Podcast: Vojtěch Král a příprava na sprintové MS, 1. část

od | 20. 3. 2024 | Metodika, Orientační běh, Podcast, Rozhovory, Trénink

V minulém díle jsme vám slíbili hosta z řad elitních běžců a dnes je tedy čas naše slovo dodržet. Protože letos nás čeká sprintové MS, pozvali jsme si do aktuálního dílu O-News.cz Podcastu ještě před ostrým startem sezóny někoho, kdo sprintům rozumí velmi dobře. Trojnásobného vítěze závodu Světového poháru Vojtěcha Krále. Poslechněte si zajímavé povídání o přípravě k vrcholu v podobě zmíněného sprintového MS od podzimního začátku přípravy až do léta, kdy se MS ve Skotsku koná. A bezpochyby se v rámci té přípravy podíváme i na trénování jižně od Česka, abychom tak navázali na náš předchozí díl z minulého týdne. Povídání s Vojtou moderuje David Procházka a účasten ve studiu je i Dan Wolf. A protože témat k hovoru jsme měli hodně, tak jsme se rozhodli natočit dvojdíl. Dnes se tak v první části zaměříme na první období přípravy, podzim, zimu a s ní spojenou mapovou či objemovou přípravu v teple. Příští týden navážeme tím, jak vypadá trénink od jarních prvních závodů a vyladění na samotný vrchol sezóny.

Vojtěch Král v reprezentačním dresu.

Jaký je stav mysli a motivace Vojty Krále teď z jara a na konci zimní přípravy? Jaké má Vojta cíle do letošní sezóny? Jak se vidina nastaveného cíle sezóny propisuje do zimní přípravy? Jak Vojta začíná přípravu na konci podzimu? Jak pomáhají a jak Vojta zaměřuje zimní kempy na jihu? Jaká je Vojtova oblíbená destinace? Jak “narušuje” sprintovou přípravu les a lesní disciplíny? Kolik času a s jakým odstupem je potřeba se věnovat technicko-taktické přípravě a studování závodních prostorů? Spousta otázek na stole, odpovědi hledáme v našem dvoudílném povídání.

“Ve vrcholovém sportu jsou výsledky to podstatné a pokud tomu člověk obětuje spoustu času a energie, tak chce, aby to nějak dopadlo. I proto jsem stál před začátkem zimní přípravy na rozcestí (Vojta o tom psal ve Sloupku reprezentanta na konci loňského roku). Teď po návratu z kempu z Tenerife však mohu říct, že můj mindset je dravý a zdravý a věřím, že letos se to vydaří lépe, než v minulých sezónách, kde jsem byl ve stínu svých zranění,” uvozuje svoje povídání Vojta. A jaké že má cíle? “Budu stát asi při zdi a řekl bych, že TOP10 na MS ve Skotsku by byl velmi dobrý výsledek. Člověk by mohl mluvit o TOP6 v případě, že by měl super formu. Ale to už jsem teď ve veteránském věku poznal, že těch dní v roce, kdy má člověk super formu, výrazně ubývá.” Jak ji tedy načasovat správně na vrchol? I tom si budeme v tomto dvojdíle s Vojtou povídat.

Vojtovo slavné vítězství v premiérovém závodě v KO sprintu v rámci Světového poháru 2018 v Praze máme jistě ještě všichni v paměti. Podaří se navázat na MS ve Skotsku?

Jak probíhá příprava v podzimních měsících? Kdy se začíná příprava více cílit? Jak probíhá mapová příprava na suchu? A proč je pro nás zajímavé sledovat domácí závodníky, jak se připravují? Poslechněte si celý aktuální O-News.cz Podcast s první částí zajímavého povídání s Vojtou Králem.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.