Pozvánky na září

od | 30. 8. 2018 | OB v ČR, Orientační běh

Škola volá, prázdniny končí a se začátkem září přicházejí i další hlavní závody. Pojďme se společně podívat, co nás čeká v září a kam se vyplatí se vypravit.

Manufaktura Český pohár, INOV-8 Cup ŽA, ŽB – Čechy západ (BOR)

Všechny tyto dlouhodobé soutěže pokračují svými dalšími koly v Radvanci u Nového Boru za pořadatelství OK Jiskra Nový Bor o víkendu 8. – 9. 9. 2018. Ten připravuje na sobotu krátkou a na neděli klasickou trať. Krátká trať se poběží v okolí lesního jezírka v terénu, kde je několik skalek a místy má až skandinávský charakter. Naposledy se tam běžela poslední etapa Bohemie 2011 na mapě Půlnoční stráň. Pro klasiku je připraven i další kus terénu na jihozápad, kde byla naposledy mapa Ortel v roce 1997. První a poslední termín přihlášek již vypršel a pořadatelé tak uvítají přes 1300 závodníků.

Web závodu

 

Žebříček B – Čechy východ (SJI, RUZ)

Ve stejném víkendu chystají další pokráčování ŽB – Čechy východ oddíly OK Jihlava a TJ Růžená do Růžené. V části prostoru pod hradem Roštejn se běželo MČR na krátké trati v roce 2006. Větší část prostoru, ale nebyla zmapována od roku 1991. Závodníky čeká zvlněný vysočinský les, který je porostově velmi různorodý a místy nabízí i kamenitou podložku a kameny. ORIS zatím eviduje něco přes 500 závodníků, ale hlásit se dá ještě do 2.9.2018. Nejste ještě rozhodnuti? Vyrazte, bude to stát za to!

Web závodu

Mapa z MČR na krátké trati 2006.

Žebříček B – Morava (AOP)

A do třetice nabídku druhého zářijového víkendu doplňuje dvojzávod Žebříčku B – Morava. Tam je přihlášeno zatím něco nad 600 závodníků a hlásit se lze ve druhém termínu také až do 2.9.2018. Poběží se v terénu bývalé mapy Vlčí důl z roku 1997. Terén je to od přírody docela jednoduchý. Zajímavosti dodala až staletá lidská činnost. Břidlicové lomy s neschůdnými skalami, u nich členité haldy hlušiny s prudkými suťovisky, pásové parcely s mezičkami přes většinu prostoru,“ popisuje terén na stránkách závodů hlavní kartograf Zdeněk Lenhart. Závod hostí obec Deštné u Jakartovic.

Web závodu

Ukázka terénu. (Foto: AOP)

MČR na klasické trati (JPV)

Netradičně hned třetí víkend v září (15.-16.9.2018) se poběží mistrovská klasická trať. Letos navíc společně s Mistrovstvím Slovenska. Poslední individuální domácí šampionát sezóny hostí obec Kladky za pořadatelství oddílu z Prostějova. V prvním termínu se přihlásilo 1220 závodníků, druhý termín přihlášek pořadatel vypsal do 3.9.2018. Na závodníky čeká kontinentální kopcovitý terén, který sousedí s prostorem Nectavského údolí, které hostilo klasiku na AMS 2014. Prostor závodu však nikdy až na malou část zmapovaný nebyl. „Můžete se těšit na tradiční tvrdou kontinentální klasickou trať, podobnou svým charakterem klasice AMS 2014 či MS 2008,“ zvou pořadatelé na stránkách závodu.

Web závodu

22.-23. 9. 2018: Víkend oblastních žebříčků

Týden po MČR na klasické trati je v kalendáři celostátních závodů volný víkend. Toho využily jednotlivé oblasti a snad v každé oblasti je závod oblastního žebříčku, v některých oblastech jsou dokonce dva. Termíny přihlášek jsou většinou kolem 16. září, takže ještě máte hodně času si vybrat z nabídky a vyrazit za humna nebo někam dál za zajímavým terénem. Proběhnout se budete moci ve zbrusu nových terénech (DOK, DOR), na mapě z letošního MČR na krátké (TBM) nebo z loňského MČR na klasice (CHA), v nejvyšších českých horách – Krkonoších (VRL) a dokonce i na Slovensku o paroh (LCE). Kompletní přehled naleznete v ORISu.

MČR sprintových štafet

28.9.2018, na Svatého Václava se sjedou nejlepší orientační běžci z Česka do Zlína, kde se na Jižních svazích bude konat první letošní štafetové mistrovství – MČR sprintových štafet. V příštím týdnu se dozvíme kolik štafet mohou kluby do závodu postavit v kategoriích dorostu a dospělých. Součástí závodu bude samozřejmě ale i Veteraniáda. Na závodníky čekají sídliště, terasové zástavby, oplocené areály, podchody, víceúrovňové průchody, parky i parkové lesíky. Jižní svahy není jen známé zlínské sídliště, ale ozývají se hlasy, že z jižních svahů jihomoravských vinohradů by měla na závody dorazit k prodeji i dodávka čerstvě zpracované úrody. Zlínský víkend bude mít co nabídnout!

Ukázka staré mapy z jižní části prostoru.

Český pohár štafet

Poslední prodloužený víkend v září bude celý patřit štafetám na Zlínsku. Po pátečním MČR sprintových štafet na Jižních svazích se závodníci na víkend přesunou do lesa na poslední generálku na říjnové MČR. Navíc to je i poslední možnost, kde si se svou štafetou ještě můžete vybojovat na zmíněné MČR postup. V sobotu 29.9. se běží směrem od Zlína z Jižních svahů, na neděli se pak celé centrum přestěhuje na druhou stranu lesa a poběží se od Fryštáku. Na závodníky čeká smíšený les, který je středně kopcovitý, a kde se střídají rychlé čisté bukové a pomalejší hustníkové a náletové pasáže, místy je erozní povrch a v sobotu dokonce pořadatelé avizují jako terén i městské sídliště. Že by paralela k MČR štafet 2015, které pořádal také Zlín ve Vracově a kde se běžel úvod lesních štafet ve městě? Hlásit se lze do 16.9.2018!

Stará mapa prostoru závodu – Zlínské paseky.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.