Oslavy 70 let orientačního běhu se blíží

od | 18. 2. 2020 | OB v ČR, Orientační běh, Závody, Zpátky do minulosti

V roce 2020 slaví český orientační běh 70 let od prvního závodu. Vedle toho, že bude vydána unikátní reprezentativní publikace (o autorech píšeme v pravidelném seriálu) a v prvé polovině roku se v Praze uskuteční její křest, tiskovka a účast na WOD, v druhé polovině roku bude na pořadu pak stěžejní akce oslav, přímo v místech, kde OB v ČR vznikal, na Bunči a v Otrokovicích.

V sobotu 31.10. 2020 proběhne vzpomínkový historický závod, se startem na Bunči a s doběhem do Otrokovic na mapách složených z různých etap vývoje map s cílem v Otrokovicích. Méně zdatní budou mít postavený okruh v okolí Bunče, kdo by tam nejel, může se proběhnout v Otrokovicích na midlsprintu v těžkém splaveném hliništi vyrobené od Bati, případně jen po městě. Shromaždiště bude v Otrokovicích na stadionu nebo ve škole, na Bunč bude zajištěna doprava autobusy pro závodníky, kteří absolvují celý přeběh. Organizační záležitosti si vzal na starost klub SKOB Zlín, zejména Tomáš Podmolík. “Velice rád s tím pomůžu, mám s prvním závodem silné osobní vazby. V první odstartované hlídce Otrokovických lyžařů spolu s Mikeskou a Ordeltem byl i můj děda Zdeněk Martinů. Když na to humorně vzpomínal tak říkal, že ho ti dva starší se slovy: „Ogaro, běž před námi, ať sa nám neztratíš …a požďuchli mne přes startovní čáru. Já byl tedy ten úplně první závodník.” Za lyžařský otrokovický oddíl doposud závodím a s touto první hlídkou matadorů jsem si něco prožil na základně na Třeštíku v Beskydech. V důchodu tito tři veteráni zde dělali vlekaře a zažil jsem s nimi jako dorostenec i několik veselých večerů…,” nabízí osobní historku hlavní organizátor.

Na večer pak organizátoři ve spolupráci s Českým svazem orientačních sportů plánují uskutečnit společenský večer v místním kulturním domě spojený jak s oslavami, vzpomínkami, hudbou, oceněním, uvedením do Síně slávy ČSOS apod. Zajímavostí je, že cílové zázemí, kulturák, případně ubytování je propojeno Otrokovickou MHD. Režii celého programu si vzal na starost Petr Kubásek – redaktor ČT, který je v současné době na MS v biatlonu a který bude celým večerem provázet, ČT Brno bude ze závodu natáčet též reportáž. Vedle udělení pamětních medailí a vzpomínkového skla se můžou účastníci těšit na speciální pivo z pivovaru Konrád s etiketou oslav nebo produkty z likérky Jelínek z Vizovic. “Jsme přece na Valašsku, lesní penzion „Bunč“ v místě historického startu tato likérka provozuje,” doplňuje Podmolík. Na „oslavy“ budou pozváni všichni nositelé medailí z OB z MS, ME, SH a jej jich požehnaně. Dále účastníci 1. ME OB v roce 1962,významní funkcionáři a organizátoři MS a ME ČSOB a ČSOS z minulých let, šéfredaktoři časopisů OB, hosté z IOF i SZOB a další. Akce se zúčastní i celá naše dospělá reprezentace OB pod vedením šéftrenéra Jana Šedivého, který zde plánuje motivační VT pro start na MS 2021 v ČR. Akce je otevřená pro všechny ostatní zájemce – orienťáky, kdo chce sportovat, vzpomínat i slavit – sál je dostatečně velký. Přihlášky bude možné realizovat prostřednictvím ORISu.

Logo oslav.

První závod se uskutečnil 22. října 1950 v Chřibech na Bunči a zorganizovali jej zlínští turisté pro tříčlenné pěší hlídky. Závod nesl jméno ”I. ročník poháru města Zlína”. Mapa měla měřítko 1 : 75 000, trať mužů byla dlouhá 13,4 km a závodilo se v tříčlenných hlídkách. Na zádech  měl každý ruksak (povinná zátěž až 8 kg), takže se spíše jednalo o chůzi než běh. V roce 1952 již proběhlo první Mistrovství ČSR a také první noční orientační běh, který zorganizoval klub TJ-Gottwaldov v Hostýnských vrších a následně i v Praze. Ve stejném roce se také uskutečnil první lyžařský závod. Do Československa se orientační běh dostal zásluhou turistů, kteří přivezli zkušenosti právě z pobytu ve Skandinávii. Vytvořili však svou variantu vycházející více z turistiky – vícečlenné hlídky, zátěž, ústní zkoušky, zákaz běhání. Prvky turistiky ale postupně mizely a na základě mezinárodních kontaktů se sport přibližoval skandinávskému pojetí.Nejen orientační běh začínal na Zlínsku. “První lyžařský závod v zemích českých byl roku 1893, který byl taktéž v našem regionu pod hradem Lukov u Zlína. S centrem na této historické louce budeme ve skalnatém okolí hradu Lukova pořádat v příštím roce moravský B žebříček. Tak jsem se dostal v návaznostech a oklikou zpět k orienťáku,” uzavírá Tomáš Podmolík.

 

Připraveno ve spolupráci s Ivanem Matějů

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.