Pořádáme oblasťák! – DÍL 11

od | 6. 1. 2021 | Metodika, Orientační běh

Po Vánocích se vracíme se seriálem Pořádáme oblasťák! Pro první novoroční díl jsme zařadili velmi aktuální téma – pořádání závodu v době koronavirové. Tento článek vznikl na základě loňských zkušeností z pořádání různých typů akcí, ale také při sledování aktuálního vývoje.

Ač mnozí mysleli, že epidemie spojená s COVID-19 je záležitost jara 2020, opak byl pravdou. Po rozvolnění v podstatě většiny omezení v průběhu prázdnin nás všechny zasáhla podzimní vlna, která zrušila nebo odsunula v podstatě všechny akce. Je možné v této době pořádat závody nebo alespoň různé neoficiální soutěže či zimní ligy?

Co na to PES

Jedním z hlavních ukazatelů epidemiologického vývoje v Česku je Protiepidemický systém, neboli PES. Sama Vláda ČR však přiznává, že nově nařízená opatření se neřídí jenom tímto systémem, ale i dalšími vlivy. PES je jen orientační „semafor“ bez zákonného zakotvení (v konečném důsledku není to, podle čeho se řídíme), pořádání hromadných akcí se řídí závaznými vládními usneseními a ministerskými opatřeními. Nicméně pokud bychom postupovali podle PSA, pak lze zjednodušeně navrhnout:

  • 5. stupeň – závody zakázány
  • 4. stupeň – závody zakázány
  • 3. stupeň – závody povoleny bez diváků, max. 50 osob na jednom místě v jeden čas (pokud se nejedná o indoorové aktivity)
  • 2. stupeň – závody povoleny s max. 500 diváky ve 2 sektorech, max. 100 osob na jednom místě v jeden čas  (pokud se nejedná o indoorové aktivity)
  • 1. stupeň – závody povoleny s max. 1000 diváky ve 2 sektorech, max. 500 osob na jednom místě v jeden čas (pokud se nejedná o indoorové aktivity)

V současně době se některé profesionální ligy (fotbal, hokej i další) mohou odehrávat, ale za velmi přísných podmínek (pravidelné testování hráčů i realizačních týmů, bez diváků atp.). To se ale tak úplně netýká orientačních běžců, které nejsou profesionálními sportovci až na výjimky a závody probíhají zcela jinak. Aktuálně se také v médiích můžeme dozvědět o jakési úpravě PSA, kdy ve 4. stupni by byly povoleny i amatérské sporty, ale pravděpodobně jen pro účastníky, kteří by předložili negativní test nebo potvrzení o očkování.
Je možné, aby organizátor sportovní akce požádal prostřednictvím Národní agentury pro sport o výjimku ze zákazu konání sportovních akcí nebo soutěží, a to u takových sportovních akcí nebo soutěží, které jsou významné nebo u kterých je jejich konání v důležitém státním zájmu. V tomto ohledu se většinou jedná o mezistátní fotbalové utkání, ME či MS. Šance uspět s výjimkou u malých regionálních závodů je prakticky nulová.

Pořadatelé setkávající se s řadou závodníků. Roušky jsou základ. Foto: Petr Kadeřávek.

Zásady při pořádání závodů

Obecně tedy od třetího stupně lze pořádat závody (což při určité generalizaci a podmínkách, které aktuálně panují, bude pravděpodobně možné nejdříve od konce ledna nebo začátku února). Jak je ale psáno výše, záleží na aktuálně vydaných opatřeních vlády, nikoliv, že v daný den bude hodnota PSA určovat stupeň 3. Každou takovou organizovanou akci s účastí nad 50 osob je však dobré předem konzultovat s příslušnou krajskou hygienickou stanicí (přehled je zde: https://www.mzcr.cz/krajske-hygienicke-stanice/). Ta zejména dbá na minimalizování jakýkoliv vzájemných kontaktů a současně na zakrytí úst a nosu. Několik doporučení vztažených k orientačnímu běhu nabízíme:

Zakrytí úst a nosu – doporučeno nosit při pohybu v centru závodu, na startu i v cíli z důvodu ochrany pořadatelů a ostatních účastníků. V době samotného závodu v lese závodník zakrytá ústa a nos mít nemusí. Doporučené jsou nákrčníky, které po odstartování lze jednoduše shrnout na krk a po doběhu nasadit.

Prezentace – v podstatě vůbec neprovozovat. Většina aktivit se dá udělat online (změny, odhlášky, platby, včetně vystavení daňového dokladu pro klub). Doporučujeme kromě e-mailového kontaktu dát do propozic i telefonní číslo na odpovědného pořadatele pro urychlení požadavků.

Natažení startovního pole – roztáhnout startovní pole do celého dne (zvětšit startovní intervaly, pokud to půjde). Pozor jen, aby nedošlo k opačnému efektu, kdy rodiny budou muset čekat i několik hodin kvůli výrazné odlišnému startu rodinných příslušníků. Částečně se to dá vyřešit startem na startovní krabičku a volným startem (pozor jen na shlukování před startem), případně nechat účastníky vybrat svůj startovní čas, aby celé rodiny (tréninkové skupiny aj.) startovaly +- v jeden čas a zbytečně na sebe nečekaly a tím nevytvářely hloučky.

Sprchy / mytí – nenabízet jako standardní službu.

Pravidelná dezinfekce – týká se zejména záchodů a míst, kde jsou přítomni závodníci (zejména vnitřní prostory).

Minimalizovat shromažďování lidí ve vnitřních prostorech – pokud to jen jde, občerstvení nebo prezentace venku.

Zrušit vyhlášení výsledků – je to jedno z nejvíce nebezpečných míst ohledně srocování velké masy lidí. Je doporučené nevyhlašovat nebo zvolit jinou formu (např. zaslání diplomů / cen poštou, vyhlásit prostřednictvím online platformy, předat cenu všem v cíli, …)

Bezpečnost pořadatelů – pořadatelská služba, která se střetává se závodníky (prezentace, IT, start, cíl, …) nosí roušku, respirátor či má jinak zakrytá ústa a nos. Stejné je doporučené pravidelné desinfikování rukou.

Další – SI kontroly jsou nastavené v bezdotykovém režimu, popisy kontrol pouze na mapě a na webu závodu, různé předzávodní meetingy uspořádat online formou

Běhat se zakrytými ústy není nutné. Ale člověk si nikdy nemůže být jistý. Foto: Alena Voborníková.

Alternativa v podobě individuálních závodů

Pokud nepočítáme závody v lyžařském orientačním běhu, zimní sezóna je v prostředí orientačních sportů spíše obdobím trénováním či zimních lig. Jak to v současné době řeší některé závody? Již tradiční orientační lyžařský závod Bedřichovská pětihodinovka proběhne letos ve virtuální podobě. Čas, kdy se závodu zúčastníte, je zcela na účastnících. Dohromady mají na absolvování 9 dní (a to včetně 2 víkendů). Mapa je zaslána na mail (nebo po předchozí dohodě v obchodě Sporticus), na kontrolách je fáborek s logem závodu. Dvojice, které budou chtít být na stupních vítězů, jsou povinny poslat GPS záznam jejich výkonu.
SK Chotěboř zase připravil pro své členy, ale i širokou veřejnost sérii běžeckých závodů Chotěbořské mapování. Každých 14 dní je připraven jedna akce s tím, že mapa různé obtížnosti s připravenou tratí je ke stažení na stránkách klubu a tu si kdykoliv v nadcházejících 14 dnech je možné proběhnout či projít. Čas se vyplní pomocí formuláře do společné tabulky.
Podobné individuální tréninky / závody jsou připravovány ve více místech republiky, např. od 26.12. do 10. 1. je připraven i PZL Kostelecké vrstevnice nebo 2. závod (individuální trénink) v rámci Bor cupu.

Co se připravuje na sezónu 2021

Vedení Českého svazu orientačních sportů připravuje manuál režimových opatření pro pořádání závodů a měl by být zveřejněn v průběhu ledna pro všechny druhy orientačních sportů. Současně sekce OB již upravila soutěže v roce 2021 tak, aby na jednotlivých závodech v jarní sezóně nestartovalo více než 500 závodníků. Zároveň první dva závody Českého poháru štafet nebudou započítávat do hodnocení ligy. Připravuje se také aktualizace Pravidel OB, kdy pravděpodobně dojde ke “změkčení” některých pravidel (např. startovní intervaly). Soutěže v oblastech budou vycházet dle aktuálních pravidel jednotlivých oblastí a tedy v každém regionu se mohou lišit.
V systému ORIS dojde během zimy k úpravě, kdy pořadatel bude mít na výběr zapnout volbu, aby každý závodník si vybral právě libovolný startovní čas z určité nabídky.

Užitečné odkazy

A to je pro dnešek vše. Pevně věříme, že tento díl brzy zestárne a jakékoliv problémy při pořádání z hlediska ochrany zdraví se nebudou muset řešit tak široce.
Nenašli jste zde odpověď na váš dotaz? Myslíte si, že není vše tak, jak je popisováno? Máte jiný názor? Nebojte se nás kontaktovat na redakce@o-news.cz. Příští díl “Pořádáme oblasťák!” se bude týkat rozpisu a pokynů. Podíváme se podrobně pod pokličku těchto dokumentů, přineseme vzor a přidáme rady, tipy i názory.

Seriál “Pořádáme oblasťák”

Díl 1
Díl 2
Díl 3
Díl 4
Díl 5
Díl 6
Díl 7
Díl 8
Díl 9
Díl 10
Díl 11 (dnešní díl)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.