Ohlédnutí za posledním celostátním víkendem

od | 19. 10. 2021 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Třetí říjnový víkend patřil poslednímu letošnímu Mistrovství České republiky – v nočním orientačním běhu. A také poslednímu závodu Manufaktura Českého poháru, INOV-8 Cupu Žebříčku A a Žebříčku B Čechy-západ. Vše pod taktovkou KOS Slavia Plzeň přímo na okraji Plzně. Konečně, dalo by se říci. Závod se měl totiž konat již v roce 2020, nejdříve na jaře, pak na podzim, pak letos na jaře, ale až letos na podzim koronavirus konečně dovolil.

A stálo to za to! Parádní terén, pěkný les přikrytý pod černou peřinou. Sobotní MČR mělo centrum přímo v Plzni, Aktivity centrum Krašovská, kde bylo dobré kryté zázemí s možností doběhu přímo do centra závodu. Běželo se mezi Plzní a vrchem Krkavec. Nejdelší kategorie mužů a juniorů se dostaly až za Krkavec do členitého prostoru bývalých lomů s pozůstatky po bombardování. A jak zněly ohlasy v cíli, bylo to po letech zase opravdu velmi náročné noční mistrovství, navíc bez reflexních prvků na kontrolách.

V ženách byla konkurence z nejrůznějších důvodů ochuzena o tři nejlepší ženy z Českého poháru, tak se otevírala cesta na stupně vítězům dalším. A toho skvěle využily mladé závodnice. A vůbec nejlépe turnovská Šárka Sokolářová, která se ujala vedení na osmé kontrole a už ho až do cíle nepustila. Její náskok nakonec v cíli činil 1:44 před druhou Terezou Čechovou z OK Kamenice, bronzová Eliška Sieglová z Pragy Praha ztratila už skoro pět minut (4. Gabriela Hiršová, 5. Kateřina Grycová, 6. Tereza Korpasová).

Šárka Sokolářová si na MČR v NOB doběhla pro první mistrovskou medaili v hlavní kategorii. (Foto: Daniel Wolf/O-News.cz)

Ani v mužích nebyla konkurence zcela kompletní. Z čela Českého poháru scházeli třeba Vojtěch Král a Pavel Kubát. Nechyběl ale Miloš Nykodým, který ovšem nezačal zrovna ideálně, při náběhu do motýlku ztrácel už přes minutu na Tomáše Křivdu, ovšem po výběhu z něj se dostal do čela a to už si až do cíle pohlídal. Tomáš Křivda chyboval a nakonec skončil až za stupni vítězů na pátém místě. Na druhé místo se prosadil stabilním výkonem luhačovický Vojtěch Sýkora a třetí místo vybojoval obhájce titulu Jan Petržela (PHK), 4. Kubelka, 5. Křivda, 6. Rollier.

Ukázka jednoho z delších postupů na pánské trati. Nejrychlejší byla varianta rovně. Na obíhačce ztrácí Jan Petržela (fialová) 14 sekund.
Jak se přesvědčil do té doby vedoucí Tomáš Křivda najít v noci “uzlovku” v členité pasáži u Krkavce nebylo vůbec snadné. A to ani, když na ní běžíte už potřetí. Letošní MČR vytrestalo spoustu závodníků a hodně se chybovalo.
Miloš Nykodým se raduje ze zlata z posledního MČR roku 2021. (Foto: Pavel Žemlík)

Přehled nočních medailistů v dorostu a juniorech:

D16: 1. Michaela Novotná (TUR), 2. Lea Martanová (TUR), 3. Kateřina Doušková (TBM)
D18: 1. Anna Karlová (JIL), 2. Ema Bulířová (TAP), 3. Klára Bernatová (ZMB)
D20: 1. Magdalena Škáchová (DKP), 2. Barbora Matějková (TUR), 3. Elin Martanová (TUR)
H16: 1. Jan Strýček (PBM), 2. Šimon Stehlík (LPM), 3. Jakub Račanský (TBM)
H18: 1. Jakub Chaloupský (PHK), 2. Matyáš Štregl (VRL), 3. Adam Valík (AOP)
H20: 1. Lukáš Richtr, 2. Milan Malačka (DKP), 3. Antonín Švarc (DKP)

Výsledky MČR NOB

Český pohár pro Kosovou a Křivdu

Tedy ten celkový. Rozhodlo se o tom v posledním závodě. Na krátké trati na Krkavci, která se běžela v neděli. Centrum se přesunulo na sever prostoru do Záluží. V ženách zvítězila Karolína Teplá, v mužích stejně jako v noci Miloš Nykodým.

Výsledky ČP 17.10.2021 v Záluží u Plzně

Stupně vítězů posledního závodu Manufaktura Českého poháru v roce 2021. D21: Teplá, Sieglová, Hiršová. H21: Nykodým, Kamenický M., Horčička. (Foto: Aleš Hejna)

V celkovém pořadí jim to ale na vítězství nestačilo. To si za 10 zařazených závodů do Manufaktura Českého poháru odnáší Denisa Kosová a Tomáš Křivda.

Celkové pořadí Manufaktura ČP v kategorii mužů: Křivda, Nykodým, Glonek, Sýkora, (Král, Kubát). (Foto: Pavel Žemlík)

Přehled vítězů INOV-8 Cupu Žebříčku A:

D16: Michaela Metelková (PHK)
D18: Markéta Mulíčková (ABM)
D20: Michaela Dittrichová (LCE)
H16: Daniel Bolehovský (VSP)
H18: Jakub Chaloupský (PHK)
H20: Lukáš Richtr (TUR)
“Bedna” v celkovém pořadí INOV-8 Cupu ŽA v kategorii juniorů. (Foto: Pavel Žemlík)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 4. 12. 2023
a svátek má Barbora.