Ohlédnutí za SP v Praze

od | 18. 10. 2018 | Orientační běh, Závody

Přesně před 14 dny získal Vojtěch Král první českou medaili na Světovém poháru v orientačním běhu v Praze, když ovládl novou disciplínu Knock-Out sprint. My vás vezmeme trochu do zákulisí této akce prostřednictvím fotografií a krátkých příběhů. Ostatně všichni redaktoři O-News.cz byli zapojeni do příprav a O-News.cz byl i hrdým partnerem této akce. 

1. Nejúspěšnější tiskovka

Oficiálně závody začaly ve čtvrtek 4. října, ale den předtím nedaleko hotelu Pyramida proběhla nejúspěšnější tisková konference v posledních letech. David Aleš, Vojtěch Král, Denisa Kosová a Karel Jonák odpovídali na řadu dotazů sedmi různým médiím, a bylo vidět, že i novináři byli velice dobře informovaní. Zástupci České televize natočili reportáž, která ihned poté šla v odpoledních zprávách, na Radiožurnálu byl vysílán příspěvek s upoutávkou na celý Světový pohár, pozadu nezůstal ani celostátní i Pražský Deník, který v průběhu Světového poháru natočil i rozhovor s novým šéftrenérem Janem Šedivým. Díky přítomnosti ČTK se zprávy dostaly do dalších médií, a tak třeba o uzavření hradu Valdštejn informoval i Blesk.

Před tiskovou konferencí. Foto: Jan Picek.

2. A přece se tančí…!

Teprve tuto sobotu 13. října začala populární TV show Stardance aneb když hvězdy tančí. Tipněte si, kde se odehrává? Ano, v Křižíkových pavilonech. Tato show organizátorům způsobila řadu komplikací. Aréna pro semifinále a finále Knock-Out sprintu se domlouvala od června 2017, kdy bylo zřejmé, že tento typ závodu nakonec budeme pořádat (původně byly v programu jen tři disciplíny). Aréna přímo u fontány nebo venku nebyla esteticky hezká, proto volba padla na arénu uvnitř. Pořadatelé proto rezervovali právě dva Křižíkovy pavilony, a to B+C. Tratě se začaly stavět, aréna byla vymodelovaná. V březnu 2018 ale nastává velký problém. Do pavilonů nemůžeme, rezervovala si je také Česká televize pro Stardance. A této show nemohou organizátoři SP v OB konkurovat ani finančně, ani prestiží. Musíme ustoupit a hledáme alternativu. Ta bohužel dva měsíce nepřichází a až v květnu nacházíme rozuzlení. Protilehlé pavilony D+E, které měly být původně obsazené, se uvolnily. Celý koncept se musí udělat znova, tratě vznikají nové, v červnu je hotový TV koncept. Vše vypadá v pořádku. Začátek září 2018, měsíc do akce, a dozvídáme se o tom, že Stardance bude vybudovávat velké parkoviště na pozemcích, kde se běží a kde mají být kontroly. Telefonáty, jednání a nakonec úspěšný konec. Podařilo se dojednat, že parkoviště se bude připravovat až od čtvrtka 4.10. od 18:00, tedy až bude na Výstavišti “po všem”. Až se budete koukat v sobotu na přímý přenos této taneční show, vzpomeňte si, že závod na Výstavišti mohl vypadat úplně jinak a Vojta Král vůbec nemusel vyhrát…

Změna místa arény pár měsíců před SP. Kdybychom tento článek měli v rubrice Hustník, určitě bychom museli napsat, že za vítězství Vojty Krále může Marek Eben.

 

3. Grilovat ano, běhat ne

Překvapení pro závodníky a možná i pro diváky. Centrální park ve Stromovce je olivově zelený a nemůže se do něj. Proč? Byl to ústupek magistrátu města Prahy, který vysadil nový trávník a nechtěl, aby se po něm běhalo. To, že řada lidí zde chodila, dokonce i grilovala, je pak věc druhá. V konečném součtu to ale byl zajímavý moment na trati, někteří závodníci to připodobňovali částečně LOBu nebo MTBO. Pouhých 6 dnů před závodem přišla další rána – v místě startu kvalifikace a čtvrtfinále vzniká nová šachta a mapa nesedí. Změníme mapu, změníme tratě? Nakonec v době závodu jsme stavbu mírně přemístili, sundali mlíko, které bylo matoucí a vše dobře dopadlo.

Proč je část parku olivově zelená, když v reálu vypadá stejně, jako ten na západě?

4. Bagr sem, bagr tam

To byla situace ještě tři týdny před závody na Petříně. V místě, kde byla aréna, byla deponie stavby, která probíhala v blízkosti rozhledny. Aby toho nebylo málo, výstavbu prováděly tři firmy, každá s jinými termíny i jiným přístupem. Půl roku před konáním akce vše vypadalo, že budeme muset celou arénu a kontroly přesunout, termín výstavby se nestíhal. Mělo se skončit koncem června 2018, druhý termín byl konec července. Když se sem 2. září přijel podívat organizační výbor, tak někdo prohlásil: “A to se opravdu do závodů stihne?” Nedalo se nic dělat, jednání s firmami, magistrátem a nakonec vše klaplo. Ostatně fotografie z přípravného víkendu na přelomu srpna a září dokládá, jak vypadala aréna. A organizátoři hodně děkují počasí, asi si nikdo nedokáže představit, kdyby v den závodu hodně pršelo…

Celá aréna na Petříně ještě měsíc před závodem za vysokými ploty, všude hromada kamení a štěrku. Stihne se to? Foto: Petr Kadeřávek.

5. Výtah na Valdštejn 

Koncept startu middlu na Valdštejně, který vymyslel Daniel Wolf a Jindra Kořínek, byl již od začátku příprav SP. Start chceme na hradě, jejíž správa nám vyšla ve všem vstříc, výběh závodníků bude po mostě. V srpnu 2017 zjišťujeme, že na hrad nevede žádný jiný vchod. Co uděláme? Změníme zcela koncept závodu? Nakonec vymýšlíme alternativu, která se zdá jako nereálná – vybudování jakéhosi výtahu na hrad. Po konzultaci s několika odborníky zavrhujeme výtah a nakonec stavíme mobilní schodiště tak, aby v žádném případě neponičilo vzácnou kulturní památku.

Schody vedoucí na Valdštejn. Foto: Petr Kadeřávek.

6. Zvolení Dušana Vystavěla 

Trochu mimo hlavní dění proběhl Kongres IOF a řada jednání, seminářů a konferencí. Do Councilu IOF, tedy jakéhosi Výkonného výboru mezinárodní federace, byl zvolen český zástupce Dušan Vystavěl. A je to historický úspěch, protože český zástupce byl zvolen do tohoto orgánu po více než 25 letech. Historie zaznamenala v tomto orgánu jen zatím dva Čechy, a to Miroslava Hlaváčka a Josefa Krcha.

Kongres IOF proběhl v sobotu 6. října v Praze. Foto: IOF.

7. Když prší, bude hezky

Strategie, která vychází. Pokud se připravují závody za špatného počasí, na závody bude hezky. I toto pravidlo, které se autorovi článku už několikrát potvrdilo, platilo i na Světovém poháru. Celý přípravný víkend organizátorů, který probíhal v termínu 31. 8. – 2. 9. na Kosti, propršel. A jak bylo na SP? To už víte sami – počasí neuvěřitelně vyšlo…

Skupina pořadatelů na Valdštejně při přípravném víkendu. Poznámky si píše Jiří Vébr, šéf logistiky. Foto: Petr Kadeřávek.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.