Pavel Košárek: Delší práce s mladšími závodníky se vyplatila

od | 11. 7. 2018 | OB ve světě, Orientační běh, Rozhovory

Pavel Košárek, trenér juniorské reprezentace, stojí za úspěchy mladých závodníků na JMS, které již nyní je pro Česko úspěšné. Dva závody a tři medaile pro českou výpravu. V krátkém rozhovoru pro O-News.cz se vrátil ke klasické trati i zhodnotil dosavadní průběh celého šampionátu.

Velká gratulace na začátek. Jak hodnotíš JMS po dvou závodech?
Díky moc. Myslím, že tři medaile, které odsud máme, je velmi dobré. Z klasiky dvě medaile, z každé kategorie jedna. Sice obě třetí místa, může někdo říct, ale myslím, že je to hodně dobrý výsledek. Při sprintu potvrdila Terka svoji sprintovou zkušenost a druhé místo je skvělý výsledek.

Možná za tím bude i čtyřletá práce. Myslíš, že to na sebe nějak navazuje?
Myslíš, že navazuje. Od té doby, co jsem začal, máme i osmnáctky v týmu, takže s nimi pracujeme delší dobu a to se snad nyní vyplatilo.

Jak jsi prožíval medaile na klasice?
Já jsem vždycky na startu, takže je to pro mě vždycky napínavý, ale musím čekat, až přijdu do cíle. Takže je to pro mě možná jednodušší. Horší je to pro ty, kteří jsou v cíli po celou dobu. Na startu jen čekám, nervózní už moc nebývám, už jsem si vytvořil určitý rituál.

Na nominačních závodech pro letošní JMS. Foto: Marek Cahel.

Jaké panovalo počasí během klasiky? Ta byla nejdelší v historii šampionátu, navíc se tradičně velice dlouho startovalo, nemohlo to mít vliv na výkon závodníků?
Ráno bylo zataženo, od 14 hodin bylo slunečno, ale není extra vedro. Bylo vidět na všech, že to bylo velmi těžké.

Když jsem viděl mapu klasické trati, tak mi přišla hodně záludná. Bylo to mapově náročné?
V tom žlutém to bylo rozhodně složité, na té mapě v 1 : 15 000 se vrstevnice ztrácejí, takže občas to bylo i dost nepřehledné. Chtělo běžet tempo, nedělat chyby, protože bylo 29 kontrol a v pytlíku to bylo ještě skoro 3 kilometry, kde se daly dělat dost chyby.

Co očekáváš od krátké trati a štafet. Cinkne to ještě?
Uvidíme. Middle je technicky hodně náročný, možná by se dalo říci až záludný, protože porosty jsou hodně rozprostřené v bývalém vojenském prostoru, jsou tam duny, bude to hodně nepřehledné. Jsem zvědavý, jak bude rozdělený prostor pro kvalifikaci a finále. Při štafetách to bude rychlý běh podobný jako v závodě na klasické trati, ale asi ještě rychlejší.

Díky moc. Ať se daří i v dalších závodech jako v prvních dvou.
Děkujeme a zdravíme do Česka.

S přispěním Davida Aleše

Český tým na JMS v Maďarsku. Zdroj: FB Czech junior orienteering team.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.