Postupy Jičínem

od | 18. 4. 2018 | Analýzy, Orientační běh, Závody

V neděli se běžel v Jičíně první “velký” celostátní sprint letošní sezóny, a tak je na čase přinést první letošní rozbor voleb postupů. První závod Českého poháru opanovali v elitních kategoriích Jana Knapová a Vojtěch Král. Zatímco náskok Jany byl v cíli poměrně značný, Vojta se o prvenství přetahoval s Milošem Nykodýmem. Kde se rozhodovalo o vítězství a které postupy byly nejkratší a nejrychlejší? Jak ovlivnilo rozhodování závodníků použití bezkontaktního ražení?

H21E: Vyrovnaný souboj sprintového Krále s Nykodýmem

Podívejme se nejprve na celou trať. V úvodu na muže čekala na rozehřátí pasáž v areálu nemocnice. Pár rovnocenných volbiček zleva / zprava a spousty jiných kontrol okolo byl dobrý test pozornosti a příprava na první delší postup v závodě. Nejlépe nemocniční pasáž zvládl Piotr Parfianowicz, který na 4. kontrole vedl o  5 sekund před pozdějším vítězem.

První delší postup byl postup na pátou kontrolu, který nám nabídl tři základní varianty. Nejkratší varianta byla středová (modrá), nejdelší a poměrně výrazně ztrátová naopak varianta zleva (červená). Tři nejlepší muži nám vyzkoušeli tři varianty. Postup vyhrál Král za 1:27 na zelené variantě, Nykodým na modré ztratil 2 sekundy a Parfianowicz na červené ztratil 12 sekund a na několik postupů se vyřadil z předních příček.

Následovala technická pasáž v areálu školy a školních hřišť, která nabídla několik kratších voleb. Na té asi nejvýraznější na devátou kontrolu vybrali všichni z čela nejkratší variantu (zelenou). Vyhrává Nykodým za 41 vteřin, na červené variantě ztrácí Šimon Navrátil 17 sekund. Je to první příklad, kde významnou roli hraje i použití čipů SIAC, protože zatímco na červené variantě se závodníci musí u kontroly zastavit a otáčet, ti kteří běží zprava jenom v rychlosti proběhnou okolo.

Po technické pasáži v areálu školy následoval další variantní postup do centra města. Postup vyhrává Král za 1:15, Nykodým s Parfianowiczem a Kubátem však ztrácí jenom čtyři sekundy (všichni šli modrou variantu). Červenou variantu vyzkoušel z elitní desítky třeba Jan Procházka a ztratil tam 12 vteřin, Vojtěch Kettner na zelené pak ještě o vteřinu více.

Postup na 11 je celkem jednoduchý, ale velkou chybu tam předvedl Miloš Nykodým, který si nevšiml zavřeného průchodu a padá na třetí místo za Krále a Parfianowicze. Po oražení fotokontroly u kašny následovala první volba za využití umělého plotu. Kratší byla varianta přes zámek (červená), ale byla mapově komplikovanější s více zatáčkami. Na zelené variantě zase číhal seběh schodů. Stejného času dosahují Král, Nykodým i Procházka (patrně na červené), Parfianowicz na zelené variantě ztrácí tři sekundy a propadá se na třetí místo.

Další pěknou volbu stavitel tratí nachystal na kontrolu 16. Tento postup je další ukázkou toho, jak ze zdánlivě vyrovnaných voleb SIAC učiní nejdelší zelenou variantu nejpopulárnější a nejrychlejší. Závodníci prostě jen kolem 16. kontroly proběhnou, nemusí zpomalovat ani se otáčet. Většina tedy běžela zelenou variantou okolo. Vyhrává Nykodým za 1:03, Král na stejné variantě ztrácí běžecky 5 sekund. Parfianowicz však na červené variantě ztratil na Nykodýma pouhé dvě sekundy.

Ještě jednou přes náměstí a přes zámek poslal stavitel tratí Jan Mrázek závodníky na kontrolu 19. Opět za využití stejného umělého plotu. Nejkratší varianta, modrá, vedla přes zámek, tu zvolil i vítěz postupu Vojtěch Sýkora. Stejnou volbu běžel i Miloš Nykodým a ztrácí pouze vteřinu. 13 sekund zde ovšem ztrácí Parfianowicz, který běžel červenou variantu a vyřazuje se definitivně z bojů o vítězství. Nykodým stále sbírá vteřinky a přibližuje se Vojtovi Královi, rozdíl na 19. kontrole je 6 vteřin.

Posledním variantním postupem na trati je postup na 22. kontrolu. Nejkratší varianta je opět středová modrá, nejplynulejší možná červená. U zelené varianty se opět závodník musí u kontroly otáčet. Král a Nykodým zaznamenávají shodný čas 52 sekund na červené variantě, na modré ztrácí Tomáš Kubelka tři vteřiny, na zelené Piotr Parfianowicz ztrácí 7 sekund a začíná se strachovat i o třetí místo.

Závěrečná pasáž už nenabídla žádné zásadní volby, ale spíš závěrečný test pozornosti při náběhu do správných průchodů. Tady už se nedalo moc získat, ale dalo se tu hodně ztratit. Z čela už však neztratil nikdo, a tak Král uhájil vítězství o 5 sekund před Nykodýmem a Parfianowicz uhájil bronz o 3 vteřiny před Sýkorou a 6 vteřin před duem Kubelka – Minář.

 

D21E: Bezchybný výkon Knapové a chyby soupeřek

Ženy měly trať koncipovanou velmi podobně jako muži, jen o kus kratší a v některých pasážích mírně odlišnou. Pojďme se na ní podívat.

Také dámy měly úvodní pasáž v areálu nemocnice, byť lehce odlišně koncipovanou. Ale tři jednoduché volby zleva – zprava opět posloužily jako dobrá průprava na první delší postup závodu. Nemocnicí nejlépe prolétla Terka Janošíková, která na třetí kontrole vedla 3 vteřiny před Janou Knapovou a o 5 před Denisou Kosovou. První delší postup z nemocnice do školy byl stejný jako u mužů, jen u dam to byly kontroly 3-4. Postup vyhrála Jana Knapová (zelená) o 2 sekundy před Evou Kabáthovou (modrá). První ztrátu zaznamenává Denisa Kosová, když ztrácí na dlouhé červené variantě 12 vteřin.

Následovala technická pasáž v areálu školy. První kratší volba postupu byla na kontrolu sedmou. Postup vyhrává Knapová (zelená) a definitivně si upevňuje vedení před Janošíkovou. Ta totiž tento postup kazí, ztrácí propastných 44 vteřin a opouští elitní desítku průběžného pořadí. Janošíková vyběhla na červenou variantu, ale pak se vrátila zpátky na zelenou.

A ve škole ještě zůstaneme, protože na ženy tam čekala ještě další volba, kde se několik závodnic nechalo nachytat. Obě varianty jsou rovnocené, pro zelenou by opět mohl hrát roli plynulejší odběh, nicméně postup výrazně vyhrává Janošíková na červené variantě a vrací se do TOP10. Druhá Kabáthová (také červená) ztrácí 5 vteřin, Knapová na zelené ještě o vteřinu více. Denisa Kosová se nechala nachytat na zavřený průchod a chybuje, její ztráta je 15 vteřin a odsouvá ji na třetí místo. Knapová tedy po pasáži ve škole díky chybujícím soupeřkám získává náskok.

Devátá kontrola a postup do města. Odlišný od mužů. Vyhrává Kamila Gregorová na červené variantě. Na té stejné ztrácí Jana Knapová tři vteřiny. Další ztrátu nabírá Tereza Janošíková (zprava).

Následuje opět kontrola na náměstí a náběh do zámku. Na kontrolu 11 jsou dvě vyrovnané varianty, které je potřeba zvolit spíše podle toho, kam chcete pokračovat na dvanáctku. Tu vyhrává Knapová na zelené variantě, která je sice delší, ale výrazně méně komplikovaná. Kosová na červené ztrácí 4 sekundy, Janošíková sedm.  Na následnou 13ku lehce ztrácí Kabáthová a přepuští Denise Kosové průběžnou druhou příčku.

Postup na patnáctou kontrolu je podobný jako u mužů, ale kratší. Obě dámy na čele jej jdou kratší, klikatější cestou přes zámek, nejrychleji Denisa Kosová, která si tu upevňuje druhou příčku. Následuje kratší volba zleva-zprava na šestnáctku a poslední variantní postup závodu na sedmnáctku. Jana Knapová odhalila nejkratší červenou variantu přes náměstí a nejrychlejším mezičasem míří za vítězstvím. Tereza Janošíková na stejné variantě sice šest vteřin ztrácí, ale Eva Kabáthová na zelené ztratila vteřin 12 a rázem mají s Terezou shodný čas.

V závěru už nešlo o volby, ale o to trefit správné průchody a ustát dvě kontroly ve vnitroblocích. Což se ne všem ženám povedlo. Skvěle se to podařilo Tereze Janošíkové, která se i přes zaváhání při odběhu z devatenáctky vyšvihla na třetí příčku. Druhé místo v poklidu udržela Denisa Kosová a o vítězce tentokrát nebylo pochyb. Jana Knapová narozdíl od svých konkurentech neudělala na trati žádnou větší chybu a v cíli se radovala s náskokem 40 vteřin.

Celkově připravili jičínští pořadatelé velmi pěkný sprint, kde o volby a zajímavé momenty nebyla nouze. Další sprint Českého poháru je na programu 19.5. v Táboře, kde se poběží rovnou Mistrovství České republiky.

 

Obrazové rozbory postupů připravil Lukáš Kettner.

2 Komentáře

 1. Avatar

  Zdar,
  GPS asi hodně mátla, na K19 jsem šel modrou variantu.

  Odpovědět
  • Matěj Burda

   Děkujeme za upozornění, už je to opraveno.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.