Poslední lednový víkend na o-bojišti
Dnes je 17.02.2020

OB v ČR | Orientační běh | Reportáže | 27.01.2020

Poslední lednový víkend nebyl tolik bohatý na závody či zimní ligy, lyžařský orientační běh také čeká na první závody ČP. Řada orientačních běžců tak dala přednost jiným aktivitám. Přesto několik o-akcí proběhlo. Přinášíme tradiční víkendový přehled. 

Hromniční trápení

V sobotu se v Blansku odehrál již 19. ročník Hromničního trápení (a současně 6. závod Brněnské zimní ligy). Pořadatelé z SK Radioklub Blansko situovali zázemí do DDM v Blansku v Údolní ulici a připravili tradiční kategorie pro BZL. Běželo se na sprintové mapě Čertovka. V ženách si nejlépe s tratí dlouhou 3,2 km poradila Natalia Hiklová (SK Žabovřesky Brno), 54 sekund ztratila její klubová kolegyně Julie Finstrlová, další dvě minuty zpět skončila Vlaďka Raclavská (SOB Olomouc). Muži, kteří měli trať ještě o 1 km delší, uspěl Otakar Hirš (SK Žabovřesky Brno). Manko 1:20 měl v cíli Marek Prášil (OK Jihlava), z třetí příčky se radoval Jan Zháňal (SK Žabovřesky Brno). Další informace vč. výsledků najdete v ORISu.

Momentka z vyhlášení vítězů. Zdroj: pořadatelská fotogalerie.

1.kolo Jarní turnovské ligy

Sobotní dopoledne patřilo i prvnímu kolu Jarní turnovské ligy. Hlavní část závodu se odehrála v centru města Turnov a také v přilehlých parcích, sídlištích, vilových uličkách a v zámeckém parku Hrubý Rohozec. Byl připraven sprint, který však svojí vzdáleností připomínal spíše zkrácenou klasickou trať, startovalo se navíc hromadně. Na nejdelší trati nakonec zvítězil Filip Wolf před Davidem Procházkou a Danielem Wolfem.  Na střední trati rozhodla jedna sekunda ve prospěch Prokopa Tomáška.

Zimní hradubická liga OB

230 závodníků se v neděli sešlo u budovy sekretariátu TJ Slavia v Hradci Králové, aby se zúčastnilo další Zimní hradubické ligy. Čekal je delší sprint s volným pořadím kontrol, které však bylo potřeba všechny absolvovat. Startovalo se hromadně po kategoriích. V dámské elitě zvítězila Marta Fenclová (OK Lokomotiva Pardubice), pouze 8 sekund na ni ztratila Taťána Metelková (OK 99 Hradec Králové), třetí skončila účastnice loňského Mistrovství Evropy dorostu Vanda Vávrová (TJ Jiskra Hořice). V mužské elitě nedal nikomu šanci Tomáš Křivda (K.O.B. Choceň), druhé místo obsadil Petr Losman (OK 99 Hradec Králové), na třetí příčku se probojoval Jan Fátor (OK Slavia Hradec Králové). Kompletní výsledky najdete v ORISu.

Bor cup – 5. závod

V neděli také byl na programu již 5. závod Bor cupu, tradiční zimní ligy v Ještědské oblasti. Zázemí bylo situováno nedaleko dětského letního tábora a jezírka nad  Svorem  u lesa. Běželo se na mapě Buková z roku 1971 (a na měřítku 1 : 20 000), a tak disciplína byla jasná: rogaining s časovým limitem 150 minut. Výsledky do uzávěrky článku nebyly známé. Podrobnosti najdete na stránkách série.

Školení R3

V Jihomoravské oblasti probíhalo o víkendu školení R3 pod patronací Jana Fialy v klubovně AC Moravská Slavia Brno. Jedenáctka účastníků si vyslechla řadu zajímavých přednášek o struktuře ČSOS, Pravidlech OB, soutěžních dokumentech i přípravě závodu. Úkolem bylo i sestavit rozpis imaginárního oblastního závodu včetně stavby tratí 4 různých kategorií.

Jedna z vytvořených tratí v rámci úkolu na školení R3.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *