Parádní Pěkné Prázdniny

od | 28. 8. 2017 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Předposlední prázdninový víkend byl již tradičně vyhrazen pro populární tříetapové závody Pěkné prázdniny s orientačním během v Českém ráji, chcete-li “PéPéčka”. Stejně tak jako minulý rok byl program třídenní, a proto si sportovní program mnoho účastníků zpestřilo procházkou po okolí, výlety či odpočinkem. Ostatně i tentokrát bylo co objevovat, dominanta nejen zdejšího regionu – hrad Trosky – byla hojně navštěvována různě početnými o-skupinkami. Celkové vítězství v elitních kategoriích si odnesli Kamila Gregorová z SK OB Chotěboř a Matouš Fürst z Loko Liberec.

Pěkné prázdniny přilákaly i letce v balónech. (Foto: Daniel Wolf)

Pořadatelé závodu znovu ukázali, že obrovský zájem o účast na těchto závodech (kapacita přihlášek byla naplněna za neuvěřitelných 63 sekund) není náhodný a dokážou připravit závody opakovaně na vysoké úrovni. Know-how budované v posledních letech drží a pokaždé přidají i nějakou další atrakci navíc. Jako jedni z mála pořadatelů vícedenních závodů nemusejí pořádat pivní štafety v rámci doprovodného programu, ale místo toho zařadí skvělou show o nejlepšího píchače, kam se nebojí ani rodiče poslat své děti. Sobotní výletování zpestří FotoOrienťák po okolí, na řadě míst jsou vidět různé orienťácké hloučky s mapou. A rozhodně ani sportovní program nezůstává stranou. Terény v Českém ráji, dalo by se říci, nemají jinde konkurenci, tratě a mapy jsou také na vysoké úrovni. A komu nestačí náročné terény, může okusit kategorii Ultimate na upravených mapách, která je rok od roku populárnější.
Tradice, inovativnost a skvělé terény. To je marketing Pěkných prázdnin v kostce.

První etapa zavedla závodníky pod hrad Trosky, běželo se pouze “přes kopec”, než 1. etapa Rumcajsových mílí, která se konala 14 dní před tím. Běželo se převážně ve svahu, kde byla řada skal i malých skalních měst. Náročnost ztěžovala také trochu netradičně “zelená barva” na řadě míst v blízkosti skalních svahů. U mnoho kategorií byl zařazen i delší postup s řadou možných voleb. V dámské elitě vyhrála téměř s dvouminutovým náskokem Karolína Teplá (SHK) před Annou Štičkovou z Loko Liberec a Zuzanou Kožinovou (SK Praga). Matouš Fürst ovládl kategorii mužů, když druhý Jakub Škoda zaostal o 1:52, třetí Philipp Müller ztratil dalších 20 sekund.

Na druhou etapu se závodníci přesunuli západně od centra závodu, nedaleko od pohádkového hradu Hrubá Skála. Byla připravena klasická trať, kde rozhodovala hlavně fyzická připravenost závodníků. Zajímavé volby se nacházely převážně na kratších úsecích. V ženách nedala nikomu šanci Kamila Gregorová (SK OB Chotěboř), druhá doběhla Lenka Kociánová (VBM), o místo hůře než v první etapě skončila Anna Štičková, když ztratila na vítězku přes 4 minuty. Naopak její klubový kolega Matouš Fürst  vítězství z první etapy obhájil, když o necelé 4 min porazil Romana Zbranka (Magnus Orienteering), třetí Matthias Kretzschmar už ztrácel bez mála 6 min.

Nedělní 3. etapa byla pomyslným vrcholem celých vícedenních. Pořadatelé zavedli závodníků do oblasti Boreckých skal, nejdelší tratě ale navštívili i skalní labyrint, který se nacházel pod místním vepřínem. Po povinném úseku čekala na účastníky i neoficiální občerstvovačka, kde byla kromě vody k dispozici grilovaná klobása nebo řada alkoholických nápojů. Etapu vyhráli Karolína Teplá a Pavel Kubát. V celkovém hodnocení byla nejlepší Kamila Gregorová, druhé místo obsadila Lenka Kociánová a třetí pak Anna Štičková.

“Opět krásné terény ve skalách, mám to tu moc ráda, jsem velmi spokojená,” svěřila se vítězka v cíli. Podobně mluvil i vítěz pánské elity Matouš Fürst. “Je to paráda si takhle na konci prázdnin užít takové poslední vícedenní. Nejvíce se mi líbila třetí etapa.” Druhý celkově skončil Roman Zbranek, pomyslnou bronzovou medaili si odváží do Německa Matthias Kretzschmar.

Nejlepší v elitních kategoriích PP 2017. (Foto: Jan Hyka)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.