Petr Uher: vzpomínky na MS 1972

od | 16. 9. 2022 | Další, Komentáře, Orientační běh, Rozhovory, Zpátky do minulosti

Petr Uher byl nejlepším závodníkem na prvním MS v Československu, v roce 1972, které se uskutečnilo ve Starých Splavech. V závodě jednotlivců vybojoval skvělé 5. místo. Jak s odstupem času na závody vzpomíná? Přečtěte si jeho zápisky na některá témata.

Petr Uher jako druhý zleva při fotbalovém utkání. Foto: Otto Gavenda.

Charakteristika prostoru

Na základě oficiálně vydaných informacích: “charakteristika terénu- pískovcové skály” a na základě zveřejněných informací o profilu tratě (včetně kontrol) bylo zřejmé, kde se bude závod jednotlivců konat. Někteří moravští běžci si dokonce uvedený profil vytyčili v okolí Zlína a pak na něm trénovali.

Tréninkové možnosti

  • mapa Prachovské skály 1 : 16 666 – mapa vydaná pro celostátní závod, obecně hodně slabá, ale jediná možnost, jak trénovat ve skalách
  • mapa Kost –  mapa pro oficiální trénink, velmi dobrá, pro svět přístupná na tréninky, pro česko- slovenské závodníky však zakázaná z důvodu následných nominačních závodů až těsně před MS

Nominace

Jistou nominaci na základě dlouhodobých výsledků měl Zdeněk Lenhart a pak pro zranění i Josef Borůvka.

  • mapa Kost – vítězí Ivan Matějů (zlí jazykové tenkrát tvrdili, že trať znal dopředu a mohl si tak v klidu vymyslet postupy, ještě zlejší jazyky dokonce hovořili i o účasti v lese – jistě jen pomluvy nepřejících)
  • mapa Drábské světničky (Junek, Skyva) – již regulérní závody (větší polovina) a výsledky se dostavily

Přečtěte si také shrnující článek o MS 1972 ve Starých Splavech

Centrum závodu Staré Splavy

Velmi pěkné prostředí, jednotlivé výpravy měly k dispozici vilu velmi dobře vybavenou. Šok nastal pro československé reprezentanty, když viděli, že po Starých Splavech se pohybuje velké množství stejně oblečených „reprezentantů“ – pořadatelů, dostali totiž všichni pořadatelé shodné tepláky se lvíčkem na prsou a nápisem ČSR ze skladu ČSTV (a všichni v nich samozřejmě chodili).

Cílový areál štafet na MS 1972. Zdroj: Jan Žemlík.

Oficiální trénink

Doprava do Jetřichovic přes Českou Lípu – na oficiální trénink jeli všichni závodníci společně autobusy – kolonou s policejním dohledem vpředu a vzadu (Volhy se zapnutou sirénou – na křižovatkách stáli příslušníci VB (nyní Policie) a zajišťovali hladký průjezd, přes náměstí v České Lípě jela kolona jednosměrnou ulicí opačně).

Závod jednotlivců

  • doprava: do Jetřichovic přes Českou Lípu – na samotný závod jely autobusy již bez policejního dohledu a podle pravidel silničního provozu a cesta trvala téměř 2x déle (to už ale asi o nic nešlo)
  • mapa: velmi dobrá (na svou dobu – zelené hustníky, šedé skály), lehké kontroly, rozhodovala volba postupů
  • start: zřejmě první pípací hodiny a na rameni ruka zasloužilého funkcionáře zajišťovali start
  • cíl: louka s přírodním amfiteátrem velmi pěkně vybrána pro cíl, hodně diváku zejména samozřejmě z OB

Závod štafet

  • mapa (část nyní mapa Husa pro MS 2021): velmi pěkný les a mapa výrazně lepší než pro jednotlivce, stavba kontrol trochu pokulhávala za nabídkou terénu (např. kontrola na velké světlině uprostřed krásných skal viditelná z dálky), záleželo jak na postupech tak i dohledávkách
  • společný start: na mustru předveden a v závodě uplatněn nový model společného startu (doposud byly vždy první úseky intervalově) – od startu vlastně scorelauf na 5 kontrol, na kontrolách kromě kleští ještě bylo možno vhodit žeton do koše – pro zrychlení při více závodnících najednou, Pak již měli všichni shodnou trať včetně dalších úseků – zavěšování vítězilo – na 3.úseku visící Maďar Vajda (za Finem a mistrem světa Norem Hadlerem) odhalil (podle kódu) jimi těsně před cílem špatně naběhlou kontrolu, v cíli se pak smál a 3.místo i na 4.úseku bylo zajištěno, za Norsko tenkrát běžel dědeček současného mistra světa Kaspera Fossera.
Výřez části štafet z MS 1972.

Sepsal Petr Uher

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.