Poslední klasické MS v OB je tady

od | 2. 8. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

V sobotu začíná poslední Mistrovství světa v orientačním běhu, které bude mít tradiční schéma a obsahovat jak sprintové, tak lesní disciplíny. Celý šampionát se odehraje v Lotyšsku, kde v Rize budou na programu sprintové disciplíny a celé dějství se pak přesune do Siguldy.

V pořadí již 35. mistrovství světa přivítá 345 závodníků. Poprvé se koná v Lotyšsku, kam se sjede dohromady 49 národů, mezi nimi i zástupci z Argentiny, Makedonie, Severní Koree nebo Srbska. Kromě MS v orientačním běhu se souběžně koná i MS v Trail-O, ale také ME lesníků v OB. To je pro český tým velmi zajímavé, protože příští rok se toto ME koná v České republice (centrum bude v Jablonci nad Nisou). A již tradičně jsou k závodům připojené i doprovodné závody, kterých se zúčastní asi 1300 běžců.

Český tým (ten čítá 8 závodníků a doprovodný tým v čele s šéftrenérem Radkem Novotným) vyjma Pavla Kubáta a kuchařky Jany Omové letí do místa letošního šampionátu ve čtvrtek 2. 8. v poledne. V sobotu začíná hned v 8 ráno SEČ první závod – poběží se kvalifikace sprintu. Ta se bude konat v části hlavní města Lotyšska v terénu s řadou oddělených budov a parku, který je rozdělen neprůchodným vodním tokem. Od 14:00 začne finále žen, později nastoupí nejlepší muži. Závod se bude odehrávat v historické části Rigy, která je zařazena i do kulturního dědictví památek UNESCO.

Starší mapa prostoru finále sprintu na MS 2018.

Den poté v odpoledních hodinách budou na programu sprintové štafety. V posledních dvou mezinárodních závodech, kde se tato disciplína běžela, skončili Češi čtvrtí. Prolomí právě v Rize smůlu a získají ve sprintových štafetách medaile? Denisu Kosovou, která byla v posledních závodech součástí štafety, nahradí v týmu juniorka Tereza Janošíková. Závod se odehraje na levém břehu řeky Daugavy, čeká se převážně terén s řadou domů, tratě by měly vést i parkem. Celé dějství se po víkendovém sprintovém klání přesune do Siguldy. Nejprve v úterý 7. 8. se bude konat krátká trať, ve čtvrtek 9. 8. štafety a celý šampionát zakončí sobotní klasická trať. Terén pro krátkou trať organizátoři definují jako smrkový a borovicový les s výškovým rozdílem 75 m. Běh může ztížit řada listnatých stromů v záplavových oblastech vedle řeky. Štafety i klasická trať budou v údolí řeky Gauja s bočními roklemi a různorodým porostem.

Stará mapa prostoru krátké trati na MS v Lotyšsku.

Program šampionátu
Sobota  4. srpna – sprint kvalifikace a finále, Riga
Neděle 5. srpna – sprintové štafety, Riga
Úterý 7. srpna – krátká trať, Sigulda
Čtvrtek 9. srpna – štafety, Sigulda
Sobota 11. srpna – klasická trať, Sigulda

Letošní program nahrává tomu, že ho lze oběhnout celý. Toho využili i dva naši nejlepší reprezentanti – Miloš Nykodým a Vojtěch Král. “Už se nemůžu dočkat. Forma by měla být dobrá, tak se mi ji snad podaří prodat. Ještě nikdy jsem neměl před MS natočeno tolik, co letos (4622 km naběháno a 550 h tréninku od listopadu 2017), tak to snad půjde vidět aspoň tak dobře, jako na ME,” prozrazuje Miloš Nykodým. Oba patří i k užšímu okruhu favoritů na jednu z medailí. Vojta vybojoval na loňském SP právě v Lotyšsku premiérové vítězství na sprintu, Miloš letos zazářil na ME ve Švýcarsku, kde bral 7. místo na klasické trati (konkurence na ME je navíc větší, než na MS). Na sprint dvojici doplní Marek Minář, který podle svých slov po ne úplně zdařilém AMS ve Finsku poslední týden vyladit tak, aby byl pro MS výborně připraven. Pravděpodobně poběží pouze jen jeden závod (my věříme, že jak kvalifikaci, tak finále), na ostatní závody je připraven jako náhradník. Na lesní disciplíny přijede Pavel Kubát, který jako přípravu na MS zvolil například běh do vrchu v Krkonoších. 

Kubát. Nykodým. Král. Trojice, která byla na letošním ME ve Švýcarsku čtvrtá. Jak se jim bude dařit na MS? Odpoví závod ve čtvrtek 9. srpna. Foto: Jan Picek.

Ženský tým obsahuje také 4 jména. Vendula Horčičková minulý rok v Estonsku vybojovala 8. místo v závodě na krátké trati. “Od terénů v Estonsku se to moc neliší, jsou to poměrně dost zarostlá a prudká údolí, ve kterých je hodně popadaných stromů. Člověk musí jít do závodu s velkým nasazením, protože jinak by snadno sklouzl k pomalému běhu a přelézání popadaných věcí. Nám Čechům by to mohlo sedět,” řekla pro iDNES.cz přerovská rodačka, která poběží kromě sprintových štafet všechny závody. Letos běhá výborně i Jana Knapová. Ta v rozhovoru pro svůj skandinávský klub připouští, že by ji letošní MS mohlo chutnat: “Myslím, že jsem letos ve formě, tak doufám, že to ukážu v Lotyšsku. Těším se na všechny závody.” Jana by měla běžet všechny závody vyjma úvodního sprintu. Ale i na tomto závodě se bude podílet, ale trochu v jiné roli (více dále). Naopak Adéla Indráková je nominovaná zatím jen na úvodní sprint, zbytek šampionátu bude v roli náhradníka. Na MS dospělých bude startovat i trojnásobná medailistka z letošního Mistrovství světa juniorů Tereza Janošíková, která v rozhovoru pro iROZHLAS.cz připouští, že hlavním cílem je nezklamat. “Upřímně jsem z toho pořád v rozpacích, protože tam mám běžet dva štafetové závody, je to mnohem větší zodpovědnost, že to člověk nechce zkazit ostatním v týmu. Ale je to pořád stejný orienťák.” Sprint, štafety a sprintové štafety, to by mělo být menu závodnice Severky Šumperk. 

Na JMS v Maďarsku vybojovala Tereza Janošíková tři medaile. Přidá i nějakou z MS v Lotyšsku? Foto: Klára Mašínová.

Vedle české reprezentace se v pátek dopoledne připojí početná skupina funkcionářů ČSOS a také štáb České televize. Kromě natočení 90minutového dokumentu (kameraman Jan Medlík), který by se měl na obrazovkách objevit v sobotu 18. srpna, a je již tradičním zhodnocením účasti naší reprezentace na šampionátu, koupil Český svaz orientačních sportů i dva přímé přenosy. Ty poběží na ČT sport o tomto víkendu v těchto časech:
  • sobota 4. srpna – závod ve sprintu (finále) 14:00 – 16:00
  • neděle 5. srpna – závod sprintových štafet 15:45 – 17:00
Je to poprvé, kdy bude vysílat Česká televize přímý přenos ze šampionátu a navíc s komentátory, kteří budou přímo v dějišti MS, což by mělo českému divákovi nabídnou ještě o třídu lepší zážitek. Závody provede zkušený Petr Kubásek a expertem vždy bude někdo jiný. Závod žen ve sprintu bude spolukomentovat česká reprezentantka Jana Knapová, která závod ve sprintu nepoběží a poprvé v životě se ujme takové role. Na tento závod naváže sprint mužů, kde se o komentář podělí šéftrenér české reprezentace Radek Novotný, který své povinnosti v tomto čase bude delegovat na své asistenty. O den později (kdy se poběží sprintové štafety) bude spolukomentovat s Petrem Kubáskem místopředseda ČSOS a zkušený komentátor řady závodů David Aleš. “Kromě spolukomentování určitě David Aleš nezapomene zmínit a pozve všechny diváky na Světový pohár v OB, který se uskuteční na začátku října v Praze,” doplňuje Ivan Matějů, další z místopředsedů ČSOS, který má celý televizní koncept orientačního běhu na starosti.

Reprezentantka Jana Knapová nepoběží sprint, ale bude ho spolukomentovat. Foto: Facebook Jany Knapové.

Sledovat Mistrovství světa bude i redakce O-News.cz. Redaktoři budou přímo v dějišti šampionátu a pro čtenáře budou přinášet živé přenosy, videa, řadu zajímavostí a pohledy reprezentantů i realizačního týmu.
Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.