Parametry MS: Být precizní a bouchat kopce

od | 19. 4. 2021 | OB v ČR, Orientační běh, Rozhovory

Minulý týden zveřejnili pořadatelé domácího MS Bulletin 3, tedy dávku nejčerstvějších informací pro závodníky a fanoušky. Co vidí Tomáš Křivda jako klíč k úspěchu na sprintu v Terezíně, jak se Miloš Nykodým připraví na klasiku s převýšením přes vertikální kilometr a která reprezentantka vzpomíná na tmu během pozdních závodů?

V Bulletinu 3 je zveřejněn detailní harmonogram závodů včetně předpokládaných časů startů, vyhlášení vítězů či otevření karantén. Zajímavé je to, že všechny finálové závody se poběží večer či v pozdním odpoledni. To je dáno tlakem na televizní přenosy, protože pozdější právě tyto časy bývají divácky nejvíce vytížené. Na květinové ceremoniály se tak většinou můžeme těšit kolem 20:00.

Tou nejzajímavější novinkou jsou ovšem parametry tratí. Úvodní kvalifikace a finále sprintu v Terezíně mají celkem běžné sprintové parametry, dá se očekávat velmi rychlý závod v bastionovém opevnění. Následující sprintové štafety v Doksech mají pro ženy 3,9 km, muži poběží ještě o 600 metrů více.

Krátká trať ve Smržovce bude možná tvrdším oříškem než je jizerská žula. Zaběhnout dva náročné middly v jeden den v podhorském kamenitém terénu bude jistě vyžadovat kromě rychlosti a síly také dobrou vytrvalost. V součtu kvalifikace a finále naběhají nejlepší muži úctyhodných 625 metrů převýšení.

Poté již následuje závěrečný přesun do Heřmánek na Kokořínsku na závody ve štafetách a na klasice. Štafety budou pravděpodobně velmi technické – muži mají například podobné parametry jako u krátké trati, ale směrný čas je o 7 minut vyšší! Vyvrcholením šampionátu zajisté bude klasická trať, dlouhé postupy přes pískovcové skály, které jsou tím, kvůli čemu sem většina závodníků přijela. Uběhnout během závodu vertikální kilometr? I s tím se budou muset závodníci popasovat.

A právě na parametry tratí jsme se zeptali českých reprezentantů.

Tomáš Křivda (sprint): Parametry sprintu mě trochu překvapily. Čekal jsem to trochu jinak. Nicméně se určitě dá s parametry dobře pracovat a něco to o tratích vypovídá. Takže zase máme něco nového, s čím můžeme v již probíhající teoretické přípravě pracovat. Nějakou představu určitě mám, ale ještě bude potřeba strávit spoustu hodin nad přípravami. A jak se nejlépe připravit? No tak mimo běhání relevantních sprintů pak určitě nějaké krátké prudké výběhy a další specifické fyzické sprintové dovednosti, rychlé řešení záludných voleb postupů, studium předchozí práce stavitele Dana Wolfa, pokračování v suché přípravě a mnoho dalších. Určitě je na co se těšit.

Vendula Horčičková (krátká trať): Už od počátku zveřejnění programu MS bylo jasné, že “middlový den” bude opravdu náročný. Za svoji kariéru v dospělé repre jsem nezažila, že by se na MS běžela kvalifikace a finále middlu v jednom dni. Naposledy tomu tak bylo asi na MS v Olomouci, kde dvoukolový middle přinesl Česku dvě medaile. Ale taky si vzpomínám, že poslední závodníci v lese skoro zatměli. Což pevně doufám, že se letos nestane, i když poslední plánovaný start ženy v 19:23 je trochu děsivý. Jediné štěstí je, že po middlovém superdni následuje volný den, na rozdíl od obdobně pozdě situovaných štafet. Parametry tratí mě asi nějak nešokovaly. Pořadatelé předpokládají, že se kvalifikace půjde 26 a finále 36 minut, což mi přijde adekvátně dlouhé. A věřím, že odhad mají dobrý, takže si myslím, že to zvládneme, i když to bude opravdu tvrdé.

Jana Knapová (krátká trať): Terén pro závod middlu bude drsný, horský a kamenitý. To je věc, na kterou bude určitě potřeba být připraven a nebýt tím zaskočen. Tím, co ale ve výsledku bude podle mě na middlu rozhodovat, bude, jako téměř ve všech middlových terénech, mapová preciznost. Konkrétní představu trati jsem zatím neřešila. Podívám se na to víc až po sprintovém ME ve Švýcarsku.

Miloš Nykodým (klasická trať): No když jsem parametry trati viděl, tak jsem se trošku lekl, ale na druhou stranu mě to vzhledem k charakteru terénu úplně nepřekvapuje. Netuším ale, jak to Pekka (stavitel tratí Petr Karvánek, pozn. red.) měřil. Protože určit ideální postup na klasice ve skalách je celkem složité. Jinak nějaké náčrty trati jsem si už dělal, ale ani to se nedělá moc dobře, protože člověk neví, kde bude start/karanténa. Bude potřeba mít kopce slušně naběhaný, s tím spojenou sílu v nohou, lehkost a dobrou taktiku na volby.

Denisa Kosová (klasická trať): No, upřímně mě překvapilo, že to bude až tak brutální. Bude to chtít ještě nabouchat kopce a na závod se psychicky obrnit, nepoddávat se bolesti, bolet to totiž bude proste všechny. Tratě jsem zatím neřešila.

Momentka Jany Knapové z tréninkového kempu (foto: Tomáš Bubela)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.