Poslední prázdninový víkend a přes 2100 orienťáků v akci
Dnes je 21.11.2019

Orientační běh | 05.09.2019

Hned čtveřice pořadatelů se rozhodla o posledním prázdninovém víkendu uspořádat v Česku vícedenní závody. V sousedním Rakousku pak lákali pořadatelé z Vídně na sprintové zážitky. Největší porci závodníků si ukrojili pořadatelé z pomezí Vysočiny a jižních Čech, co do počtu startujících pak následovala Cena východních Čech. Zbývající zhruba pětistovku závodníků si rozdělily západní Čechy (West Cup) a nesoutěžní závod Sudety Open.

Interkompas 45

Přes tisíc závodníků se přihlásilo pořadatelům z SJH Jindřichův Hradec na závody Interkompas 45. Číslice na konci názvu závodu odkazovala na rok 1974 (45 let zpět), kdy se poprvé konaly závody 10 dnů s OB. Starší ročníky tak jely vzpomínat především na své mládí. Pořadatelé vybrali pro závodníky zázemí rekreačního areálu LDT Bílá skála pár kilometrů na severovýchod od Číměře.

Páteční krátká trať prověřila především schopnost závodníků běžet rychle správným směrem a tak nějak ustát dohledávku. Velká míra mapovaných objektů byla zpravidla menší než umístění lampionu kontroly, což výrazně zjednodušovalo dohledávku. O to víc se ale trestala drobná zaváhání a i 20 vteřin na kontrole už byla větší ztráta.

V hlavních kategoriích přenocovali na průběžně vedoucích pozicích Petr Horvát a Tereza Čechová. Sobotní předpověď, očekávaná zelenožlutá mapa a parametry tratí dávali tušit, že klasika nebude úplně zadarmo. Nejrychleji se náročným ne-tak-úplně vysočinským terénem propletl Vít Horčička, který sice vyhrál s náskokem dvou minut, ale po nepovedeném pátečním middlu vybíhal do hendikepu až z 8. pozice. Druhý dokončil klasiku Tomáš Rusý, čímž se dostal do pole position nedělního startu. Dámskou klasiku suverénně ovládla Kamila Gregorová, druhé Tereze Čechové nadělila přes 8 minut a na nedělním startu tak měla pohodlný sedmiminutový náskok. Nedělní etapa pak přinesla zkrácenou trať v krásném terénu České Kanady.

V mužích to bylo po dvou dnech docela nacvakané. Krátké před 11. kontrolou se na čele seběhla čtveřice Rusý, Flašar, Prášil a Horvát. Poslední jmenovaný si však právě na 11. kontrole vytáhl černého Petra a po chybě nakonec dokončil na bramborovém postu. Vítězství celých třídenních závodů pro sebe nakonec urval Jan Flašar (PGP), druhý skončil Tomáš Rusý (KAM) a třetí dokončil Marek Prášil (SJI). V ženském závodě se žádné drama nekonalo. Své vedení ještě navýšila Kamila Gregorová, druhá skončila Tereza Čechová a stupně vítězů doplnila Lucie Luštická!

Cena východních Čech

Tradičním závodem posledního prázdninového víkendu je Cena východních Čech, kterou letos pořádala OK Lokomotiva Pardubice. Pro letošní ročník pořadatelé vybrali lesy u obce Krasnice nedaleko Přelouče. Běželo se teda v terénech Žebříčku B-Čechy z roku 2017. V hlavní dámské kategorii vyhrála Monika Rollier před Martou Fenclovou a Monikou Wiesnerovou. Mezi muži byl nejrychlejší Tomáš Novotný před Davidem Procházkou a Petrem Vítkem.

West Cup

Také West Cup je tradičním zavírákem sezony prázdninových o-závodů. Letošní ročník proběhl na okraji města Nejdek, které je domovským městem pořadatelského klubu. Druhá a třetí etapa těchto závodů se rovněž běžela jako oblastní žebříček západočeské oblasti. V součtu všech tří dní nakonec opanovala kategorii D21 Monika Doležalová z Kamenice před druhou Zoya Chernykh (LVS Khimki) a třetí Patricií Nieke (TUR). Mezi muži byl nejrychlejší Misha Chernykh (LVS Khimki) před Ondřejem Kohlem a třetím Janem Šunkou.

Sudety open

Závody, který žádné chyby neodpouští. Závody, které zažijete jen párkrát za život. Závody, kde ani nejrychlejší běh neznamená vítězství. A navíc skály, které u Hradce ani u Berouna nenajdete. To jsou SUDETY OPEN. Ač to byly nerankingové závody, rozhodně se jednalo o závody, které všechny běžce uchvátí. Již před dvěma lety závodníci zavítali na sever Čech do skalního města Tisá na 4 etapy. Letos se běžely dva závody ve městech, dva pak na nově zmapovaných mapách skalního města v Rájci i Tisé. V sobotu dopoledne byl na programu sprint v Kamenickém Šenově s centrem přímo na Panské skále, zajímavostí bylo, že všechny kontroly závodu byly umístěny na studních. Odpoledne si závodníci zaběhli městskou krátkou trať v centru České Kamenice, kde ještě orienťácká mapa nebyla.

V neděli pak přišlo to, na co se všichni závodníci těšili – skalní sprinty. Ve zbrusu nové prostoru v CHKO Labské pískovce mezi obcemi Rájec a Ostrov bylo zmapováno místní skalní město, mapu závodu v měřítku 1:4000 vytvořil Z. Sokolář, J. Drbal a V. Nehasil. Spleť skalních průchodů, vysoké srázy, ale také náhorní pasáže, které by si kdekdo mohl splést se Skandinávií, silné zážitky z těchto etap si odnesl rozhodně každý. Pořadatelé již sází na osvědčený formát volného startu a 4 kategorií rozdělených dle obtížnosti na černou, červenou, modrou a zelenou. Veškerý zisk z pořádání letošního závodění bude vložen do přemapování skalních měst nad Ostrovem (prostor mapy Volská říše z MČR 1999). V součtu čtyř etap se vítězem stal Martin Janata před Vítem Zakouřilem a Jakubem Škodou. Nejlepší ženou byla celkově 5. Anna Štičková.

Vienna O Challenge

První ročník třídenního sprintového klání proběhl o víkendu ve Vídni. Mezi 360 závodníky se objevilo i 10 Čechů, kteří bojovali o příčky nejvyšší. V dámské elitě byla nejlepší z našich Tereza Novotná (PHK), když skončila čtvrtá. Pánskou elitu pak opanoval Jakub Glonek (KAM), druhému Gernotu Ymsénovi nadělil v součtu tří závodů pouhých 14 vteřin!