Podcast: “Zimní” Světový pohár v OB začíná v Norsku. S přenosy na ČT sport

od | 26. 4. 2023 | Orientační běh, Podcast, Předstartovní horečka, Závody

Mezinárodní sezóna v orientačním běhu začíná! V regionu Ostfold na jihu Norska se od čtvrtka 27. do neděle 30. dubna odehraje úvodní kolo Světového poháru v orientačním běhu. Česká výprava čítá hned 14 závodníků, jejich počínání budeme moci sledovat premiérově na obrazovkách ČT sport.

“Předstartovní horečku” přinášíme formou článku a také formou podcastu, kde David Procházka s Danem Wolfem glosují dosavadní českou sezónu, formu českých reprezentantů i nominace velkých světových týmů.

Kdo obhajuje tituly? Kdo z elitní desítky loňského SP na startu chybí? Na jaká nová jména v seriálu se můžeme těšit? Navíc si poslechneme postřehy našich reprezentantů přímo z dějiště, pozvali jsme Terku Čechovou, Vendu Horčičkovou, Tomáše Křivdu a Martina Roudného. Poslouchejte O-News.cz Podcast!

Zpátky do regionu MS 2019

Běží se v regionu Ostfold na jihu Norska. Zajímavostí je, že centrum závodu a hlavní ubytování je ve stejném hotelu na předměstí města Sarpsborg, kde bylo centrum a ubytování prvního ryze lesního MS 2019, které tento norský region hostil. A závody se běží v lese jen zhruba 10 kilometrů jižně od golfresortu Mörk, kde byla aréna všech závodů zmíněného MS. A stejně tak tomu bude i tentokrát, tedy, že všechny tři závody se poběží z jedné arény. Ta je situovaná na motokárovém závodním okruhu KNA Varna v obci Valer, který je oproti aréně MS 2019 zcela obklopen lesy, takže stavitelům nabídne jistě více možností, jak prostor vytěžit. Terén je na poměry jižní Skandinávie docela kopcovitý, obsahuje výrazné terénní zlomy s až 80m převýšením. Se závody si hraje ale aprílové počasí. V úterý dokonce napadlo v prostoru závodu docela dost sněhu. Jak přiznává český šéftrenér Jan Šedivý z dějiště akce, les je extrémně nasáklý a pravděpodobně to může ovlivnit průběh závodu.

Ukázka staré mapy pokrývající závodní prostor

Tři lesní závody

Úvodní čtvrtečním závodem je hned královská klasická trať. Vzhledem k počtu startujících se běží prakticky po celý den. První závodnice se vydá na trať již v 9:45. TV přenos je pak plánován od 13:30 do 17:30. Můžete jej sledovat v čase 15:10 – 16:45 na ČT sport, případně kompletní na ČT sport Plus. Zajímavostí je také prodloužení směrných časů u ženské kategorie. Z původních 75 min by vítězka měla dofinišovat v čase 82 min, u jejich mužských protějšků se nic nemění a tam by nejlepší čas dne měl být okolo 90 min.
Po dni volna v sobotu naváže krátká trať. Middle startuje ve 12:15, plný TV přenos můžete sledovat na ČT sport Plus 15:30 – 19:00, zkrácený záznam pak na ČT sport 18:40 – 20:15 po skončení hokeje Česko-Rakousko. V neděli vše vyvrcholí štafetami. Přenos startuje ve 13 hodin, první vyrazí na trať muži ve 13:05, poté ženy v 15:00. Tak fanděte alespoň na dálku u obrazovek ČT sport a ČT sport Plus.

Pořadatelské video s představením terénu

Česká 14

Do Norska odcestovalo 14 českých reprezentantů pod vedením šéftrenéra Jana Šedivého, pro některé to bude premiérová účast na takovém podniku, pro jiné útok na nejlepší patnáctku. Při světových pohárech je mnohem větší konkurence, než při MS. Jen domácí tým vysílá do bojů 12 mužů a 10 žen, početná výprava přijede i ze Švédska (11+11) nebo Finska (9+9).

Jaké je složení českého týmu?

 • Ženy: Tereza Čechová, Michaela Dittrichová, Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Barbora Matějková, Eliška Sieglová
 • Muži: Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Miloš Nykodým, Martin Roudný, Daniel Vandas
Reakce českých reprezentantů na zimní počasí na sociálních sítích.

“Do terénů světového poháru jsem odletěl s dvoutýdenním předstihem, abych si zase navykl na severský orienťák. Odběhal jsem tu slušnou mapovou přípravu a jeden závodní víkend, na který bych v následujících dnech chtěl navázat,” připustil pardubický Martin Roudný přímo z dějiště svěťáku. “Jsem ráda, že první letošní závody se mi podařily a začátek sezóny tak uklidnil. Mým cílem je podat vyrovnaný výkon bez výraznějších chyb, se kterým budu sama spokojena,” říká Tereza Čechová.

Více informací

2 Komentáře

 1. Avatar

  Nešlo by to komentovat bez přechylování ženských příjmení? To je neposlouchatelný.

  Odpovědět
 2. Daniel Wolf

  Bohužel nešlo. Dostali jsme to příkazem. Nevím přesně, proč to tak je, ale je to češtinářsky správně a ČT je veřejnoprávní televize.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.