Předstartovní horečka: ČP, ŽA v Řitce a ŽB-Morava v Karlovicích

od | 1. 6. 2017 | Orientační běh, Předstartovní horečka

Nadcházející víkend nabízí dva velké celostátní závody. V Řitce u Prahy se uskuteční ČP, ŽA a ŽB-Čechy za pořadatelství USK Praha (sobota) a OK Kamenice (neděle), v Karlovicích čeká závodníky dvojzávod Žebříčku B-Morava (pořadatel SK ve Vrbně pod Pradědem).

Český pohár Řitka

Původně se závody měly konat úplně jinde. Klub z Kamenice uspěl v listopadu 2015 ve výběrovém řízení s prostorem mezi obcemi Kamenice – Čakovice – Dolní Požáry – Krhanice – Těptín, také znám jako terén Hornopožárského polesí. “Lesní správce nám pro období květen-červen omezil nejprve oblasti závodu vstup do mlází, následně téměř do celého lesa. V jiných obdobích roku problém se zvěří není. Pokusili jsme se přesunout centrum do jiné části lesa, kde lesní pozemky převzalo Arcibiskupství Pražské, ale lovecká loby, tedy místní myslivecké sdružení, zasahuje i na tyto předané pozemky. Tento stav bude minimálně do jara 2017,” vysvětluje Petr Valášek z OK Kamenice, který má jinak v rukou všechna povolení od vlastníků lesa. Bohužel díky tomuto problému není možné zde v jarních měsících pořádat závody. Pořadatelé budou chtít uspět ve výběrovém řízení znovu, ale na podzim (pro rok 2018 se jim to nepodařilo, uspěla kandidatura OK Jiskry Nový Bor v okolí Cvikova). Otázka však byla, kde tedy uspořádat závody. Domluva s klubem AOP (pořadatelé ČP a ŽA na podzim 2017) byla neúspěšná, protože Opaváci by nestíhali dodělat mapu. “Následně jsme proto jednali klubem USK Praha o možnosti pořádat závody v náhradním prostoru na Brdech. USK Praha zkoušel využít nové a atraktivní prostory v bývalém vojenském újezdu Brdy, ale neuspěli při projednávání s majitelem – Vojenskými lesy a statky,” říká Valášek.

Z terénu víkendového ČP. Zdroj: okkamenice.cz

Nakonec padlo rozhodnutí, že kluby OK Kamenice a USK Praha uspořádají závody v prostotu Brdského hřebene mezi obcemi Řitka-Černolice-Dobřichovice-Řevnice  s centrem závodu v obci Řitka. Tento prostor je pro celostátní žebříček podle pořadatelů velmi atraktivní a nebyl využit pro OB již delší dobu. Oblast kolem Černolic byla využita naposledy v devadesátých letech (tréninkový prostor pro MS 1991), západní část prostoru byla využita pro oblastní závody, naposledy v roce 2011, a pro poslední MČR na dlouhé trati v roce 2010.

Závodníky čeká terén, který je porostově pestrý, náročný pro běh s velkým převýšením k řece Berounce a v severní části s hlubokými údolími. V prostoru se nachází orientačně náročné detaily, zejména staré vápencové lomy v prudkých svazích, kamenná pole i terénní detaily. Shromaždiště se nachází v areálu jezdeckého klubu Norma v Řitce. V sobotu je na programu krátká trať. Pro nejlepší ženy připravil stavitel tratí Petr Bořánek trať dlouhou 5,1 km, pro muže je nachystána trať přesně o kilometr delší. “Stavitele musím pochválit. Závodníci se můžou těšit na změny rytmu od pomalých technických pasáží po delší postupy,” říká dnes již bývalý český reprezentant Jan Procházka, který trať testoval. V neděli závodníci poběží klasickou trať. Martin Škvor postavil kategorii D21E trať v délce 9,4 km, nejlepší muže čeká zdolat 14,2 km (a 670 m převýšení).

Více informací:
– start: sobota 00=12:00, neděle 00=10:00
– mapa: sobota – 1:10 000, A4; neděle – 1:15 000 (kat. D/H16 – 21), 1:10 000 (pro ostatní kat.)
– stránka závodů: sobota, neděle
– pokyny k závodům

ŽB-Morava Karlovice

Krátce se také podíváme do Karlovic, obce, která se nachází cca 6 km východně od Vrbna pod Pradědem. Zde bude dějiště dalšího kola ŽB-Morava. Pořadatelé ani nenachystali webovou prezentaci (i když některé informace lze najít na tomto webu, který není aktualizovaný), vše je v ORISu. V sobotu je na programu klasická trať, v neděli pak závodníky čeká middle. Běží se v podhorském smíšeném terénu v nadmořské výšce 500-698 m n. m. se středně hustou sítí komunikací, v některých oblastech členité porostové pasáže. V lese probíhá intenzivní těžba, pořadatelé aktualizovali mapu do poslední chvíle. Je ale možné, že se v prostoru přesto vyskytnou nové či zvětšené stávající paseky či cesty. Klasifikace cest se může také měnit v závislosti na použití těžké lesní techniky. Důležité změny budou zakresleny do mapy a vyvěšeny na startu. Přihlášeno je jen necelých sedm stovek na sobotu, v neděli lehce přes 500 závodníků.

Starší mapa prostoru (z roku 1981).

Více informací:
– start: sobota 00=12:00, neděle 00=10:00
– mapa: sobota- 1 : 15 000 (DH16 – DH35), 1 : 10 000 (ostatní)
– pokyny k závodům

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.