Předstartovní horečka: ČP + MČR LOB Ramsau

od | 17. 1. 2019 | LOB, Předstartovní horečka

O následujícím víkendu pokračuje Český pohár v LOBu, netradičně se bude konat u našich rakouských sousedů v Ramsau am Dachstein, ovšem za českého pořadatelství. V sobotu se jedou dva závody Českého poháru – sprint a sprint s hromadným startem, v neděli je pak  na programu MČR na krátké trati.

Na startu všech tří etap se představí přes 200 závodníků a nebude chybět ani mezinárodní konkurence, neboť všechny tři závody byly zařazeny mezi WRE.  Kompletní česká reprezentace již do Ramsau dorazila v neděli a účastní se tzv. Ski-O Tour, tedy seriálu tréninkových závodů. Široká výprava přijela z Ruska, dále závodí Švýcaři, Bulhaři a další. Z Čechů si zatím nejlépe vede v mužích Petr Horvát, který po 3 etapách drží 6. místo. Pro české závodníky je nutné počítat s tím, že cesta do Ramsau se dá z Prahy stihnout autem za 5 hodin, mělo by se však počítat s možnými komplikacemi vlivem sněhové nadílky.

O pořádání českých závodů v zahraničí a o aktualitách přímo z terénu nás informoval Tomáš Zdráhal z pořadatelského týmu:

Od nápadu až po WRE závody a SKI-O Tour

Info o závodech MČR na krátké trati. Do oblasti Ramsau am Dachstein jezdíme už několik let. Jako Haná orienteering tu každý rok zprostředkováváme pobyt pro orienťáky, ale nejen je. Ramsau se nám líbí jak pro krásnou přírodu – jedná se o náhorní rovinu nad ledovcem Dachstein, která nabízí ideální podmínky na lyžování. Ačkoliv jsme uprostřed Alp, tratě jsou většinou rovinaté a téměř vždy dokonale upravené. Alpská architektura s mnoha příjemnými hospůdkami pak dotváří perfektní atmosféru. Několikrát jsme tu na staré lobácké mapě uspořádali mini závody v lobu, pro naše klienty a náš oddíl. Závody se vždycky všem líbily a to nám vnuklo myšlenku, že by tu mohly být i velké závody v LOB. Loňské závody v MČR v LOBu pořádané oddílem z Mariánských lázní ve spolupráci s Německem nám dodaly odvahu a kandidovali jsme s prostorem v Ramsau na MČR. Ze začátku nám dalo docela práci odůvodnit proč by se mělo konat MČR v Rakousku, ale postupně se tato myšlenka zalíbila i vrcholným funkcionářům v LOB a pořadatelství MČR nám svěřili. Svůj záměr jsme pochopitelně konzultovali i s vedením rakouských lobáků a nabídli jim, že můžeme obě mistrovství spojit – těm se myšlenka společných závodů v Ramsau líbila a domluvili jsme se na tom, že závody budou zároveň i mistrovství Rakouska v LOB. O našem záměru se dozvěděl i hlavní pořadatel lobáckého seriálu SKI orienteering Tour Adrian Wicker s kterým jsme se domluvili na spolupráci a díky tomu se z našich závodů stal 3x WRE závod s mezinárodně našlapanou konkurencí.

Spolupráce s Rakušany jako základ úspěchu

Jako Haná orienteering máme s pořádáním OB závodů hodně zkušeností, s loby však tolik ne. Proto pro je pro nás klíčová spolupráce s Petrem a Šimonem Marečkovými, kteří dělali mapu pro závody a taky se podílí na přípravě tratí. Zároveň fungují jako LOBáčtí guru a radíme se s nimi o všech důležitých záležitostech. Stejně tak je důležitý i místní kontakt – orienťák a ředitel školy v Ramsau Stefan Scholz. Stefan je i bývalý předseda zdejšího lyžařského klubu a bez něho by závody uspořádat ani nešly. Stefan zařizuje veškerá povolení, úpravy stop, podporu místní samosprávy i samotného lyžařského klubu. Právě místní úřady nám vyšly velmi vstříc ať už v zmíněných povoleních, kdy nám například ve velmi turistické oblasti umožnili, vytvořit síť stop, která určitě zmate nejednoho turistu, nebo umožnili zdarma závodit ve stopách, kde se za normálních okolností vybírá poplatek 15 euro za den.

Další spolupráce však s rakouskou stranou trochu drhla a dlouho jsme se nemohli pohnout z místa. Zhruba na konci září jsme uspořádali v Ramsau schůzku s prezidentem rakouské LOB federace Josefem Zapletalem a tam jsme se konečně domluvili na důležitých věcech. Ne všechno jsme však stihli probrat a tak jsme se zapotili například v přihláškách, protože v Rakousku závodí v jiných kategoriích než u nás. Mirek Hlava vedoucí naší IT si však s problémem poradil a dnes už ladíme pouze poslední detaily.

Sníh ani laviny závod nakonec neohrozí

V Ramsau jako v celé oblasti Salzburska napadlo rekordní množství sněhu, které i nám způsobuje komplikace. Sněhová pokrývka tu místy dosahuje až 3 metrů, a tak stopy nemůžou být upravené skútrem, ale pouze těžkou technikou. Díky dobrým kontaktům ale budeme mít k dispozici rolbu, která nám kromě stálé a již vcelku husté sítě stop vyřeže stopy nové v místě kde budeme potřebovat.

V úterý Ramsau am Dachstein stálo v dění veškerých rakouských zpráv, protože se nad městem v noci z pondělí na úterý utrhla mohutná lavina, která se dostala až do centra města (cca 500 metrů od centra závodů), kde zasypala hotel i s hosty. Naštěstí se nikomu nic nestalo, protože se lavina prohnala skrz restauraci a technickou místnost, kde nikdo nebyl, a dále strhla zaparkovaný autobus s několika dalšími vozidly. Všichni ubytovaní byli v pořádku evakuováni a dnes povolaná armáda uklízela poslední zbytky sněhu. Kromě toho počasí komplikovalo dopravu a na několik hodin uzavřelo hlavní silnice do Ramsau – ne kvůli špatnému stavu cesty, ale z důvodu nebezpečí pádu sněhu ze stromů okolo klikaté cesty. Nakonec situaci řešil vrtulník, který pomocí tlaku vrtulí shazoval sníh ze stromů. V noci velkou část Ramsau postihlo několik i dlouhých výpadků proudu. Ve středu ráno se však počasí diametrálně změnilo a celou oblast prosvítilo slunce. Tak krásný den v Ramsau osobně nepamatuju. Vše je v normálu a my každý den usilovně pracujeme na úspěšných závodech.

 

Web závodů

Pokyny

Startovky: sobota dopoledne, sobota odpoledne

Web Ski-O Tour

V Ramsau letos čeká na závodníky pořádná sněhová nadílka (foto: Tomáš Zdráhal)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.