Předstartovní horečka: Borská klasika

od | 15. 9. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

MČR na klasické trati a OK Jiskra Nový Bor, to je spojení, které funguje. Jeden z nejtěžších pískovcových terénů letos přivítá skoro tisícovku závodníků. Přinášíme předstartovní horečku.

2014 u Stráže pod Ralskem, 2006 na Supí hoře na Kokořínsku a 1996 ve Sloupu v Čechách – to jsou dosavadní MČR na klasice od OK Bor. A právě do zmíněné poslední lokality se po 26 letech podívají závodníci i letos. “Pískovce nad Svojkovem patří k tomu nejextrémnějšímu, co v českých pískovcových terénech máme…Kdybych mohl porovnat terén loňského MS na Huse se Slavíčkem, tak Husa je takové příjemné pohoupání na řetízkovém kolotoči. Slavíček je Ruské kolo se vší parádou,“ píše v předzávodním rozhovoru Petr Karvánek, stavitel finálových tratí, který je podepsán pod posledními šampionáty OK Jiskry Nový Bor.

Impozantní souboj

Před 26 lety to byl impozantní souboj v mužích mezi Rudolfem Ropkem a Tomášem Prokešem, mezi kterými rozhodla necelá vteřina na doběhu. “Byl tam jeden zajímavý moment u volby postupů, rovně přes údolí ale do brutálního kopce, nebo velká obíhačka po rovině. Když jsem se rozhodoval řekl jsem si, že Tomáš půjde určitě rovně, tak jsem šel taky rovně, abych náhodou obíhačkou neztratil, přitom ve skalách jsem vždy všechno, co se dalo, obíhal. Když se rozhodoval Tomáš, řekl si, že já půjdu určitě obíhačku, a tak šel taky, aby náhodou neztratil špatnou volbou. Nakonec se ukázalo, že jsem mu tam dal myslím minutu a půl, takže to sice bylo o dost rychlejší rovně, ale pak jsem byl z toho krpálu na dalších postupech tak vytuhlej, že jsem ten náskok rychle ztratil a Tomáš se na mne dotáhl,” vzpomínal vítěz Ruda Ropek a možná i naznačil, co je pro úspěšné zvládnutí závodu potřeba.

Tratě od stavitele roku 2021

Kvalifikaci MČR postavil Jaroslav Krejčí a finále Petr Karvánek (mimo jiné autor klasiky na MS 2021). Už dle parametrů tratí lze vidět, že sobotní kvalifikace bude o něco rovinatější – v H21 10,4 km a “jen” 400 metrů převýšení. Finále už bude jiná liga – H21A 11,6 km, 690 metrů převýšení a 26 kontrol! Ženy čeká v boji o medaile 7,5 km, 470 metrů převýšení a 17 kontrol. Petr Pekka Karvánek radí: ” Více než kdy jindy bude rozhodovat mentální připravenost, kdo nebude mít vůli překonat bolest, kdo nebude mít vůli na té trati nechat úplně všechno, tak nemá nárok a ani si nezaslouží vyhrát. Tak to je. Buďte silní v hlavě a nohy vás dovedou k vítězství, když ne k tomu absolutnímu, tak alespoň k vítězství nad sebou.”

Ukázka trati z roku 1996

Ti nejlepší na startu

Na startu se představí kompletní česká špička – není divu, závody jsou také jako nominačky na říjnový Světový pohár do Švýcarska (přímou nominaci mají medailisté DH21). Z TOP 20 rankingu žen budou chybět jen Jana Stehlíková a Anna Štičková, které ovšem mohly pomýšlet na příčky nejvyšší. Na startu nebude ani Tereza Janošíková. Titul obhajuje Denisa Kosová, která má dvě vítězství z minulého víkendu. Možná vám více prozradí v pátečním sloupku reprezentanta. Mezi muži nastoupí 38 běžců z TOP 40 rankingu. Kteří dva závodníci absentují? Baptiste Rollier a Adam Chloupek. Loňské zlato určitě bude chtít obhájit Vojtěch Král.

To nejlepší z pokynů

Počasí nejspíš ukáže svou podzimní tvář – nejvyšší teploty kolem 13 °C a k tomu dešťové přeháňky. Start kvalifikace je naplánován na 12:00 a je vzdálen 1500 m (karanténa po 700 m), startovky jsou již na webu. Do předzávodní karantény se závodníci musí dostavit nejpozději do 12:30, u vstupu obdrží také tréninkovou mapku v relevantním terénu k tratím. Popisy kontrol jsou na mapách a ve startovním koridoru -2. Dejte pozor na správné označení vašeho rozběhu! (mapa, popisy) Závodní mapa je stejně jako pro finále v měřítku 1 : 15 000.

Kolik postupuje závodníků?

– D16, D18, H16, H18 – 3 rozběhy, z každého postupuje 6 závodníků do finále A
– D20, H20 – 2 rozběhy, z každého postupuje 9 závodníků do finále A
– D21, H21 – 4 rozběhy, z každého postupuje 8 závodníků do finále A

Finále startuje od 9:30, start je vzdálen 2200 m (karanténa po 2000 m). V karanténě si závodníci A finále vyzvednou startovní číslo, kategorie D18A, D20A, D21A, H18A, H20A, H21A navíc GPS jednotku. Do předzávodní karantény se závodníci musí dostavit nejpozději do 10:40. Na tratích je povinný úsek pro všechny kategorie z důvodu probíhající těžby a přeběhu silnice. Tratě se hodně kříží a z důvodu lepší čitelnosti jsou součástí mapy tři výřezy členitých skalních měst v měřítku 1 : 10 000:

Město Česká Lípa je embargovaným prostorem pro Světový pohár 2023, potenciální účastníci by se měli její návštěvě vyvarovat.

A na závěr doufejme, že borská klasika nebude letos tak dlouhá, jak se zpívá v jedné protřelé orienťácké písničce: Chtělo se mi *adit, ale fronta na toiky, dlouhá jak borská klasika, a tak cestou z trojky, zaběhl jsem do hustníku, kalhoty šly ke kotníku, celej závod v konečníku, i tak je slova díku!

Ukázka druhé části závodního prostoru

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 22. 9. 2023
a svátek má Darina.