Orienťák online

od | 18. 4. 2020 | Metodika, Orientační běh

V současné době, kdy se kvůli koronaviru ruší závody a další sportovní akce, nejen trenéři vymýšlí, jak dělat tréninky individuálně. Právě k tomu mohou posloužit některé aplikace do chytrých telefonů.

GPS Orienteering

Asi jedna z nejpokročilejších aplikací, GPS Orienteering umožňuje dělat orienťák plně digitálně. Pořadatel/trenér nahraje do aplikace mapu s tratěmi, závodníci se je stáhnou a následně na nich mohou běžet. Na kontrolách nemusí v terénu fyzicky nic být. O všechno se postará aplikace. Závodníkova GPS bude zaznamenávat jeho polohu, a když doběhne na kontrolu, zapípá. Po doběhu do cíle jsou vidět všechny postupy, mezičasy a je možné porovnávat jednotlivé závodníky. Aplikace pro pořadatele stojí asi 100 korun, závodník si vystačí s verzí GPS Orienteering RUN, která je zdarma.

Ukázka aplikace na testovací trati

UsynligO

Alternativou k GPS Orienteering je aplikace UsynligO. Hlavní podstatu má stejnou, ale na rozdíl od konkurenta je možné ji kromě Androidu nainstalovat i na iOS a je ke stažení zdarma. Díky tomu také nemá tolik pokročilých funkcí. Mapy a tratě jsou zde veřejné, zatímco GPS Orienteering je chrání kódem a nahrát je sem můžete pouze přes webové stránky v požadovaných formátech. Výhodou UsynligO jsou nápovědy v podobě směru a vzdálenosti kontroly.

UsynligO v průběhu závodu

Kvůli nařízení vlády o pořádání akcí v době nouzového stavu, na platformě UsynligO proběhne i Jarní část Brněnského poháru v MTBO. Závodníci si tak budou moct projet trať každý v jiném čase.

Protože první použití UsynligO není úplně nejjednodušší, bylo vytvořeno i české fórum, kde uživatelé řeší problémy s aplikací.

Určitě se ptáte, jak jsou na tom obě aplikace s přesností GPS. Jde u nich nastavit na jakou vzdálenost mají kontrolu razit. Při testování v lese obě appky předčily má očekávání. V případě, že kontrolu opravdu neorazí, je možné ji orazit manuálně.

iOrienteering

Pomocí iOrienteering lze také uspořádat individuální trénink nebo závod, ale do terénu už budete muset zajít. Aplikace funguje na principu QR kódů, které organizátor připevní na místa kontrol a závodníci je s aplikací fotí a tím razí. Přes webové stránky lze velice jednoduše vytvořit trať a automaticky vygenerovat kódy, které následně umístíte na kontroly. Spíše než na tréninky, se tato vymoženost může hodit pro areály pevných kontrol.

Rozhraní iOrienteering

MOBO

Další z chytrých aplikací je MOBO. Má stejnou funkci, jako iOrienteering, ale je o něco pokročilejší. Závodníkovi ukáže mapu i kompas a je možné razit i přes NFC. Pro přidání vlastní tratě je ale nutné kontaktovat vývojáře, což je oproti iOrienteering nevýhodou. Podrobněji je popsána v našem článku z roku 2017. Dnes už má i svou druhou verzi.

Start Clock

I když tuto vychytávku v karanténě asi nikdo nevyužije, po skončení nouzového stavu se může hodit. Je to jednoduchá aplikace, která simuluje startovní hodiny. Nastavit lze startovní interval, různé režimy pípání, i barvu pozadí. Zajímavou funkcí je automatické vyfocení fotky při startu. Aplikace je ke stažení v Google Play.

Zobrazení času pomocí aplikace Start Clock a její nastavení

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.