Ohlédnutí za švédským MS v LOBu

od | 26. 3. 2019 | LOB

Po celý minulý týden se v severošvédském městě Pitea odehrála letošní vrcholná akce LOB, která pojila Mistrovství světa dospělých, MS juniorů, ME dorostu i MS veteránů. Všechny závody měly jako centrum Lindbäcksstadion – lyžařský stadion se standardními běžeckými trasami. Všechny disciplíny navíc mohli diváci sledovat zdarma živě na nových stránkách IOF. Pojďme se podívat, jak celý šampionát dopadl.

Česká dospělá reprezentace na MS. Foto: FB Czech Ski-O Team.

Klasická trať

Hned to nejdelší a nejtěžší čekalo závodníky na úvod – klasická trať, která s vítěznými časy byla hodně nad 100 minutami času. Tratě si ale řada reprezentantů chválila. “Dnes nejkrásnější a nejdelší závod, co jsem měla tu čest jet,” přiznala po závodě nejlepší česká reprezentantka Petra Hančová, která obsadila konečnou 16. pozici. “Byl to pravděpodobně nejdelší závod na MS v LOBu,” napsala posléze Johanka Šimková, další z českých reprezentantek, která skončila hned za Petrou. Pouze 7 žen se vešlo pod dvě hodiny. Naprosto jasně vyhrála Švédka Tove Alexandersson, která vedla s přehledem po celou trať (i když několik chybek udělala) a v cíli měla obrovský náskok přes 6 minut před ruskou závodnicí Alenou Trapeznikovou, půl minuty zpět zůstala na třetím místě její krajanka Mariya Kechkina. Na začátku třetí desítky přijely další dvě reprezentantky – 21. Kateřina Neumannová a 23. Lenka Mechlová, která udělala velkou chybu na 5. kontrole.
Muži měli optimálně trať dlouhou 29 km a 650 m převýšení. V mužích skvěle zajel Rus Andrey Lamov, vedl již od začátku na všech mezičasech, pomalu svůj náskok na čele zvyšoval a v cíli měl náskok před stříbrným Larsem Moholdtem z Norska skoro tři minuty, další minutu zpět zůstal bronzový Fin Tero Linnainmaa. Z našich velmi dobře jel Petr Horvát, který obsadil stejnou příčku jako Hančová, i když  se v první polovině závodu pohyboval v první desítce. Ve druhé desítce skončili ještě dva další naši závodníci – 18. Jakub Škoda a 20. Radek Laciga, čtvrtý český závodník Vojtěch Matuš skončil na 31. místě.

❄️ JUNIOŘI: 12. Ondřej Hlaváč, 15. Jan Hašek, 25. Markéta Firešová, 27. Josef Nagy
❄️ DOROSTENCI: 12. Anna Karlová, 12. Marek Štěrba, 16. Lukáš Richtr, 18. Tereza Macholdová, 19. Vít Štefan, 20. Tereza Chrástová, 24. Kateřina Černá

Pekelně dlouhá trať hned na úvod MS.

Sprint

Den po nejdelším a současně nejnáročnějším závodě naopak přišel ten nejkratší: sprint. Nebyl až zase tak orientačně náročný, spíše nahrával fyzicky disponovaným závodníkům. Nejdelší postup vedl i přes sjezdovku. Druhý den a podruhé zvítězila nepřekonatelná o-bojživelnice Tove Alexandersson. Tentokrát náskok nebyl tak velký, nicméně i 28 sekund na svoji krajanku Magdalenu Olsson má při sprintu velkou váhu. Třetí místo pak brala Ruska Mariya Kechkina. O tři příčky se zlepšila Petra Hančová, když na vítězku měla ztrátu 110 sekund. Další tři české závodnice byly na přelomu druhé a třetí desítky (19. Lenka Mechlová, 21. Kateřina Neumannová, 24. Johanka Šimková). V mužích došlo k zajímavé situaci, když si titul rozdělili hned dva závodníci: Švéd Erik Rost a Rus Sergey Gorlanov. Právě druhý jmenovaný vedl po celou trať, nicméně náskok ztratil v úplném konci, kde Rost jel na úplně jiný pohon, než zbytek startovního pole a stáhl 20 sekund. Jakub Škoda mířil do TOP 10, bohužel ke konci mírně ztratil, a to znamenalo konečné 11. místo. Výrazné zlepšení oproti předcházejícímu MS zaznamenal Petr Horvát.  “Podařilo se mi výkonnostní posun přetavit do výsledkového upgradu – a to z 27. místa na 14. místo, přičemž od devátého místa mě dělilo jedno špatné rozhodnutí,” hodnotil po MS na svém facebookovém profilu. Dvacátý byl v závodě Radek Laciga, Vojtěch Matuš pak bral 43. místo.

❄️ JUNIOŘI: 6. Jan Hašek, 19. Anežka Hlaváčová, 20. Ondřej Hlaváč, 24. Markéta Firešová, 25. Josef Nagy
❄️ DOROSTENCI: 13. Anna Karlová, 14. Lukáš Richtr, 14. Kateřina Černá, 15. Tereza Chrástová, 19. Marek Štěrba, 22. Tereza Macholdová, 24. Vít Štefan

Petra Hančová v cíli, kde i chvíli vedla.

Krátká trať

Po dni volna se závodníci opět vydali na místní tratě, tentokrát je čekala krátká trať s hromadným startem. Kvůli tomu byla trať farstovaná – závodníci jeli tři farstované okruhy, po kterých následovala společná závěrečná část.  I zde to v ženách vypadalo dlouho na to, že Švédka Tove Alexandersson vyhraje třetí titul. Nicméně skoro na úplném konci upadla, lyže zanořila do hlubokého sněhu, a tak se nemohla rychle zvednout. Toho využila Ruska Mariya Kechkina, která jela kousek za Alexandersson, pustila rychlé turbíny a už švédskou šampionku před sebe nepustila, i když v cílové rovince ji Tove hodně sjížděla. Třetí nakonec závod dokončila Ruska Alena Trapeznikova, která naopak poslední část jela osamoceně. Výborně zajela naše Lenka Mechlová, která se díky konečnému 10. místu podívala do TOP10. “Jupííí! Dnešní mapově i fyzicky skvělý výkon na middlu s hromadným startem mi zajistil umístění v TOP10. Spokojenost veliká,” radovala se Lenka v cíli. Další tři naše závodnice se seřadily za sebou (19. Petra Hančová, 20. Kateřina Neumannová, 21. Johanka Šimková). V mužích se vyvíjel závod o poznání dramatičtěji, ztrátu do minuty mělo rovnou 17 závodníků. Pro vítězství si nakonec dojel Švéd Erik Rost. V dojezdu od poslední kontroly famózně zrychlil Nor Audun Heimdala, přejel Švýcara Giona Schnydera a dotahoval se na vedoucího Erika Rosta. Nakonec za ním zaostal na stříbrné pozici o 5 vteřin, dalších 6 sekund zpět si Švýcar Gion Schnyder dojel pro bronzovou medaili. Ve skupince bohužel chyběli čeští závodníci, nejlepší byl osmnáctý Jakub Škoda. Dvaadvacáté místo pro sebe ukořistil Radek Laciga, místo za ním dojel Petr Horvát. Vojtěch Matuš skončil na 31. místě.

❄️ JUNIOŘI: 10. Jan Hašek, 17. Josef Nagy, 22. Anežka Hlaváčová, 23. Ondřej Hlaváč, 24. Markéta Firešová,
❄️ DOROSTENCI: 12. Lukáš Richtr, 13. Vít Štefan, 13. Tereza Macholdová, 14. Anna Karlová, 17. Tereza Chrástová, 31. Kateřina Černá

Štafety

Celý šampionát uzavřely tradiční štafety. Rusko ukázalo světu, kdo je tady pánem a kromě jedné kategorie ovládli vše, co se dalo. V mužích zvítězilo trio Rusů Vladislav Kiselev, Sergey Gorlanov a Andrey Lamov, když vedlo již od první úseku. Za nimi se však pořadí míchalo a na dvě zbývající medaile si dělaly zálusk hned tři týmy: Finsko, Norsko a Švédsko. Vše rozhodl třetí úsek, kdy domácí tým bral stříbrné medaile, bronz si vyjel tým Norska a s pomyslnými bramborami se museli spokojit Finové. Naše trio Radek Laciga, Petr Horvát a Jakub Škoda dojelo páté. Podobný scénář jako u mužů probíhal i u žen. Rusky Alena Trapeznikova, Tatyana Oborina a Mariya Kechkina vedla po celou dobu a řešilo se hlavně to, jaké pořadí bude za nimi. Dlouhou to vypadalo, že stříbrné medaile by mohly putovat do Finska, nicméně to by nemohla jet poslední úsek za Švédsko již trojnásobná medailistka Tove Alexandersson, která se tři kontroly před cílem se dostala před Finku Koskela a vybojovala pro švédský tým stříbro. Bronz zůstal zemi tisíce jezer. Český tým (Petra Hančová, Johanka Šimková, Lenka Mechlová) bojoval dlouhou dobu o páté místo s výběrem Estonska, nakonec však česká finišmenka v závěru těsně nestačila, a tak jsme brali 6. místo.

❄️ JUNIOŘI: 1. Rusko, 2. Norsko, 3. Švýcarsko, 6. ČESKO
❄️ JUNIORKY: 1. Rusko, 2. Švédsko, 3. Norsko, 6. ČESKO
❄️ DOROSTENCI: 1. Finsko, 2. Rusko, 3. Švédsko, 4. ČESKO
❄️ DOROSTENKY: 1. Rusko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. ČESKO

Dorostenky nebyly daleko od medaile, nakonec braly 4. místo. Foto: FB.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 4. 2024
a svátek má Rostislav.