Pořádáme oblasťák! – DÍL 12

od | 20. 1. 2021 | Metodika, Orientační běh

Je tu další díl našeho seriálu Pořádáme oblasťák. Dnes se podíváme na pod pokličku příprav rozpisu a pokynů. Všichni je známe, všichni je před každým závodem (ne)čteme. Jak je efektivně napsat? Na co si dát pozor?

Rozpis a pokyny k závodu jsou základními dokumenty, které mají jasné zakotvení i v Pravidlech OB pro české soutěže. Pokud se jedná o závody mezinárodní, pak se používá označení Bulletin 1 nebo 2, mají některá specifika, ale to hlavní mají společné: strukturovaně informovat o daném závodu. Rozpis je zejména pozvánka k závodu, nabízí informace o startovném, způsobu přihlášení, časovém harmonogramu nebo o lokalitě. Pokyny pak nabízí detailnější informace těsně před závody jako je informace o občerstvení, tratích nebo s časem uzavření cíle.

6 základních pravidel psaní rozpisu a pokynů

1/ Nikdy je nevytvářej sám
Strukturu dokumentů určitě zvládneš sám, ale do procesu tvorby musí promluvit ředitel závodů, hlavní rozhodčí a stavitel tratí. U větších závodů pak je dobré nechat zkontrolovat a doplnit všechny vedoucí úseků.

2/ Nikdy je nezačni připravovat den před vydáním
Obzvlášť pokyny by se měly tvořit postupně. Nemusí strukturovaně, ale doporučujeme si psát poznámky, na co nezapomenout. Většinu významných bodů si připraví zejména stavitel tratí, ale nelze vynechat ani specifické informace o parkování nebo cestu na start. A to vás bez přípravy nenapadne. Jeden nebo dva dny by měly pokyny tzv. “zrát”.

3/ Nezapomeň se podívat vždy do soutěžních dokumentů
Každý rok se některé soutěžní dokumenty mění, nezapomeň se podívat zejména do Pravidel OB, Prováděcích předpisů a Soutěžního řádu dané oblasti. Ať máte rozpis či pokyny aktuální.

4/ Nestačí CTRL C + CTRL V
Člověk je od přírody líný a některé věci si zjednodušuje, u přípravy dokumentů nevyjímaje. Přebírání starších verzí dokumentů je normální. Ale nezapomeňte zkontrolovat všechny letopočty, nová pravidla (viz bod 3), ale také e-mailové adresy či odkaz na ORIS.

5/ Pouze ověřené údaje
Ověřuj a prověřuj. To co vepíšeš musí být podloženo reálnými informacemi, ne to, co si člověk “asi ví”.

6/ Strukturovaně
Žádná dlouhá souvětí, to nikde nečte. Nebát se vypíchnout důležité body a ty zvýraznit.

Rozpis

Obecné zásady jsme si již řekli, ale pojďme trochu zabrousit více pod pokličku. Dle Pravidel OB musí být rozpis zveřejněn 14 dní před nejdřívějším termínem uzávěrky přihlášek, ale Soutěžní řád nebo Prováděcí předpisy dané oblasti toto může ještě upravovat. Pravidla OB také v článku č. 8 definují požadavky na rozpis. V následující ukázce rozpisu naleznete všechny položky a současně s naším komentářem.

Ukázkový rozpis pro OŽ – ke stažení DOC, PDF

Pokyny

Bohužel se stává, že některé skutečnosti se oproti rozpisu změní. Všechny tyto informace velmi výrazně označte do pokynů a klidně i informaci přidejte jako upozornění do ORISu. Podobně jako rozpis je v Pravidel OB ukotvení, jaké položky má obsahovat pokyny (článek 11). Musí být zveřejněny nejpozději 48 hodin před časem startu 00. Přednostně jsou zveřejňovány v IS ORIS. Nezapomeňte také pokyny vyvěsit v centru závodu. Neznalost pokynů neomlouvá, všichni jsou povinni se jimi řídit (porušením může dojít až k diskvalifikaci). V následující ukázce pokynů naleznete všechny položky a současně s naším komentářem.

Ukázkové pokyny pro OŽ – ke stažení DOC, PDF

Závěr

Jak jsme uvedli v tomto článku, rozpis ani pokyny nejsou slohové cvičení. Doporučujeme vše uvádět stručně, výstižně a třeba i s obrázky či schématy. Dejte tomu patřičný čas na přípravu, některé věci uležet a nezačínat s přípravou den před závody. Prvním předpokladem kvalitně uspořádaného závodu je právě dobře napsané tyto základní dokumenty.

Užitečné odkazy

A to je pro dnešek vše. Nenašli jste zde odpověď na váš dotaz? Myslíte si, že není vše tak, jak je popisováno? Máte jiný názor? Nebojte se nás kontaktovat na redakce@o-news.cz.

Seriál “Pořádáme oblasťák”

Díl 1
Díl 2
Díl 3
Díl 4
Díl 5
Díl 6
Díl 7
Díl 8
Díl 9
Díl 10
Díl 11
Díl 12 (dnešní díl)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 12. 2023
a svátek má Vratislav.