Podcast: 10Mila nebo 8Mila? 2. MČR v KO sprintu. A Světový pohár za dveřmi.

od | 22. 5. 2024 | OB v ČR, OB ve světě, Orientační běh, Podcast

Po odmlce jsme zpět s O-News.cz Podcastem, samozřejmě s Davidem Procházkou a Danem Wolfem. Témat za celou dobu bylo mnoho, tak jsme se je pokusili trochu shrnout a rozebrat. Podíváme se na slavnou švédskou Tiomilu v novém kabátu. Zastavíme se v Prostějově na MČR v KO sprintu, které mělo v květnu svůj druhý ročník a zase byl trochu jiný než ten loňský. MČR v KO sprintu bylo součástí nominačních závodů české reprezentace na první dvě kola Světového poháru ve Švýcarsku a Itálii. Probereme jak nominační boje, tak si dáme drobný preview k nadcházejícím “svěťákům”. Příjemný poslech!

Dan Wolf a David Procházka komentují nejen aktuální orienťácké dění v aktuálním díle O-News.cz Podcastu, ale komentovali také ČSOS live stream z MČR v KO sprintu. (Foto: Petr Kadeřávek)

10Mila nebo 8Mila?

Největší švédský štafetový závod Tiomila zažil premiéru v novém formátu. Je to správný krok? Jaká byla první “tak trochu jiná” 10Mila? A byla to 10Mila nebo 8Mila?

4 až 5. května se v Nynäshamnu 60 km jižně od Stockholmu běžela “tradiční” 10Mila. A to slovo tradiční můžeme možná dát poprvé do uvozovek. My jsme si před rokem o Tiomile povídali víc, představili jsme si formát závodu, historii a vše, co kolem tohoto slavného švédského štafetového závodu odehrává. Zároveň jsme ale také nastínili, že v roce 2024 se vše odehraje tak trochu jinak a také, že se tak stalo. Dámský závod se poprvé běžel částečně v noci, pánové si závod rozdělili do dvou bloků. Ostatně ve dvou blocích byl i závod dámský. Muži 3 úseky za světla v sobotu odpoledne, pak pauza a před půlnocí restart do dlouhé noci. Ženy 2 úseky za tmy v sobotu večer, pak restart dalších úseků v neděli ráno. “Loni jsme byli k takovému nastavení malinko skeptičtí, jak se tváříme letos Dane?,” uvozuje Dejv glosování a souhrn prvních dojmů z nového formátu.

Nejlepším českým běžcem v celkových výsledcích byl opět Miloš Nykodým, který se svým týmem OK Linné získal tentokrát stříbrné medaile. (Zdroj: FB OK Linné)

Samozřejmě na přetřes dojdou i výkony českých běžců a běžkyň, vývoj závodu, historický triumf Stora Tuna v mužích, kteří vyhráli po 60 letech a neuvěřitelný výkon Tove Alexandersson na finiši dámské štafety, která klubu z Borlange zajistila “double”.

MČR v KO sprintu “Volume 2”

Česko mělo svůj historicky druhý šampionát v KO sprintu v Prostějově. Jak se závod vydařil? Fungovaly dělící metody? Jaké byly ohlasy na tratě? Jak se osvědčil letošní upravený formát harmonogramu dne a je udržitelný do budoucna? Jak zajistit větší diváckou kulisu v aréně? Jaké bylo zákulisí live streamu? Poslechněte si celý díl a připomeňte si atmosféru MČR třeba v našem sestřihu.

Tomáš Křivda se raduje v cílové rovince z titulu mistra ČR v KO sprintu pro rok 2024. (Foto: Petr Kadeřávek)
Sestřih z MČR v KO sprintu 2024.

Boje o jízdenky do Švajcu, Itálie (a Skotska)

Hned následující dny se bojovalo o české nominace na první dvě kola SP a i na ta se krátce v dnešním díle podíváme. Jak reprezentanti zvládli náročný program? Kdo si vybojoval nominaci? A kdo naznačil před prvními koly SP formu?

Reprezentanti měli začátek května extrémně nabitý. Tiomila, KO sprint, dráhový test, ČP ve sprintu a většina si k tomu ještě střihla dva závody ČP štafet. Z MČR v KO sprintu, dráhového testu a MČR ve sprintu se počítal nominační žebříček, ze kterého vykrystalizovala sedmička žen a mužů pro úvodní dvě sprintová kola Světového poháru.

Česká sestava pro první dvě kola SP. (Zdroj: RDD)

Pozn. Díl byl natočen ještě před MČR ve sprintu, kde došlo bohužel ke zranění a změně nominace, kdy Jáchym Coufal nahradil zraněného Vojtěcha Krále. Tato část podcastu, tak již v době vydání není zcela aktuální. Děkujeme za pochopení. Pro Jáchyma Coufala to bude premiéra v reprezentačním dresu.

Česká sestava:

muži: Jáchym Coufal, Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Tomáš Křivda, Martin Roudný, Daniel Vandas a Adam Zřídkaveselý

ženy: Ema Černá, Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Barbora Matějková, Michaela Novotná, Jana Pekařová a Jana Peterová

Vedle “nováčka” Jáchyma Coufala na soupisce vidíme další dvě závodnice a jednoho závodníka juniorského věku. Ema Černá, Michaela Novotná, Adam Zřídkaveselý. Všichni tři si jasně vyběhli nominaci z nominačního žebříčku, takže nás může těšit, že máme rychlé mladé naděje. Poslední dva jmenovaní si tak ještě před svou premiérou na juniorském MS odbijí premiéru na vrcholné světové akci. Držíme palce.

První dvě kola Světového poháru: Švýcarsko a Itálie

Kde se SP poběží? Kde ho sledovat? A koho vysílají do Švýcarska a Itálie favorizované týmy?

  • Pátek 24.5. KO sprint kvalifikace, Zoffingen (SUI) – IOF Live
  • Sobota 25.5. KO sprint finále, Olten (SUI), přímý přenos: 12:00–14:00 IOF TV (čtvrtfinále už v 10:00)
  • Neděle 26.5. Sprint, Olten (SUI), 12:10–14:40 IOF TV
  • Sobota 1.6. Sprint, Genova – Voltri (ITA), přímý přenos 13:00—15:30 na ČT sport a na ČT sport Plus
  • Neděle 2.6. Sprintové štafety, Genova – Nervi (ITA), přímý přenos 15:30—17:00 na ČT sport a na ČT sport Plus
Pohled na starou mapu Voltri pro závod ve sprintu 1.6. nás trochu vyděsil. Ale nebojte, v embargu je i kus města. Uvidíme, jaký kus terénu si nakonec pořadatelé připraví.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 6. 2024
a svátek má Leoš.