Pohled do zákulisí pořádání MČR HROB 2016

od | 14. 11. 2016 | Další, Orientační běh

Pohled do zákulisí pořádání MČR HROB 2016 aneb Starouš přitahuje myslivce. To je článek, který pro čtenáře O-news.cz sepsal hlavní pořadatel Jan Tojnar. MČR proběhlo minulý víkend na Litvínovsku a na O-news.cz jsme již publikovali reportáž. Nyní ředitel závodu popisuje další zajímavosti a souvislosti s tímto vrcholem domácí sezony v dlouhém orientačním běhu.  Autory fotografií jsou Jens Leibiger a Hanys Holec.

Závod máme za sebou. Do lesa nakonec vyrazilo 406 závodníků (203 týmů), kromě Čechů také čtyři Němci, tři Slováci a jedna Ruska. Do HROBu se přihlásily týmy rozličného věku.

obr1_dorostenky-na-startu

Obr. 1 Dorostenky na startu

Nejstarším účastníkem byl pětašedesátiletý Honza Knap. Štěpánku Holcovou, které ještě nebyl ani rok, nesl táta na zádech. Všichni ostatní museli po svých.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nejmladší účastnice s tátou v mlze na kontrole

 

obr3_start_so

Start sobotní 1. etapy

V sobotu těsně před startem přestalo pršet, ale mlžný opar spolu se sychravým počasím dohledávky vůbec neusnadňoval. Jednomu týmu se poštěstilo najít v lese popisy s barevnými fotkami kontrolních stanovišť, které jsme vytiskli pořadatelům, abychom jim usnadnili zavádění. Jenže obrázek zářijově prosluněných břehů rybníčku jim v sobotním mlžném počasí připadal jak z jiného závodu.

obr4_do_hor

Vzhůru do hor

 

Během úvodního skorelaufu se závodní pole dokonale roztrhalo. Snažil jsem se ho vymyslet tak, aby nalezení optimální trasy nebylo úplně jednoduché. Základním fórem, aplikovaným pro všechny kategorie, bylo odolat pokušení seběhnout z kopce k nejbližšímu lampionu, ale ušetřit si vrstevnice posbíráním všech kontrol na vršku. Mám radost jak z týmů, které se nechaly nachytat, tak z těch, které můj záměr prokoukly. Nacpal jsem tam i spoustu dalších voleb, a doteď si nejsem jist, zda optimální varianta vůbec existuje. Snad to vyjde najevo, až si všichni nakreslí postupy na Fíšových Play-Maps: http://play-map.com/event.php?id=174

Závěrečný okruh 1. etapy narušil neohlášený nájezd několika džípů s německy mluvícími lovci, kteří se zjevně chystali postřílet vše živé v okolí druhé občerstvovačky. Naštěstí jim Starouš lámanou němčinou vysvětlil, že paroháče mají hledat jinde.

Z nedělní etapy jsem měl trošku strach. Nebyl jsem si jist, jak účastníci zkousnou prolog v extrémně orientačně náročném terénu výsypek a následné brutální horské prémie první kategorie. Bylo mi jasné, že ne všechno, co se líbí mně, nadchne i ostatní, ale já rád experimentuji. Zdá se, že tentokráte jsem se výjimečně trefil. Ohlasy byly převážně pozitivní, i když některé dvojice si pěkně pobloudily a pár týmů dorazilo až za tmy.

obr5_fronta_na_maso

Fronta na maso

 

obr6_rybnicek_v_rakosi

Rybníček v rákosí

 

obr7_rakosi_u_rybnicku

Rákosí u rybníčku

Do akcí, které pořádám, se pokaždé snažím propašovat i vlastivědně poznávací prvky. Letos jsem např. tratě záměrně protáhl Janovem. Vsadil bych se, že většina účastníků byla překvapena, když viděla místní domorodce pracovat i v neděli.

obr8_bukvice

Sběr bukvic

Další atrakcí, bohužel jen pro vybrané tratě, byla stará dlážděná cesta Pekelským údolím nad Mezibořím k Čertímu jezírku (K51). Jedná se o bývalou solnou stezku z 15. století. Možná jste si všimli, že přilehlou opuštěnou rozvodnu obývá místní domovec.

Na delší kategorie jsem záměrně nalíčil test vůle à la 5BV. Z kupky (K43) mohli závodníci buď pokračovat po trati, která vedla přes devatero hor a údolí nebo závod zabalit a dojít asi kilák do cíle. Pár týmů nabídce neodolalo.

Bohužel ani v neděli nám nedali pokoj myslivci. Na jednoho narazil Starouš při zavádění kupky nad druhou občerstvovačkou (K50). Rozčiloval se, že mu patří lesy v okolí, nesouhlasí s umístěním jakéhokoli stojanu, ani nikomu nedovolí přebíhat přes jeho pozemek. Veškeré pokusy o vysvětlení či uplacení lahví rumu byly marné. Zanechali bychom prý pachovou stopu a zvěř by pak přestala chodit k jeho posedu. Poté vzal psa a vyrazil hledat kontrolu, aby ji zlikvidoval. Nenašel ji, ale pro jistotu jsme ji sami stáhli. Doma jsem zjistil, že ležela mimo jeho parcelu, nicméně kategorie HD a DD40 by nejspíš přes jeho miniproužek lesa chodily. Takhle musely absolvovat stupidní postup po silnici.

Tímto se všem dotčeným omlouvám. Stejně tak prosím o odpuštění všechny, kterým se kvůli krácení délek do nedělní etapy nevešel finiš vzhůru klínskou sjezdovkou.

obr9_sjezdovka

Cílová rovinka

Kudy se běhalo v neděli si můžete prohlédnout na Play-Maps: http://play-map.com/event.php?id=175

Výsledky a fotky nejdete na našich internetových stránkách: http://hrob-2016.krk-litvinov.cz

Pro O-news

Honza Tojnar

1 komentář

  1. Avatar

    HROB jsem absolvoval poprvé, ale nějakou představu už jsem samozřejmě měl. Ve srovnání s klasickým orienťákem by se svým charakterem měl HROB z principu nejvíc blížit longu. Výsypku jsem si sám pro sebe označil tak, že to byl možná první middle v dějinách HROBu 🙂

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.