Po necelém roce opět na místě činu: Czech O-Tour začala v Terezíně

od | 31. 3. 2022 | Orientační běh, Závody

O něco dříve než se plánovalo, ale v úplně jiném formátu začala v sobotu Czech O-Tour, tedy závody, které měly být původně doprovodnými k loňskému světovému šampionátu. Bohužel kvůli nepříznivé situaci s Covidem se musely tyto závody, které se měly spolu s MS uskutečnit, zrušit, a tak byly přeloženy na tento rok. Původní plán byl udělat závody tak, jak se plánovaly v roce 2021 udělat je přesně o rok a týden později, jenže kvůli problémům s CHKO Kokořínsko se musel upravit celý formát. Proto se z Czech O-Tour udělal celoroční seriál, který odstartoval minulou sobotu dvěma sprinty v Terezíně.

Centrum závodů se nacházelo na úplně stejném místě jako loni při MS, na parkovišti u Retranchementu 5. Ovšem ještě přibyla část Smetanových sadů, kde se loni nacházely první kontroly mistrovského sprintu, tentokrát toto místo sloužilo pro klubové stany (ty ovšem kvůli nádhernému počasí vůbec nebyly potřeba). Tento závod také ukázal spoustu novinek, které by mohly mít další závody do budoucna (například placení za občerstvení kartou či mobilní aplikace, která po zadání registračního čísla zobrazila zbývající čas do startu daného závodníka). Organizaci tohoto závodu měl na starosti tým z Roudnice nad Labem, některými specifickými věcmi (třeba spíkrováním, IT či sociálními sítěmi) byli pověřeni i lidé z jiných klubů, někteří z nich dokonce jsou také redaktoři O-News.cz. Na závody dorazili i naši nejlepší reprezentanti (kupříkladu Vojtěch Král, Jakub Glonek, Miloš Nykodým či Denisa Kosová), Vojtěch Král a Jakub Glonek dokonce běželi samotný závod MS, a tak bylo zajímavé sledovat, jak si s novými tratěmi poradí s odstupem času.

Shromaždiště závodů Czech O-Tour v Terezíně (Foto: Tomáš Bubela)

Dopolední sprint se běžel téměř výhradně v pevnosti, pouze v pár případech se běželo podél fotbalového hřiště či v místních uličkách. Závod startoval přímo na shromaždišti, a to v místech, kde loni při MS měli své zázemí pořadatelé. Hned po startu se běželo tunelem do pevnosti, ze kterého závodnicí loňského MS naopak loni přibíhali na sběrku. Tratě byly celkem výrazně odlišné od těch, co se běžely loni na MS, a to hlavně z toho důvodu, že IOF měla loni požadavek na to, aby určitá část trati byla ve městě. Trať z této soboty tedy maximálně využila potenciál pevnosti. Specialitou byl divácký průběh, který sloužil pro některé kategorie, jednalo se ovšem o nepovinný úsek, pokud závodník chtěl, nemusel přes něj běžet. V ženské elitní kategorii zvítězila Denisa Kosová, která trať o ideální délce 3,36 km zaběhla za 16 minut a 12 vteřin, druhá Šárka Sokolářová ztratila 15 vteřin a třetí Tereza Čechová dalších 7 vteřin. V mužích oplatil Vojtěch Král loňskou porážku Jakubu Glonkovi a zvítězil na trati o optimální délce 4,01 km v čase 14:42, druhý jménovaný skončil na druhém místě se ztrátou 12 vteřin, třetí v pořadí, Jakub Chaloupský, již měl výraznější ztrátu, na Vojtu Krále ztratil minutu a 23 vteřin.

Mapa dopolední mužské elity

Po několikahodinové pauze, při které se dalo jet na KPČ, dát si výborný oběd na shromaždišti nebo si popovídat s kamarády, započal odpolední sprint. Tentokrát se startovalo již ve městě, a to přibližně 400 metrů od shromaždiště. Tento závod byl již z podstatně větší části v městské zástavbě, a proto byl také daleko snazší než dopoledne, i když občas si bylo nutné dát pozor, v jakém podlaží se kontrola nachází, jestli se nachází dole, či nahoře. V závěru trati byl připraven velký zážitek. Několik posledních kontrol se nacházelo v podzemních chodbách, kde bylo poměrně snadné se ztratit. I odpolední závod měl v elitních kategoriích stejné vítěze – v ženách obhájila vítězství Denisa Kosová, v mužích Vojtěch Král. Ženská trať byla dlouhá 3,39 km, vítězný čas byl 14 minut a 14 vteřin, na druhém místě se umístila Patricia Nieke, která na Kosovou ztratila 18 vteřin. Stejně jako dopoledne, tak i odpoledne byla třetí Tereza Čechová, která tentokrát ztratila na vítězku 39 vteřin. Mužský vítězný čas na trati dlouhé 4,10 km dosáhl 13:51, na druhém místě se umístil stejný závodník se stejnou ztrátou jako dopoledne, třetí doběhl Daniel Vandas se ztrátou 29 vteřin. Odpolední časy byly i přes o něco delší tratě výrazně menší, což souvisí s částí tratí ve městech.

Odpolední trať pánské elity

Součástí Czech O-Tour je i klubová soutěž, ve které se soutěží o velmi hodnotné ceny a kde rozhodují výsledky všech věkových kategorií. Ve vedení této soutěže je po prvních dvou závodech SK Praga, která má zatím 2529,23 bodů a vede o více než 125 bodů před druhým klubem, kterým je Slavia Liberec Orienteering, třetí je KOB Treta Praha, která na Pragovku ztrácí necelých 230 bodů. Před námi je ještě ale 5 závodů ve dvou blocích, které mohou velice ovlivnit výsledné pořadí. Další závody této série se uskuteční o víkendu 16.-17. července v Jizerských horách v terénu loňského MS na middlu. Posledním blokem těchto závodů bude víkend 29.-30. října, kde budou na programu závody v terénech štafet a klasiky z loňského MS. Veškeré informace naleznete na www.o-tour.cz a pokud ještě nejste na tyto závody přihlášení, tak se nezapomeňte v termínech přihlásit.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.