Pestrý březnový víkend

od | 11. 3. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Trail O

Sníh, déšt či slunce? Tak trochu aprílový víkend si každý užil v jiném počasí, nicméně mnoho běžců mělo stejný cíl – vyrazit na orienťák. Je libo sprintové štafety, orientační maraton či dva sprinty proložené trail-o závodem?

ZLínský Orientační Maraton

Tzv. ZLOM měl letos centrum v sokolovně v Luhačovicích. Bohužel se letos na 24 km dlouhou trať nikdo nepřihlásil a nejsilnější závodníci tak běželi “jen” 17,5 km. V čase 130:23 zvítězil Martin Sadílek, za kterým o 34 vteřin zaostal Josef Hubáček, který možnou šanci na vítězství přišel chybou na postupu do cíle. Třetí místo obsadil Tomáš Kolárik. Níže mapa tratě 7 km.

Praga Magica

Praga Magica měla tradičně vysoký počet účastníků. Přihlášených bylo ke čtyřem stovkám.  Závod měl nově zahrnout okolí strahovských stadionů eventuálně parky pod kostelem Sv. Norberta, ale na poslední chvíli jsem zjistil, že by bylo nemožné nebo alespoň velmi křečovité vtěsnat takovou trať do formátu dvou A3 za předpokladu shromaždiště na Starém Městě. Závod tak proběhnul na dost tradiční ose Staré Město-Malá Strana-Petřín. Nově zmapovaný prostor budu nucen využít jindy a asi i jinak.

Jéňa Šváb

Moravským betlémem

Ve Štramberku pokračovala 7. závodem Slezská zimní liga. Ve velmi kopcovitém terénu i v městské zástavbě se běžela krátká trať s intervalovým startem. Na nejdelší trati A zvítězili Teresa Mrózek a Marek Haltof.

Přebor Lokomotivy Pardubice

V sobotu odpoledne se konal na JV Pardubic na sídlišti Dukla premiérový přebor LPU ve sprintových štafetách. Čtyřicítka štafet byla rozdělena do 3 kategorií (dospělí, veteráni, žactvo). Za zamračeného počasí (v druhé části i za deště) se běžely čtyřúsekové dvoučlenné štafety. Vše připravil Honza Jurica na mapě Dukla, tratě byly hodně rychlé, souboje u umístění byly dramatické. Mezi dospělými postupně zvyšoval náskok tým manželů Zvěřinových, nakonec vyhráli s náskokem 43 sekund před dvojicí Jana Peterová – Lukáš Hovorka, na třetím místě skončilo duo Marta Fenclová – Petra Šabatka po velkém boji v cílové rovince se štafetou Štěpánka Kosová – David Procházka. Ve veteránech vyhráli manželé Haasovi, v žactvu byla nejlepší dvojice Vojta Vališ a Ondra Šípek (info z lpu.cz/beda).

Hostivické sprintování

Na nových sprintových mapách uspořádali bratři Kettnerové v rámci Pražské zimní ligy dva sprintové závody. V dopoledním závodě s pevným pořadím kontrol zvítězil s náskokem minuty a půl Jakub Glonek před Tomášem Rusým, dalších 26 vteřin zpět byl Radim Tokár, nejlepší ženou byla Majka Pospíšilová. Odpoledne následoval trochu netradiční sprint s volným pořadím kontrol a vloženými povinnými postupy na začátku a na konci. Své sprintové kvality opět vítězstvím prokázal Jakub Glonek, druhé místo obsadil Štěpán Holas a třetí Tomáš Rusý, mezi ženami byla tou nejrychlejší Dominika Plochová.

 

Mrazivé TempO

První letošní rankingový závod v trail-o proběhl jako doprovodný při závodě Pražské zimní ligy Hostivické sprintování. Záměr nalákat účastníky dvojzávodu PZL k vyzkoušení méně známého orientačního sportu v pauze mezi dvěma sprinty příliš nevyšel, jistě zejména kvůli deštivému počasí, ale možná i z důvodu nahuštěného časového harmonogramu. Trať závodu nabídla pohledy do technicky nejnáročnějších partií prostoru, na náměstí s poměrně velkým množstvím detailů, do okolí potoka s podrobně promapovaným členitým břehem, na louku s velkým množstvím stromků a jako největší oříšek byla vybrána i zarostlá pasáž s členitými křovisky. Prubířským kamenem závodního pole se stalo právě třetí oříškové stanoviště (viz obrázek), které zvládl bezchybně vyřešit pouze vítěz závodu. Tím se stal po obdivuhodném výkonu Dušan Furucz (slovenský reprezentant, mistr světa ve štafetě z roku 2016, v Česku závodící za klub Netopýr Zákupy), který chyboval v celém závodě pouze dvakrát a měl nejrychlejší součet časů. Vyhrál rozdílem parolodní flotily. Mnoha zaváhání závodníků aspirujících v trochu slabší předjarní konkurenci na přední umístění (Fišer, Kalousek, Forst) využil Karel Cedrych (Sokol Troja), pro kterého to byla po třech sezónách v trail-o premiérová “bedna”. Na druhé místo mu přitom stačilo devět chyb. Třetí Jakub Hledík (SK Chrast) předvedl, že rychlost a přesnost ovládání orientační techniky, tedy dovednosti pro disciplínu tempO klíčové, jsou bez obtíží přenositelné z prostředí orientačního běhu. Jakub byl totiž jedním z mála, kteří si přišli tempO vyzkoušet premiérově. Z vozíčkářů se pak nejlépe dařilo podle očekávání Bohouši Hůlkovi. Na závodě natáčela Česká televize reportáž pro Paralympijský magazín, který budete moci zhlédnout koncem března.

Pavel Kurfürst

Brutus Kros

U obce Roudnička se odehrál tradiční Brutus Kros jako součást Zimní hradubické ligy. Na hlavní trati 6,6 km mezi ženami zvítězila Marta Fenclová, následovaná Annou Kopeckou a Martinou Zvěřinovou. V kategorii mužů zvítězil Petr Zvěřina před mladými pronásledovateli Ondřeji Hlaváčem a Metelkou.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.