Orienťácké tábory: SILVA O’Camp Vidnava

od | 20. 8. 2018 | Orientační běh

290 účastníků. To je číslo! Může se ním pyšnit SILVA O’Camp. Mezinárodní soustředění v orientačním běhu, konané každoročně ve Vidnavě. V jednom z nejhezčích českých terénů se scházejí mladé naděje z více než 10 zemí světa jako je například Čína, Izrael nebo Turecko. Přestože má největší zastoupení vždy Česká republika, hlavním jazykem je tady angličtina.

SILVA O’Camp ve Vidnavě má už svou tradici – pod tímto názvem se poprvé konal v roce 1998. Historie letních soustředění, pořádaných olomouckými orientačními běžci, je ve skutečnosti mnohem delší – v menším měřítku byly tyto campy každoročně pořádány v okolí Olomouce už od roku 1976. Přesunem do nových terénů v okolí Vidnavy dostala celá akce poněkud jiný charakter a dnes už je v podvědomí snad každého mladého orientačního běžce v České republice. Pořadatel táboru – Haná Orienteering – se každým rokem snaží zlepšovat služby, udělat camp ještě zajímavějším a přitažlivějším pro jeho účastníky.

Na SILVA O’Campu se sjíždí účastníci z několika zemí světa, aby navázali nová přátelství, naučili se jazyku a procvičili orienťácké dovednosti v malebných lesích v okolí Vidnavy.

Camp pro všechny

“Od samého počátku jsme se snažili vytvořit camp pro všechny mladé zájemce o náš sport”, říká Robert Brko Zdráhal, hlavní vedoucí tábora. A dodává:”I proto jsme zvolili poměrně netradičně širokou věkovou strukturu účastníků – od 8 do 18 let. Na jedné straně si tím komplikujeme naši práci – je rozdíl připravovat trénink či zábavu pro malé děti a pro teenagery, kteří mají představy o využití svého volného času určitě odlišné.” Na vidnavském campu je vítán jak ten, kdo s orientačním během teprve začíná, tak například i dorostenecký reprezentant. Camp dává příležitost všem učit se jeden od druhého, ukazuje se, že starší rádi pomáhají mladším, stávají se pro ně v dobrém smyslu vzory. Přátelství takto získaná často přetrvávají “věky“, stačí se podívat na kamarádská setkání při závodech po celé republice. Pro hlavní náplň campu – jednotlivé tréninky, výlety či závody jsou účastníci campu pochopitelně rozděleni do jednotlivých, zhruba 15 členných družstev umožňující vzájemné porovnávání.

Celotáborové foto (zdroj: web akce)

Mezinárodní charakter

Už v roce 2003 SILVA O’Camp přivítal první orientační běžce z exotické ciziny – skupinu studentů z Číny. V následujících letech se mezinárodní charakter dále posiloval a tak campem zněly kromě češtiny také jiné, mnohdy exotické, jazyky: hebrejština se mísila s čínštinou, švédština s maďarštinou či slovinským dialektem. “Oficiálním” jazykem však kromě češtiny byla, je a bude pro jistotu angličtina. Přínos je tak na první pohled patrný – nejen výměna zkušeností z tréninku v lese, ale i možnost procvičit si nenápadnou formou školní angličtinu.

Společný duch, zlepšení angličtiny, zážitky z lesa

To jsou základní kameny SILVA O’Campu. Po celou dobu kempu vždy vládne dobrá atmosféra. Jak se děti nejlépe naučí něco o cizí zemi? Když si o ní povídají se svým vrstevníkem, který odtamtud pochází a má podobné záliby. V bezprostředním okolí campu se nacházejí bezesporu jedny z nejlepších terénů v České republice. V minulosti zde bylo pořádáno mnoho mezinárodních vícedenních závodů, několikrát i MČR. Skály, kameny, bažinky, kopce i rovinatější partie, členitý terén – to vše připomíná kolébku orientačního běhu – skandinávské lesy. I přes náročnost a složitost tohoto terénu umíme najít prostor pro nácvik a výuku základních orientačních dovedností pro ty nejmenší.
 

Další sportovní aktivity

Tréninky pochopitelně zdaleka nevyplňují veškerý volný čas. Během tábora jsou pro děti připraveny další a další aktivity, které k prázdninám a mládí patří. Cyklistika je určitě vhodným doplňkem – kolo slouží nejen k výletům do okolí, ale například i jako dopravní prostředek k vzdálenějším tréninkům. Od roku 2012 tábor disponuje 20 horskými koly, takže není problém upravit program tak, aby se na všechny dostala porce cyklistiky. Fotbalový turnaj si během posledních let doslova “vybojoval” své místo v nabitém programu campu. Volný čas pomáhají vyplnit i další sporty, provozované buď přímo v campu – stolní tenis, olympiáda, představení národů, TioMila, nebo jenom plavání na nedalekém koupališti.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.