Olympiáda dětí a mládeže v Liberci

od | 27. 6. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

V Libereckém kraji proběhla již devátá Letní Olympiáda dětí a mládeže. Přes 3300 účastníků zápolilo v 18 různých sportovních disciplínách. Již popáté se zde představil i orientační běh. Až do letošního roku byl Český svaz orientačních sportů jediným svazem, který měl zastoupení jak na letní, tak na zimní olympiádě dětí a mládeže. Od letoška přibyl letní biatlon.

Sprint

Po nedělním zahájení, kde Michal Horáček, předseda pořádajícího klubu Slavia Liberec orienteering, složil za všechny rozhodčí olympijský slib, začal program orientačních běžců v pondělí dopoledne v okolí Technické univerzity Liberec. Žáky čekal velmi zajímavý terén – zarostlejší lesopark, park s řadou kontrol či kampus univerzity. To vše za přítomnosti kamer České televize, která vysílala přímý přenos na obrazovkách ČT sport. V mladších žácích (H12) vyhrál úplně první startující Vladimír Srb (Kraj Vysočina): “Dneska se mi běželo dobře. Orienťák dělám už 7 let, baví mě na něm, že poznávám nová místa a jezdím po celé republice”. Nejrychlejší čas dne měl sice Erik Heczko, ten však vynechal kontrolu č.5, a tudíž musel být diskvalifikovaný. 39 sekund ztratil druhý Jan Krupa (Moravskoslezský kraj), další desetisekundové manko měl Vilém Štrait (Hlavní město Praha). V kategorii D12 putovalo vítězství do Jihomoravského kraje zásluhou Kristýny Finstrlové. Stříbrnou medaili oslavila Tereza Paulíčková (Olomoucký kraj) se ztrátou 42 sekund, třetí byla královehradecká Sheila Havrdová (+0:58).

Šestice nejlepších v kategorii DH12 (foto: Jana Kubátová)

Po jedenácté hodině začali startovat starší žáci. Kategorie H14 měla naprosto suverénního vítěze. Daniel Bolehovský (Hlavní město Praha) nedal žádnému soupeři žádnou šanci a naprosto deklasoval své soupeře. Druhý Daniel Šeps (Královehradecký kraj) měl ztrátu 1:26, třetí Šimon Stehlík (Plzeňský kraj) si pobyl na trati o 6 sekund více. U stejně starých žákyň bylo pořadí na prvních místech až do poslední chvíle otevřené. Velmi dlouho vedla brzo startující Lea Martanová (Liberecký kraj) a již dávala do televize první rozhovor. Úplně poslední se na trať vydala Lucie Dittrichová (Zlínský kraj), která se Martanovou stále přetahovala o vítězství. Nakonec se to Lucce podařilo a Leu porazila o 6 sekund. V cíli přiznala, že ji velmi pomohly zprávy o čase své soupeřky. Také bronzová medaile patřila do Zlínského kraje, tu si vyběhla Valentina Batani. Nebyla však jediná. Stejného času dosáhla i Michaela Metelková (Královehradecký kraj), a tak se na stupních vítězek sešly hned 4 závodnice.

Výsledky

Lucie Dittrichová a její vítězství doslova “za pět dvanáct” (foto: Jan Čermák)

Krátká trať

Hned den poté, v úterý 25. června, se konal další závod, tentokrát na krátké trati, který probíhal v v okolí Lesního koupaliště s centrem v nedaleké ZŠ. Běželo se v kopcovitém terénu s řadou hustníků a kamenů, takže ustát závod mapově bylo pro mnohé běžce velmi náročné. Start byl ve 14:00, teplota se vyšplhala přes 30 °C a z relativně krátkých, ale velmi kopcovitých tratí se vyklubal extrémně náročný závod. Záchranáři v cílové aréně, která byla situovaná v Základní škole logopedická v ulici Elišky Krásnohorské, měli plné ruce práce.

V H12 se po včerejší diskvalifikaci dostal na nejvyšší stupínek Erik Heczko (Liberecký kraj), když v cíli byl o 0:35 lepší, než-li pražský závodník Vilém Štrait. Třetí Jonáš Ptáček (Jihomoravský kraj) měl už ztrátu větší, činila 3:26 na vítěze. Kategorie D12 měla stejnou vítězku jako v pondělním závodě. Pro Kristýnu Finstrlovou (Jihomoravský kraj) bylo tentokrát vítězství naprosto jednoznačné, druhá Tereza Paulíčková (Olomoucký kraj) měla skoro čtyřminutovou ztrátu. Pro bronzovou medaili si došla Eva Baldriánová (Hlavní město Praha). Podobně ale přidal již druhé vítězství Daniel Bolehovský z Prahy, jeho soupeři se museli před ním klanět s více než tříminutovou ztrátou. Stříbrnou medaili ukořistil Hugo Hoetzel (Liberecký kraj), Jihomoravský kraj slavil bronz díky Vilému Bednaříkovi. Nejvyrovnanější kategorie tak byla D14. Vítězství si tentokrát nenechal ujít Lea Martanová, 29 sekund měla ztrátu její krajská kolegyně Kristýna Matyášová, na včerejší vítězku Lucii Dittrichovou zbyla bronzová medaile (+1:29).

Výsledky

GPS D14

GPS H14

Pořádné horko a náročný výběh čekaly v závěru tratí na všechny závodníky (foto: Jan Čermák)

Mapa middlu kategorie H14

Smíšené štafety

Závěrečnou disciplínou LODM byl závod smíšených štafet – ten se konal ve čtvrtek v rekreačním areálu ve Vesci, kde se před 8 lety konal i SP v orientačním běhu. Na závodníky čekaly tratě převážně na loukách, z části také v motokrosovém areálu, horko ovšem vystřídaly příjemnější teploty a svěží vítr. Běželo se ve 4členných týmech v pořadí DHDH a tratě byly divácky velmi atraktivní – kromě divácké kontroly na mostě byly probíhající závodníci vidět na několika průběhových místech.

Jako první se na trať vydali závodníci kategorie DH12, vystartovali přesně v 10:00. Skvělý výkon předvedla závodnice Libereckého kraje Barbora Chrástová, která předávala s půlminutovým náskokem na zbytek startovního pole. Liberecký kraj se udržel ve vedení i  na 2. úseku, Královehradecký kraj však už ztrácel jen 17 vteřin a na třetí místo se překvapivě vyšplhal Karlovarský kraj. Na třetím úseku se pořadí na prvních dvou místech prohodilo a Královehradecký kraj měl luxusní minutový náskok. Na finiši zaběhl skvěle Liberecký kraj a zvítězil, Královehradecký kraj nakonec spadl až na 4. místo a stříbro tak slavil Karlovarský kraj před bronzovým Zlínským krajem.

Hodinu po mladších žácích startovali ti starší DH14 a opět se očekával velmi dramatický závod. Po prvním úseku bylo 9 štafet v jedné minutě a těsně vedl Liberecký kraj. Na druhém úseku se zásluhou Viléma Bednaříka dostal Jihomoravský kraj a své vedení udržel i na 3. úseku. Na čtvrtý úsek tak vybíhali s minutovým náskokem před Libereckým a Zlínským krajem. Za Zlínský kraj ovšem výborně zaběhl Tobias Pekárek a v těsném finiši nakonec udolal jihomoravského Adama Zřídkaveselého, Zlínský kraj však byl nakonec vinnou chybného ražení na 2. úseku disk. Vítězství tedy patřilo Jihomoravskému kraji. Stříbro nakonec získalo Hlavní město Praha, které se výborně vyšvihlo z 5. místa a bronz putoval do Libereckého kraje.

Výsledky

V roce 2020 se bude Zimní olympiáda dětí a mládeže konat v Karlovarském kraji a na programu bude i lyžařský orientační běh. Pořadatelé zároveň na zakončovacím ceremoniálu představili maskota lázeňskou veverku Čiperku.

Vítězná štafeta Libereckého kraje v DH12 (foto: Matěj Burda)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.