Orienťáci vysadili přes 17 tisíc stromů

od | 21. 12. 2021 | Další, Orientační běh

Příroda je naše sportoviště a chceme se o ni co nejvíce starat, aby byla odolná a v nejlepší kondici. Orientační běžci pečovali o lesy také v roce 2021.

Ačkoli covidová situace opět hromadným akcím v roce 2021 nepřála, orientační běžci se nevzdali a navzdory situaci v jarních a podzimních měsících vyrazili pomáhat do lesů. Zapojilo se více než 600 orienťáků v různých lokalitách napříč republikou. Většinou se akce zúčastnilo několik desítek běžců z jednoho klubu, který v daném lese pořádá tréninky nebo závody. Lesní brigády probíhaly ve státních, městských i soukromých lesích a náplň činností byla různorodá – úklid větví ze stromů pokácených v důsledku kůrovcové kalamity, sběr odpadků podél turistických tras, čištění zarůstajících pasek od náletových dřevin, ošlap stromků, likvidace starých oplocenek a samozřejmě také sázení stromků. Těch bylo vysázeno přes 17 tisíc, jednalo se převážně o duby, javory nebo smrčky. A to ještě zdaleka nejsou všechny akce, které orienťáci pro lesy dělají, ale jen ty, o kterých se v rámci ČSOS dozvěděli. „Je to naše poděkování majitelům a správcům lesa za to, že v jejich lesích můžeme po celý rok trénovat,“ popsala situaci Jana Bochenková, která se zúčastnila brigády u Dobříše. Zdeněk Brůna a jeho klub se vydali sázet stromky do Sklenařic: „Jsem moc rád, že se náš spolek touto akcí mohl připojit k akci Čist-O-les, kterou pořádá ČSOS, aby ukázal, že orienťáci po lese nejen běhají, ale také mu dokážou pomáhat.“

Jedna z akcí u Šternberka (foto: STE)

Zmíněný Čist-O-les je unikátním projektem orientačních běžců, který se snaží pomoci udržet a zlepšit čistotu lesa a životního prostředí jakožto prostoru, ve kterém se orientační sporty odehrávají. Projekt navázal na spontánní aktivity jednotlivců, tréninkových skupin i celých oddílů orientačních běžců, kteří už řadu let sbírají odpadky v lesích, kde trénují nebo kde hodlají pořádat závody. Čist-O-lesu jde v první řadě o čistší přírodu, nezanedbatelný přínos je ale i ve zvýšení bezpečnosti závodníků a všech lidí pohybujících se volně terénem.

Pardubičtí běžci letos zvládli tři lesní brigády (foto: LPU)

V posledních letech se stále více řeší problém, že nedostaneme povolení v lesích pořádat tréninky a závody. Jedním z důvodů je také to, že ten, kdo o povolení rozhoduje, často nemá povědomí o orientačním běhu a býváme spojování s masovými běžeckými nebo outdoorovými akcemi, které se k někdy naší přírodě nechovají úplně nejlépe. Aby byl obraz orienťáků v očích majitelů lesa a dalších, již třetím rokem probíhá svazový projekt Čist-O-les. Rádi bychom vás poprosili o informace o akcích na pomoc lesům, které váš klub v roce 2021 podnikl nebo podnikne v roce 2022. Stačí datum, místo, přibližný počet účastníků, druh práce (sázení stromků, úklid klestu atd.), komu jste pomáhali, a hlavně foto z akce. Informace posílejte Matějovi Burdovi na e-mail media@orientacnisporty.cz.

U Dobříše se zapojilo přes 50 orienťáků (foto: DOR)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.