Ohlédnutí za nočním dobrodružstvím

od | 15. 4. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

Tradičně hned první domácí šampionát sezóny orientačních běžců je ten dost možná nejvíc dobrodružný – noční. I letos „nočák“ otevřel sezónu celostátních individuálních závodů. Stalo se tak v sobotu 13. dubna v Boháňce, místní části Skála. Po 21. hodině se do lesa zvaného Vřešťovský chlum vydala za docela chladného počasí necelá pětistovka závodníků a závodnic. Startovalo se intervalově a kontroly nebyly opatřeny reflexními prvky. Běželo se ve svažitém členitém lese, který byl poměrně dost vykácený kvůli kůrovcové kalamitě, a tak se střídal vysoký les s polootevřenými a zarostlejšími pasážemi. Místy se přebíhalo i dost klád a pokácených stromů. A dělalo se také docela hodně chyb. V hlavních kategoriích zvítězili Petra Aschermannová z OK Kamenice a Jan Petržela z OK 99 Hradec Králové. Pojďme ale postupně.

Trio nejlepších žen z MČR v nočním OB – 1. Aschermannová, 2. Teplá, 3. Odehnalová. (Foto: Daniel Wolf/O-News.cz)

Závod žen začala výborně Tereza Odehnalová (ZBM), která se na prvních kontrolách držela v čele, pak ji ale na 6. kontrole vystřídala ve vedení Petra Aschermannová (KAM), která postupně navyšovala svůj náskok až na +1:43 min v cíli.

Hned první kontrola bez reflexů nachytala několik závodnic. Výrazně zde ztrácí Karolína Šiková (LPM), která se tak připravuje o lepší umístění než její konečné 6. místo.

 

Nejdelší postup na dámské trati přišel hned na 3. kontrolu. Postup vyhrává Tereza Odehnalová (bez GPS), druhá nejrychlejší byla Petra Aschermannová (zelená), necelou půlminutu na ní ztrácí na postupu 3. Karolína Šiková (růžová), která k dohledání využívá odrazu od cesty za kontrolou. Karolína Teplá (oranžová) zde ztrácí skoro minutu a půl.

 

Těsně před koncem dal stavitel tratí ochutnat členitý prostor na nedělní krátkou a hodně závodnic tato kontrola potrápila. Karolína Šiková zde ztrácí 5. místo, hodně ztrácí i Eva Kabáthová.

Na kontrole 22 se do boje o stříbro vrací Tereza Odehnalová, která se po této kontrole skoro dotáhla na Karolínu Teplou. Ta ale nakonec stříbro o 5 sekund uhájila (4. Barbora Šiková, LPM; 5. Radka Sklenářová, LCE; 6. Karolína Šiková, LPM).

Závod mužů měl suverénního vítěze – Jana Petrželu (PHK). (Foto: Daniel Wolf/O-News.cz)

Na start závodu mužů se postavilo výrazně více závodníků (51), a tak pořadatelé zkrátili startovní interval na 2 minuty a na trať implementovali dva motýlky, které měly za úkol seběhnuvší se závodníky rozdělit.

Mapa s tratí závodu mužů.

 

I muži měli nejdelší postup hned na 3. kontrolu a i v tomto případě mnoho variant nenabídl. Nejrychleji jím prolétl Jan Petržela (zelená), druhý Jan Procházka (modrá) zvolil odlišně střední část postupu, kontrolu ale nabíhal stejně.

 

Nenápadná volba postupu na 9. kontrolu. Postup vyhrává Jan Petržela na přímé variantě, ale Radek Nožka na obíhačce horem nabíhá skoro čtvrt minuty na Jana Procházku. Tím se Radek Nožka dostává na třetí místo a výrazně se přibližuje k Janovi Procházkovi.

 

Definitivně se Radek Nožka dostává před Jana Procházku na 11. kontrole, kde volí přímou variantu, zatímco Jan Procházka využívá cesty.

 

Jan Procházka navíc chybuje hned na následující 12. kontrole, ztrácí tam 1,5 minuty a definitivně ztrácí stříbro. Radek Nožka už svůj náskok nepustí.

Zvítězil tedy Jan Petržela (PHK) o takřka 2 minuty před Radkem Nožkou (LPU) a třetí místo si vyběhl Jan Procházka (PGP). Pomyslnou velkou bednu pak doplnilo trio pardubických závodníků, kteří doběhli v pořadí Matěj Kamenický, David Procházka a Petr Zvěřina.

Rozestupy mezi prvním triem v cíli z pohledu GPS.

Junioři: Chaloupská a Křivda

Závod juniorek proměnila ve svou show Barbora Chaloupská z OK99 Hradec Králové, která se vyvarovala velikých chyb, které předvedly její soupeřky a doběhla si pro titul s náskokem přes 4 minuty. Druhé místo si od počátku hlídala Eliška Sieglová (PGP). O třetí místo se na dálku bojovalo, dlouho jej držela Markéta Firešová (ZBM), ale obří chybou na předposlední kontrole se o něj připravila a bronz tak vybojovala bez větší chyby běžící Šárka Sokolářová (TUR).

Juniorky předvedly i různé volby postupů a snažily se více využívat cest.

 

Další volba postupu a zároveň chyby některých závodnic.

 

Jedna z největších favoritek závodu Tereza Janošíková skončila vinou velkých chyb letos bez medaile.

 

Stupně vítězů D20. (Foto: Daniel Wolf/O-News.cz)

 

V závodě juniorů se největší favorit Tomáš Křivda (CHC) velkých chyb vyvaroval a soupeře deklasoval. Do vedení se dostal na třetí kontrole a v cíli byl jeho náskok před druhým Martinem Roudným (LPU) skoro šest minut. Třetí příčku vybojoval Ondřej Hlaváč (ZBM).

I junioři volili různé postupy a více využívali cest.

 

Zajímavá volba na 18. kontrolu. Nejrychlejší Křivda a Roudný (modré křivky na spodní střední variantě). Vít Horčička na zajímavé severní variantě (oranžová) ztratil skoro 2 minuty, ještě o pár sekund více ztratil Michal Bořánek (růžová) na variantě přímé.

 

Stupně vítězů v kategorii H20. (Foto: Daniel Wolf/O-News.cz)

Líté boje probíhaly i v kategoriích dorostenců:

D16: 1. Anna Karlová (JIL), 2. Michaela Metelková (PHK), 3. Tereza Fejfarová (LPU)

D18: 1. Adéla Vandasová (PHK), 2. Magdalena Škáchová (DKP), 3. Petra Holečková (SHK)

H16: 1. Martin Gajda (KAM), 2. Matyáš Štregl (VRL), 3. Jakub Milán (ZBM)

H18: 1. Milan Malačka (DKP), 2. Tomáš Janovský (PGP), 3. Petr Synek (DOK)

 

Veteraniáda:

D35: Lucie Vítková (PHK), D40: Renata Havrdová (SJC), D45: Lenka Křivdová (CHC), D50: Mária Kovaříková (SIT), D55: Jana Bochenková (DOR), D60: Markéta Zelená (PGP), H35: Jindřich Kořínek (TUR), H40: Michal Matějů (VLI), H45: Kamil Arnošt (VSP), H50: Tomáš Janovský (PGP), H55: Ladislav Lužný (HAV), H60: Martin Škorpil (HOR), H65: Oldřich Přinda (VLI), H70: Jaromír Pospíšil (PZR), H80: Jaroslav Havlík (SJC)

 

Rozcestník:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.