Pozvánka na Ratisbona Open
Dnes je 18.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 23.03.2017

Na konci dubna se uskuteční letošní největší orientační německé závody poblíž českých hranic. A to v Regensburgu, což je 50 minut jízdy po dálnici z Rozvadova. Už nyní je kolem 1000 přihlášených, což je na německé poměry opravdu mnoho. Chystají se sem výpravy ze Švýcarska i Skandinávie. Pozor, zlevněné přihlášky jsou pouze do konce března.

Ukázka mapy pro závod na krátké trati.

Závody Ratisbona Open se uskuteční o prodlouženém víkendu 29.4. – 1.5. Půjde celkem o tři závody zařazené do německých žebříčků A (Bundesrankliste), a to pokaždé v jiném, velmi odlišném terénu. V sobotu se poběží krátká trať v bavorském podhůří Šumavy v terénu, jemuž němečtí orientační běžci přezdívají “Rocks on Rocks”. A to právem, lesy mezi Chamem a Regensburgem jsou plné žulových balvanů. A řezenští tyto lesy postupně mapují. Jen pro představu na chystané mapě Lindenhof je přes 1500 kamenů, skály a kamenná pole nepočítaje.

Fotografie z terénu klasické trati. Foto: Aleš Hejna

V neděli se dění přesune do Regensburgu, jemuž se česky říká Řezno (podle řeky, která pramení u Železné Rudy). V Řezně kdysi bývala i římská pevnost, má tedy i latinské jméno Ratisbona, podle kterého se závody jmenují. V historickém centru se poběží Mistrovství Německa ve sprintu a Mistrovství Německa ve sprintových štafetách. Jde o krásné středověké město, ve kterém je zážitek se procházet, natož běhat. Jen pro přiblížení, jak náročné je zde sprint uspořádat – organizace závodu vyžaduje získat přes 15 různých povolení! Jinými slovy, asi to je na dlouhou dobu jediná příležitost si zde zaběhat s mapou v ruce.

V tomto terénu se odehraje závod na klasické trati.

V pondělí o Svátku práce se orienťáci přesunou do geologicky naprosto odlišné oblasti – do vápencových skal a bukových lesů nad řekou Náb. Zařízlá údolí Bavorského Jury nabídnou zase zcela jiný orientační zážitek.
Pro zajímavost, kdysi v těchto lesích orientační běh v Řezně započal, a to v roce 2001 zcela neplánovaně. Pro “Bavorskou olympiádu” (Bayerische Landesturnfest) zde vzniklo několik map, i když zde chyběl oddíl. Některé účastníky ale tyto závody tak nadchly, že později v roce 2002 klub OLG Regensburg založili a dnes je jedním z největších a nejaktivnějších v Německu. Lví podíl má na úspěších klubu biolog Stephan Schneuwly.

Pro O-news.cz Aleš Hejna

Z prostoru krátké trati. Foto: Aleš Hejna

Stránky OLG Regensburg

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *