Předstartovní boom: Áčka, béčka, béčka

od | 3. 5. 2018 | Orientační běh, Předstartovní horečka

Následující víkend přinese rovnou troje celostátní víkendové závody, a poněvadž jsou ve velice zajímavých terénech, předstartovní horečku si zaslouží všechny tři. Na sobotní závody je dohromady přihlášeno 3213 lidí, všechny závodní mapy budou v mapovém klíči ISOM 2017 a čeká nás příjemné slunečné počasí.

Žebříček A, žebříček B-Čechy západ (PGP)

První lesní dvojzávod Žebříčku A pod taktovkou oddílu SK Praga zavítá k Dobříši do oblasti Brdských hřebenů, jimž vévodí Studený vrch (660 m. n. m.). Nezvykle není závod součástí Českého poháru, a to z důvodu účasti reprezentačního družstva na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, tudíž je nejvyšší vypsanou kategorií DH21A.

Shromaždiště závodu je situováno na louku u obce Lštěn nedaleko Hostomic. Závodníci si musí dát pozor, aby dorazili na správný start – po oba dva dny bude “modrý” (vzdálenější) a “červený” (bližší), jimž bude odpovídat i barva popisů kontrol. Velká pozornost bude věnována především dorostencům a juniorům kategorií DH16-20, nejen že poběží oba dva dny se startovními čísly, ale vybraní závodníci také ponesou GPS jednotku. V sobotu závodníky čeká krátká trať a v neděli prověří svůj fyzický fond na klasické trati. Pro kategorie DH16 – DH21 je na klasiku připravena mapa v měřítku 1:15 000, zbylé kategorie běží oba závody s mapou 1:10 000.

Stavitelem krátké trati je Jan Flašar, který zavede závodníky do prostoru bývalé povrchové těžby, po které zůstalo množství negativních tvarů, nezůstanou opomenuty ani pasáže plné srázků a kamenných polí. Klasika z dílny Tomáše Landovského prověří fyzičku a volby postupů v kopcích Brdských Hřebenů.

Informační rozcestník

                     

Žebříček B-Čechy východ (PHK)

Vybroušený middle či poctivá klasika? Přesně na to lákají na Žebříček B-Čechy východ pořadatelé z OK 99 Hradec Králové. Závodní prostor na JZ od Radvanic v okolí horského hřebenu s vrcholem Žaltman nebyl z velké části nikdy využit orientačními běžci.Na rozdíl od žebříčku A bude již v sobotu na programu klasika, v neděli pak krátká trať. Kvalitní mapu připravil Zdeněk Sokolář spolu s Tomášem Leštínským, Janem Potštejnským a Janem Kubátem, pro některé kategorie v sobotu 1:15 000, pro ostatní 1:10 000. Kopcovitá klasika nabídne v hlavní kategorii H21B převýšení přes 500 metrů, krátká trať bude technickou lahůdkou. Staviteli tratí jsou naši reprezentanti Jan Petržela (klasika) a Pavel Kubát spolu s bratrem Janem (middle).

Informační rozcestník

Foto z prostoru závodu (zdroj: web pořadatele)

Žebříček B-Morava (OOL)

Haná Orienteering Festival 2018, jak je nazvaný dvojzávod žebříčku B – Morava, se uskuteční ve zcela nové, pro orientační terén nepoužité oblasti v CHKO Jeseníky u obce Rýmařov v těsné blízkosti prostorů z MS 2008 (mapy Mazance a Čokoládka).

Samotný závodní prostor (650 – 800 m. n. m ) se nachází západně od obce Janovice u Rýmařova, a ačkoliv je relativně malý (cca 5,5km2) najdeme zde snad všechny typy terénů. Většinu lesa tvoří tzv. genofond, to znamená, že se les obnovuje převážně přírodní cestou, neprobíhá zde tedy těžba dřeva ve velkém rozsahu, v prostoru se nachází i Přírodní rezervace Pstruží potok. Spodní část lesa je navíc velkým zdrojem pitné vody, protkaná velkým množstvím potoků, bažin a pramenů. Naopak horní část prostoru je kamenitá, s množstvím skal a balvanů. To vše tedy tvoří unikátní kombinaci, připomínající místy Skandinávii. Mapa, která je z dílny Petra Marečka a Zdeňka Rajnoška, bude vytištěna na vodovzdorném papíře NeverTear.

Sobotní klasickou trať běží kategorie DH16-21 na mapě Kamenná sfinga 1:15 000, ostatní na 1:10 000. Závodníci si musejí dát pozor na dva různé starty – ten vzdálenější (2,7 km) je určen hlavně pro delší tratě, naopak ten bližší je pro starší veterány a žáky. Na nedělním middlu je start společný a vzdálen jen 300  metrů od centra závodů. Po oba dva dny není nikterak velké převýšení, krátká trať má dokonce u kategorie H21B úctyhodných 6,4 km.

Informační rozcestník

                     

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.