodem v hradeckých rovinách. Až sem jsme mohli použít úvod horečky z loňského JP. Další slova o návratu na 14 let nezmapovaném prostoru by už rozhodně pravdivá nebyla. Jarní pohár se vrátí do svého tradičního prostoru s centrem na Stříbrném rybníku. Naposledy se zde běželo v roce 2011!

Logo závodu (zdroj: https://jp2019.ok99.cz/)

Po ročníku s mírnými převýšením (loni čekalo muže 15 metrů převýšení) bude letos absolutní rovina. Největší převýšení tak člověk nasbírá, ponoří-li se do jednoho z mnoha melioračních kanálů. Pořadatelé nás uklidňují, že většina z nich má pouze 30 cm vody a pod tím pevný písek. To ovšem neplatí o tom hned za startem – tam to bude plavecké – hloubka vody je jeden metr! Mužská trať měří pouze 8,3 – 8,4 km (oproti loňsku o 1,5 km méně), což znamá, že můžeme pravděpodobně očekávat dost hustníků.

Stará mapa závodního prostoru: https://mapy.orientacnisporty.cz/mapa/stribrny-potok-foot-2011

 

Na bezkontaktní ražení, které zde bylo letos novinkou, si za rok již všichni zvykli. Nebude tak žádné překvapení, že se na startu objeví řádově více závodníků používající čip s touto technologií. Co je naopak novinkou je použití bezkontaktního módu i pro páteční noční závod a nedělní klasiku.

Ale i tak nás letos čeká několik novinek. Budou to první celostátní závody, na kterých se budou aplikovat nová Pravidla OB (platná od 1. 2. 2019), stejně tak jako nová směrnice Ověřených systémů označování závodních průkazů. Co to v praxi znamená? Mohli jste vidět pokyny (ty společné i s pátkem) nejpozději ve středu v 19.30. To je 48 hodin před startem nočního závodu. Stejně tak se musí na ORISu objevit oficiální výsledky nejpozději 24 hodin po uzavření cíle závodu. Nová směrnice pro označování zase říká, že pokud jsou krabičky nastaveny do bezkontaktního módu, musí tak být nastaveny všechny včetně cílové. Jedinou výjimkou je cílová krabička, kterou může mít v ruce cílový rozhodčí, pokud krabička slouží nejen k určení času, ale také k pořadí v cíli.

Hromadný start prvních úseků hlavní mužské kategorie proběhne v pravé poledne, ženy vystartují o 5 minut později. Abyste svůj start stihli bez problémů, doporučujeme si přečíst pokyny. Mimo jiné se tam dozvíte, že pro příjezd od Třebechovic nelze použít most přes Orlici v obci Svinary. Orlici musíte přejet u Třebechovic cestou do Krňovic .

Plánek shromaždiště. Zdroj: Pokyny JP

 

A koho zařadit do favoritů? Část reprezentačního týmu, konkrétně Vojtěch Král, Daniel Vandas, Jakub Glonek, Miloš Nykodým, Adéla Indráková, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková a Denisa Kosová jsou na závodech MOC v Itálii a nebudou tak dostupní pro své kluby.

I tak bude nejlepší se podívat na výsledky loňského Českého poháru štafet, které by nám mohly napovědět. V mužích vyhrála štafeta ZBM, je oslabena o největší eso Miloše Nykodýma. Nicméně ZBM B skončilo na šestém místě, a tak bude jejich štafeta i při Milošově absenci velmi silná. Loni celkově druhé štafetě SSU zase bude chybět Vojtěch Král. Třetí loni skončilo PHK (ti ovšem pořádají a těžko říct, jestli ti nejlepší poběží). První kompletní štafetou by tak mohla být ta LCE (loni čtvrtí), stejně tak i loni pátí LPU, kteří by se v (skoro) domácím terénu měli cítit jako ryby ve vodě.

U žen se (stejně jako loni) pasuje do role největších favoritů štafeta ZBM, jejím největším konkurentům SSU bude chybět Terka Janošíková. Celkově třetí štafeta PHK zase bude bez Denisy Kosové, čtvrté LCE nebudou mít oporu v podobě Venduly Horčičkové. Nicméně v závodu žen není nikdy nouze o překvapení, tak uvidíme v sobotu.

Jarní pohár ovšem není jen štafetový závod. V pátek večer se běží noční závod a v neděli klasická trať (pro DH21E jako hromadný start). Všechny tři závody se počítají do soutěže klubů. V sobotu odpoledne se můžete zúčastnit Semináře pořadatelů a rozhodčích sekce OB.

Nedělní klasická trať je navíc (stejně jako v předcházejících letech) v kategorii DH21C nominačním závodem na CEYOC (Středoevropský pohár dorostu). Letos se závod koná v Česku zároveň s Mistrovstvím Moravy (pořádá AOV v termínu 6. – 7. 4. v Háji ve Slezsku, úvodní sprint proběhne v Dolní oblasti Vítkovic). Na závody bude přímo nominováno vždy 6 nejlepších věkově spadajících do kategorií DH18, resp. DH16, tj. celkem 24 závodníků.

 

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.