Ohlédnutí: Takový byl o-víkend!

od | 13. 11. 2016 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Ačkoliv ta hlavní “rankingová” sezóna skončila již minulý týden, i o tomto víkendu se udála řada zajímavých akcí. Přinášíme postřehy, fotky a mapy některých z nich.

Hulk cup

Tradiční štafetové klání v Praze mělo letos centrum na Lhotce, v budově fotbalového areálu FC Tempo. Počasí se moc nevyvedlo, většinu závodu mrholilo, teplota okolo 0 °C,  postupně se déšť začal měnit v sníh. Zázemí bylo naštěstí nadstandardní, 4 šatny a velká sportovní hospoda. “Bylo to asi nejpohodovější shromaždiště v Praze co znám, hned u lesa, proto to tady rádi pořádáme. I když plán letos byl dělat to na opačném konci Prahy, nakonec to nevyšlo a vzali jsme zavděk domácím terénem na standardních tratích, “  říká Petr Hranička, jeden ze dvou hlavních pořadatelů. Poprvé v historii vyhrálo družstvo Kotlářky.  “Pro mnohé závodníky je účast již tradiční a zúčastňují se hlavně kvůli  “čárce v přehledu”. Je samozřejmé, že ti, kteří mají ke třicítce účastí, už nejsou v tom nejvýkonnějším věku, i když Bořan (Petr Bořánek – pozn. red.) si letos dal 2 úseky za sebou, “ narážel Rysák na specifičnost některých týmů a závodníků. Další informace naleznete na webu závodu.

hulk-cup

Start závodu žen. Foto: Martin Kondrát

Školení začínajících kartografů

Každý rok se koná také školení začínajících kartografů, které pořádá Mapová rada ČSOS. Již 9 let se tento workshop koná v rekreačním středisku Renospond ve Zderazi. Letos kurz absolvovalo 25 účastníků.

komplet

Momentky ze školení. Foto: Michal Rokos

Noční orientační procházka

Středočeský oddíl orientačního běhu Běhej Poděbrady pořádal pro širokou veřejnost jednoduchý závod v nočním orientačním běhu. Akce byla určena primárně pro širokou veřejnost jako náborový závod, nicméně i orientační běžci si mohli přijet zazávodit za tmy. Celá akce se konala v zahradách a blízkém okolí evangelického kostela a fary. Výsledky jsou na webu závodu.

behej_podebrady

Trasa závodu pro orientační běžce kategorie H14+

Hanácká zimní liga Prostějovičky

TJ Sokol Plumlov nachystal Hanákům první závod tamní zimní ligy. Na závod se přihlásilo přes 150 lidí a navzdory velmi větrnému počasí byla účast ještě maličko vyšší. Hlavní pánská kategorie a kategorie nejmladších veteránů se dokonce podívala na okraj vojenského újezdu Březina, kde si vyzkoušela orientaci na vrstevnicové mapě. Druhým zpestřením závodu byla po cestě na start tréninková mapka, která závodníkům jasně napověděla, do čeho půjdou.

trate prostejovicky.H19.prn

V hlavních dospělých kategoriích si pro vítězství doběhli Eva Horčičková a Roman Zbranek. Všechny informace naleznete na webu závodu.

RBK cup open 2016

Táborová základna DDM Blansko hostila letošní ročník RBKcupu. Přes 50 závodníků se pustilo do terénů v okolí Karolínu. Pořadatelé z SK radioklubu Blansko přichystali pro dvě hlavní kategorie dvouetapové závody. První etapa má hromadný start z neznámého místa na mapě. Závodníci se musí najít, absolvovat krátké volné pořadí kontrol a po doběhu do cíle této první etapy pokračují druhou etapou – závodu s pevným pořadím kontrol. Výsledky budou k nalezení na ORISové stránce závodu.

rbk-cup-2016-trate-a

2. kolo kategorie A

Velká Kunratická

Velká Kunratická není závod, kde by se používala mapa nebo buzola, ale každoroční masová akce v pražském Kunratickém lese (letos již 83.ročník), kde orientační běžci patří mezi nejlepší závodníky. Jan Procházka, který vyhrál posledních pět ročníků,  skončil na třetím místě. Vyhrál vrchař Jan Janů v čase 11:35 před druhým Michalem Šmahelem. Třetí místo bral Bet, čtvrté místo patřilo Miloši Nykodýmovi (7. Jan Šedivý). V dámském závodě zvítězila orientační běžkyně Kamila Gregorová běhající za SK SK OB Chotěboř v čase 7:22. Výsledky závodů naleznete na stránkách závodů, mapu trasy zde.

fb-kamca

Velká radost Kamily Gregorové na její FB stránce. Zdroj: FB Kamily Gregorové

A co nás čeká příští víkend? 

Jistě jste zaregistrovali, že ve čtvrtek slavíme státní svátek. Téměř pravidelně se v tento den koná Mistrovství světa ve SMIKu, letos již 23. ročník. Své loňské vítězství budou chtít jistě obhájit Ondřej Pospíšil a Dominika Plochová (oba z pražské Kotlářky). Již nyní je přihlášeno přes 350 závodníků, přihlášky končí minutu před dnešní půlnocí (neděle 23.59).

Ve čtvrtek také proběhne 1. závod 11. ročníku Sněhulákova kufru. Dvojice pořadatelů (KOB Dobruška a OB České Budějovice = Hoškovi) přichystala závod na mapě z MČR v horském OB 2013. Centrem závodu je parkoviště u Čertovy štěny (na silnici mezi Vyšším Brodem a Lipnem). Nejdelší trať bude mít něco přes 11km. Přihlášky jsou do pondělí 23.59.

V sobotu jsou na Moravě v plánu dvě zimní ligy. Druhé kolo Hanácké zimní ligy uspořádá SK Haná orienteering v obci Cakov (u Senice na Hané). Přihlášky jsou do úterý, 23:59.

Ve stejný den je na programu také závod severočeských rivalů Jablonec-Liberec (a Smržovka): Sudetské derby. Přihlášky již skončily. Závodu se zúčastní i někteří členové reprezentačího družstva dospělých v OB.

V Ostravě-Vítkovicích chystá SKOB Ostrava první kolo Moravskoslezské zimní ligy. Zázemí závodu poskytne Restaurace U Dvoru. Přihlášky jsou do úterního poledne.

 

Připravili

Roman Zbranek

Jan Picek

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.