Ohlédnutí: Propršený prodloužený víkend

od | 20. 11. 2016 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Ani tento víkend jsme nezapomněli shrnout víkendové dění v o-světě. Tedy spíše v naší o-republice. Níže zjistíte, o co jste přišli, jestli jste dali přednost pohodlí a teplu domova. Na závěr článku jsme opět nachystali stručný přehled akcí, které jsou na výběr poslední listopadový víkend. 

Mistrovství světa ve SMIKu

Už ve čtvrtek 17. listopadu proběhlo tradiční Mistrovství světa ve SMIKu (orientační běh s migrujícími kontrolami), tentokrát již 23. ročník. Centrum závodu bylo situováno do restaurace Na Statku v Jevanech. V zajímavém závodě vyhráli a mistrovské tituly si odvezli Marie Pospíšilová (DKP) a Jiří Valeš (LPM). Na dalších místech skončili  Jana Peterová a Michaela Chmelařová, resp. Tomáš Rusý a Aleš Balcar.

mapa-smik

Mapa s postupy tří nejlepších závodníků.

Stránka závodu

 

Sněhulákův kufr pohledem Radima Hoška

Radim Hošek si pro O-news připravil krátkou reportáž pohledem pořadatele: “Sněhulák slouží běžcům k zimnímu tréninku a pořadatelům k realizaci ptákovin, které do standardních závodů nepatří. Já jsem chtěl udělat miniHROB v prostoru a na mapě z MČR v horském před třemi lety. Abych předešel prodlevám, měli závodníci uvést svůj předpokládaný čas na trati – pokud by ho všichni dodrželi, jednalo by se o závod s hromadným cílem. Bohužel do závodu zasáhl prvek náhody, kdy předem neověřenou nejasnou kontrolu 42 nenašla ani polovina startovního pole, přestože si závodníci na pomoc přizvali maníky s detektorem kovů. To si zaslouží vysvětlení: V prostoru závodu se nachází několik po válce vysídlených vesnic, lesnaté svahy s kamennými poli tak postupně pohlcují i bývalé sady, louky a pozůstatky lidských obydlí. Velice zajímavý terén, kde se proto vyplatí hledat nejenom lampiony. Naštěstí vesměs všichni pochopili záměr stavitele, a sice poskytnout příležitost pro kvalitní trénink na hranici kategorií Obecná vytrvalost a Bořan&Sádlo. Po více než dvouhodinové šichtě na trati tak bezvýhradně převažovala v cíli radost ze zdolání trati nad negativními emocemi. Z každého závodu se má pořadatel ponaučit, protentokrát si zapisuji: Stavba tratí bez ověření v terénu vždycky smrdí a nehodí se ani pro zimní ligu.”
snehulaks12e01-a

Mapa nejdelší tratě Sněhulákova kufru

2. kolo Zimní hanácké ligy

Letošní 2. kolo Zimní hanácké ligy konané v sobotu 19. listopadu pořádala SK Haná orienteering za účasti 150 závodníků. Zajímavostí byla mapa formátu A5, která byla tištěna poprvé v historii OB na umělé hmotě (materiál Nevetear), její vodovzdornost byla otestována během celodenního deště opravdu důkladně. Závod byl situován do obce Cakov, okolní terén byl pro orientační běh použit poprvé. V ženách zvítězila Lenka Janošíková (2. Lada Jemelíková, 3. Ivana Kašparová), v mužích pak bych nejrychlejší Radoslav Matyšek (2. Karel Kratochvíl, 3. Michal Jirka).

Výsledky na ORISu.

mapa design H19

Mapa kategorie H19 ze Zimní hanácké ligy.

Sudetské derby

Sudetské derby je tradiční závod v dlouhém orientačním běhu v okolí Jablonce a Liberce (letos se ve stejném dnu konalo i fotbalové derby těchto severočeských týmů). V pořádání se střídají kluby TJ Tatran Jablonec a Slavia Liberec orienteering. V letošním roce pořadatelé situovali start do obce Fojtka, kam většina účastníků dojela vlakem, cíl byl umístěn v restauraci Březová alej v libereckém Harcově. Závodníci si mohli vybrat ze dvou tratí (11 a 16 km), na obou byly dvě občerstvovací stanice (kde kromě nealka, čokolády nebo banánů pořadatelé nabídli i pivo, které bylo pro chlapy povinné vypít). Kromě závodníků z domácích oddílů se účastnili i závodníci z Prahy, Hradce Králové nebo Šumperka, ale také řada dospělých reprezentantů, kteří trávili víkend v okolí Turnova na tzv. Předúvodním srazu, který pořádala Miška Omová.

Vítězem Derby se stal Pavel Hradec (tým Liberec) před Milošem Nykodýmem (tým Jablonec) a Janem Schulhofem (tým Liberec). Na stejně dlouhé ženské trati byla nejrychlejší Jana Valešová (tým Jablonec). Druhé místo obsadila Romana Zabořilová (tým Liberec), na třetí příčce doběhla Zuzana Henychová (tým Liberec).

Stránka závodů

finalni-trate

Mapa složená ze tří o-map a turistického podkladu. Nejdelší trať závodu měřící 16 km.

1. kolo MoravskoSlezské zimní ligy

V Ostravě-Vítkovicích proběhlo 1. kolo MoravskoSlezské zimní ligy za účasti 121 běžců. Běželo se na mapě Sad Jožky Jabůrkové, která měla měřítko 1 : 2 000 (ekvidistance 0,5 m). Na nejdelší ženské trati DA dominovala Vladimíra Horáčková, která o 5 sekund porazila Hanu Juřeníkovou a o 25 sekund třetí Janu Vývodovou. V mužích byl nejrychlejší junior Jaromír Mielec, další příčky obsadili Jan Fousek a polský závodník Ireneusz Waluga.

Výsledky ORIS

szl-19-11

MČR v krosu

Na golfovém hřišti v Motole se běželo MČR v krosu. Ve velké konkurenci byli vidět i orientační běžci. Nejlépe se umístil Vojtěch Král, který obsadil 7. pozici. Na vítězného Jiřího Homoláče ztratil na desetikilometrové trati 1:18. Desátý závod dokončil Jan Procházka.  V ženách doběhla Marta Fenclová na 14. místě.

bet_mcr_kros

Jan Procházka na trati MČR v krosu. Foto: FB Jana Beta Procházky

A co nás čeká příští víkend?

  • Metodický seminář ve Šternberku, o které jsme psali v samostatném článku. Zároveň se seminářem proběhne i třetí kolo Hanácké zimní ligy. Přihlášky jsou již do pondělí 21.11. Netradičně bude hromadný start!
  • Ve čtvrtek večer proběhne v Brně tradiční MB v NOPB (Mistrovství Brna v Nočním Parkovém OB – bez světel a buzoly). Letos se bude běhat po brněnském výstavišti. Více informací na stránkách závodu (přihlášky do pondělí 21. 11 do 23.59)
  • OK Kamenice chystá v sobotu Trénink na Kozla. Centrum je v obci Pyšely, poběží se na mapě Kozel II z roku 1980. Další informace naleznete na ORISu nebo stránkách závodu. Přihlášky končí v úterý 22. 11. ve 23:59.
  • V neděli 27. listopadu se ve Východočeské oblasti naplno rozjede Hradubická zimní liga. První závod je více než tradiční – Klokan kros, kdy centrum závodu bude u altánku na Dubince a poběží se kros s délkou až 11 km. Přihlášky pořadatelé přijímají on-line do pátku 25. 11.

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.