Předstartovní horečka: ČP Rusava

od | 9. 9. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Po prázdninové přestávce jsou o víkendu na programu další dvě kola Českého poháru. Celé startovní pole se po jarní části v Čechách přesune na východ Moravy. Pořadatelé z SKOB Zlín chystají závody v západní části Hostýnských vrchů s centrem v obci Rusava. Závodní prostor těsně sousedí s tím, kde v roce 2019 taktéž proběhla 2 podzimní kola Českého poháru. Tehdy u obce Lukoveček na závodníky čekala velká porce nastoupaných metrů a hlavně rychlý les téměř bez hustníků. Samostatnou kapitolou pak je počasí – dle předpovědí to vypadá, že by opět měl být chladnější propršený víkend, což zejména v severních svazích může znamenat horší světelné podmínky.

Pohled do historie připravili sami pořadatelé hned v úvodu pokynů. Jasně deklarují kvalitu terénu, vždyť za posledních 33 let se v něm konaly 3 mistrovské víkendy. Ten poslední, v roce 2012, patřil krátké trati. Někteří z vás jistě pamatují horní kamenitou pasáž s nepříjemnou podložkou pokrytou listím. V dolní části pak na závodníky čekal docela mladý hustník (nebo přerostlá paseka?), která v kombinaci s deštěm hatila šance nejednomu závodníkovi na kvalitní výsledek.

Mapa s tratí H21A na MČR KT 2012

Za 10 let les samozřejmě odrostl, ale kvůli kůrovci se objevilo i mnoho pasek. I pohled na letecké snímky dává najevo, že se v terénu ani nějakému tomu hustníku nevyhnete (ani na klasice). Sobotní závod začíná ve 12 hodin. Cestou na 1,3 km vzdálený start (převýšení 130 m!) se můžete projít po tréninkové mapce a nasát tak mapařův styl. Pak už to přijde. Muže čeká trať dlouhá 15,2 km s převýšením 850 metrů. Ženy to mají adekvátně kratší, konkrétně 9,3 km a nastoupají necelých 500 metrů. V pokynech či na startu si můžete nastudovat, do kterého koridoru máte vstupovat.

Po sobotním závodě už bude vše jasné. Tedy minimálně to, jak moc mokro v lese bude. A taky to, že i na nedělní start půjdete do kopce. Podle vaši kategorie to bude 1,5 nebo 1,6 km a buď nastoupáte 85 nebo 105 metrů. Tak či tak to bude z velké části stejná cesta. Tratě by pak logicky mohly vést z kopce. To v tomto terénu ale nemusí být žádná výhra, spíš skvělá příležitost vyrobit chyby. Muži budou mít celkem 24 příležitostí, ženy 19. Pánové na to budou mít 5 kilometrů, jejich protějšky pak 4,4. Tak či tak bude na trati ale stoupání. Muži 230 metrů, něžné pohlaví něžných 150 metrů.

A kde hledat favority? V sobotu určitě na konci startovní listiny. Závod je zařazen do WRE rankingu, což znamená, že ti nejlepší budou startovat na konci. V neděli pak můžete hledat favority na začátku sobotní výsledkové listiny. Jmenně by to v mužích měl být zejména souboj Vojty Krále s Milošem Nykodýmem, ale zahanbit se nenechají ani Tomáš Kubelka, Vojta Sýkora, Dan Vandas či Martin Roudný. V ženách pak hlavně část stříbrné štafety z ME, tj. Adéla Finstrlová a Vendula Horčičková. Porazit je ale bude chtít i rankingově nejvýše umístěná Denisa Kosová nebo další reprezentantka Eliška Sieglová.

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.