Olympiáda dětí a mládeže již od pondělí!

od | 19. 6. 2019 | OB v ČR, Orientační běh

Již v pondělí začne nejprestižnější žákovská akce u nás – Olympiáda dětí a mládeže 2019 (ODM). Letos se koná již devátý ročník této letní verze (střídá se ob rok se zimní ODM), který bude hostit Liberecký kraj. Orientační běh je samozřejmě pevnou součástí mezi dalšími 18 sporty a můžete jej sledovat živě!

Olympiáda dětí a mládeže se v lecčems podobá té opravdové a není tak pochyb, že atmosféra je elektrizující. Vše začíná už před olympiádou nominačními závody na jednotlivé disciplíny, kdy např. v orienťáku jsou za každý kraj nominování vždy 2 chlapci a 2 dívky do každé kategorie. Nominovaní pak dostanou reprezentační oblečení daného kraje, které mohou představit třeba při nástupu výprav na zahajovacím ceremoniálu. Nechybí samozřejmě ani zapalování olympijského ohně. Sportovci jsou většinou ubytováni pohromadě v “olympijské vesničce”, chodí fandit svým krajům i na jiné sporty a akci si užívají po všech stránkách.

Na závody zve i Vojtěch Král, s kterým se možná budou moci mladí orienťáci poměřit:

https://www.facebook.com/olympioniciODM/videos/2500694820159832/

Orienťácké závody na letošní ODM zajišťuje oddíl Slavia Liberec orienteering a slibuje kvalitní závody v pěkných terénech. Na startu se představí i průběžně vedoucí závodníci žebříčků B v kategoriích DH14: Kristýna Matyášová (CHA), Šimon Stehlík (LPM), Michaela Srbová (SJI), Tomáš Prášil (TTR) a Lucie Dittrichová (SKM), chybí tedy pouze Tomáš Urbánek (ZMB).

Momentka z LODM 2017 v Brně

Prvním závodem bude pondělní sprint, který proběhne v areálu Technické univerzity v Liberci a blízkém okolí. . V prostoru závodu se již běžel Ocad.cz cup v roce 2015, takže o neznámý prostor nejde, stavitel Jiří Martan ovšem určitě dokáže postavit orientačně zajímavé tratě. Hned ze sprintu bude připraven přímý přenos na ČT sport – vysílání bude rozděleno do dvou bloků,  v 9:55 – 10:45 – kategorie DH12, pak si kamery na 20 minut odskočí na atletiku a od 11:05-12:00 se objeví na obrazovkách závod DH14.

Hned v úterý proběhne krátká trať, která bude jedinou ryze lesní disciplínou. Centrum bude v základní škole logopedické na Starém Městě, poběží se v jižní části Žulového vrchu v kamenité oblasti Lesního koupaliště. Stavitel tratí Michal Horáček, čtyřnásobný Mistr ČR na krátké trati v řadě, pro závodníky připravil tratě od 2,7 do 3,1 km se slušným převýšením až 170 metrů.

Po středečním dni volna, který bude mimo jiné využit  k přípravě fotodokumentace ke svazovému programu Zažij svůj domov, budou závěrečným závodem čtvrteční sprintové štafety. Ty se poběží v lyžařském areálu Vesci a poběží se ve smíšeném formátu DHDH. Stavitelem této disciplíny pak bude Michal Matějů.

Více informací o orienťáku na ODM na webu

Fanděte spolu s O-News.cz orienťákům na ODM! Na místě pro vás budeme vše sledovat a přinášet ty nejaktuálnější informace.

Jako týmový závod se skvěle ujaly smíšené sprintové štafety (foto: Jan Picek, LODM 2017)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 6. 2024
a svátek má Květa.