Orienťák na Olympijském festivalu

od | 2. 8. 2021 | Další, OB v ČR, Orientační běh

Při příležitosti 32. Letních olympijských her, které se nyní konají v japonském Tokiu, se v Praze a Brně konají Olympijské festivaly, na kterých si lze vyzkoušet okolo 50ti sportů. Jedním z těchto sportů je i orientační běh, který se na této akci prezentuje i přesto, že není zařazen do programu Letních olympijských her.

Orientační běh, potažmo organizace, která se orientačním během v této zemi zabývá, tedy Český svaz orientačních sportů, představuje tento sport pomocí bludiště, které je velice podobné tomu, co bylo v arénách při nedávném mistrovství světa. I když mistrovství světa již proběhlo, byť před velmi krátkou dobou, tak na této akci je stále velmi propagováno, například pomocí nůžkového stanu s motivem této akce, nápisem na mapách, že v letošním roce proběhlo MS na našem území, či tím, že na plotech, které tvořily daný labyrint, byla netkaná textilie s motivem WOC. Zároveň jsou používány cedulky, které byly při mistrovství použity, což bylo jedním z plánů udržitelného konceptu.

Vstup a výstup do labyrintu (Foto: Šimon Čtrnáct)

Samotné bludiště se mírně liší od toho, které bylo umístěno v arénách MS – jak již bylo uvedeno v předchozích větách, tak na zábrany, které labyrint tvoří, jsou použity kovové ploty místo takzvaných “mlík”. Pokud si chce návštěvník OF orienťák zkusit, tak si najde stánek OB, tam si vezme čip, který si vynuluje, poté dostane mapu se zakresleným pořadím kontrol, zároveň zde jsou i kódy kontrol, aby si zájemce mohl zkontrolovat, zda razí správnou kontrolu. Po oražení cíle si účastník vyčte čip, při vyčtení zároveň uvede své jméno, aby si mohl poté porovnat svůj čas s jinými účastníky.

Samotný labyrint (Foto: Šimon Čtrnáct)

Labyrint však není tím jediným, čím se orientační běh na festivalu prezentuje – na monitoru, který je před vstupem do bludiště, se pouštějí ve smyčce přenosy z nedávného mistrovství světa, které byly veřejností velice chváleny, a to i díky novým prvkům, které v přenosech dříve nebyly. Samotnou organizaci v Praze zajišťují členové pražských klubů Kotlářka a Tretra, všemu šéfuje Jakub Ransdorf. Na brněnském festivalu má vše na starosti Libor Zřídkaveselý.

Jakub Ransdorf vysvětluje, jak se orientovat v labyrintu (Foto: Šimon Čtrnáct)

Kromě orienťáku je zde dalších 50 sportů, zkusit si jde například beachvolejbal, vzpírání, box, vodní sporty (vodní slalom, paddleboard), tenis, golf a mnoho dalších sportů. Samozřejmostí je velkoplošná obrazovka, kde se dají sledovat přenosy a fandit našim reprezentantům. Pokud vás toto zaujalo, tak stále máte možnost tyto Olympijské festivaly navštívit, a to do neděle. V Praze se Olympijský festival nachází na Olympu, tedy Centru sportu Ministerstva vnitra, které se nachází na okraji pražské Stromovky. Na tomto místě zároveň byla jedna z arén při Světovém poháru v OB v roce 2018. Lokalitou brněnského festivalu je SKP Kometa Brno, který se nachází kousek od Výstaviště. Při vstupu je nutné mít zakoupenou vstupenku, kterou si lze koupit online nebo na místě, cena je symbolických 50 Kč, a zároveň negativní test nebo očkování nebo imunitu (test se dá udělat i na místě).

Webové stránky

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2023
a svátek má Vilém.