Pomozte nakrmit Metodický portál

od | 27. 2. 2020 | Metodika

Jsou to již 3 měsíce od chvíle, kdy byl spuštěn nový Metodický portál svazu. Jak je Metodická rada spokojená s jeho provozem? Jakou pomoc by uvítala od české o-komunity a na jaké novinky se můžete do budoucna těšit? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Již čtvrt roku se trenéři, rozhodčí i sami závodníci mohou vzdělávat na stránkách Metodického portálu. Za tu dobu se toto jednotné úložiště snad již dostalo do podvědomí české orientační komunity. Jsou zde k dispozici metodické materiály, konkrétní tipy a podklady na trénink, archiv Metodických listů nebo databáze prověřených míst na soustředění.  Předseda Metodické rady Jan Picek je s dosavadním fungováním webu spokojen: “Jsme moc rádi, že Metodický portál si našel své místo. Píše nám řada lidí, že jim pomáhá a nabízí i své pomůcky. To je nejdůležitější – zpětné reakce od trenérů či stavitelů tratí, kam se máme vyvíjet dál.

S čím můžete pomoci?

Od začátku byl projekt portálu vymýšlen tak, aby se mohli nějakým způsobem zapojit všichni aktivní. Není sice možné do portálu přidávat  materiály samostatně, po odeslání nápadů, připomínek, podkladů nebo nachystaných příprav na e-mail metodika@orientacnisporty.cz – všechny kvalitní podněty se dříve nebo později na stránkách objeví. Cílem je vytvořit opravdu rozsáhlé úložiště inspirace, metodických i tréninkových materiálů, které budou v ideálním případě ve formátu print and go. “Celý portál nese myšlenku sdílení a společné tvorby celé české komunity, alespoň tak jsem se snažil web vytvořit, ” říká programátor David Pustai.

Databáze soustředění – zatím je tu dost bílých míst, pomozte je zaplnit! Zdroj: Metodický portál ČSOS

Přeci jen, ale existuje jedna oblast webu, kde by bylo potřeba trochu zabrat a tím je databáze ubytovacích zařízení. “V současné chvíli máme v mapě relativně dost zahraničích lokalit, v České republice jsou ovšem dobře podchycené snad jen Severní Čechy… ” posteskla si členka Metodické rady Jana Kubátová.

Víte o nějakém vhodném ubytovacím zařízení pro soustředění? Pošlete Vámi ozkoušenou lokalitu na metodika@orientacnisporty.cz

Na co se můžete těšit do budoucna?

Od února se do metodického portfólia zařadil i svazový YouTube kanál, který by do budoucna měl zajistit další formát výuky a inspirace. Pilotní seriál cvičení s atletickým žebříkem, který ve své přípravě úspěšně využívají někteří členové dospělé reprezentace OB, má zatím mezi trenéry velký úspěch. Skvěle fungovala také spolupráce s protagonisty Denisou Kosovou, Vojtěchem Králem a kameramanem Karlem Vítkem. Další díly budou uveřejněny v příštích měsících. “V hlavě máme i další podobné seriály – např. atletickou ABCD, Jak na OB pro začátečníky,… záleží jen na tom zda bude poptávka a finance,” říká k výhledu Jana Kubátová.

První metodické vlaštovky na YouTube Zdroj: YouTube kanál ČSOS

Dalším projektem, který by se měl v budoucnu na Metodickém portálu objevit, jsou vylepšené OB postupy. Ty chystá v rámci své bakalářské práce Štěpán Picek. Měly by přinést větší automatizaci systému a jeho propojení s používanými weby jako je ORIS, Strava nebo 3D Rerun.  Druhým interaktivním prvkem by se měl stát e-learning, jehož základ jako součást své diplomové práce zpracovává česká reprezentantka v LOBu Petra Hančová. Svěřenci by tak měli mít možnost procvičit mapovou teorii online třeba na telefonu cestou do školy. V budoucnu by tato sekce měla sloužit také pro online výuku v rámci školení rozhodčích nebo trenérů. “Víme, kam se rozvíjet, máme řadu nápadů a současný stav rozhodně není konečný,” potvrzuje motivaci Metodické rady Jan Picek.

Web Metodického portálu ČSOS

1 komentář

  1. Avatar

    Doporučil bych do článku o Metodickém portálu dát někam viditelně odkaz na něj 🙂

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 3. 2023
a svátek má Arnošt.