Ohlasy z HLESu: Novinky hlásí IOF i SP

od | 8. 2. 2022 | OB ve světě, Orientační běh

První únorový víkend patřil jako již tradičně semináři pořádanému Foot-O komisí IOF. High Level Event Seminar určený primárně pořadatelům vrcholných světových závodů IOF a Event Adviserům se poprvé konal v roce 2009 v Oslu a od té doby se ho každoročně účastní desítky zástupců členských federací z celého světa. Letos se měl uskutečnit prezenčně v Budapešti, ale kvůli nástupu varianty omikron bylo v lednu rozhodnuto o přesunu do on-line prostoru, tedy stejně jako v roce 2021. Bohužel tím odpadla zajímavá nadstavba setkávání se, zákulisních diskusí, skupinových prací a z velké části jistě i diskusí o přednášených tématech. Na druhou stranu se semináře mohlo zúčastnit více lidí z celého světa, letos bylo on-line připojeno na 100 účastníků ze 40 zemí a 5 kontinentů. Jednu z přednášek pátečního večerního bloku měl třeba Mike Dowling, který tak v Tasmánii vstával před čtvrtou hodinou ranní. A benefitem je také fakt, že všechny přednášky (bez následných diskusí) jsou nyní zveřejněny na youtube kanále HLES IOF a může si je tak přehrát kdokoliv, kdo by měl o některé z témat zájem.

Momentka z HLESu 2019, který se konal prezenčně v Praze. (Foto: archiv O-News.cz)

Zaostřeno na dozvuky domácího MS

Z Česka se semináře účastnili Event Adviseři a pořadatelé loňského MS – Dominika Pachnerová, Jan Picek, Daniel Wolf, Roman Zbranek a také český zástupce ve Foot-O komisi IOF Jan Fiala.

A zejména pořadatelé MS byli hodně vidět, protože vrcholu loňské sezóny byl vyhrazen celý páteční večer. Nejprve předseda organizačního výboru Jan Picek přednášel obecně o MS a překážkách, kterým museli pořadatelé čelit. Shrnul i hospodářský výsledek akce, o kterém se následně rozproudila i diskuse. Zejména o přesunu některých akcí zamýšlených před či během MS, jako Euromeetingu a WOC tour do budoucích let. Padaly také otázky na systém vstupného do arén a účastníky velmi zajímala i mobilní aplikace WOC a její budoucí využití.

V dalším bloku navázal Daniel Wolf se svou přednáškou “The stories of WOC 2021” inspirovanou článkem Petra Karvánka z loňské O-knihy, kde na několika příbězích, které přineslo MS, prezentoval problémy, kterým museli pořadatelé čelit, nebo naopak dobré nápady, které se povedlo realizovat. Jako dobré či špatné příklady pro budoucí pořadatele. Ohlas v diskusi vzbudil zejména systém tréninků před MS, který vymyslel a při MS realizoval Radek Novotný či problémy s farstováním, které museli pořadatelé MS řešit. Naopak prakticky žádná diskuse se nerozproudila nad ožehavými tématy věšení a startovních intervalů na klasice či špatných světelných podmínek při pozdních pánských štafetách. Ale tato témata již byla otevřena dříve na poli Foot-O komise IOF.

Celkově byl celý blok o našem MS hodnocen účastníky velmi kladně. A jak řekl po jeho skončení Honza Picek: “Bylo krásné si ty všechny momenty, které MS přineslo, zase s více jak půlročním odstupem přehrát a připomenout.” Kdo by měl zájem, obě přednášky o MS 2021 (v naší angličtině) si může prohlédnout na youtube.

Přednáška Honzy Picka o pořádání MS 2021 na HLES 2022.
Přednáška Daniela Wolfa – sdílení zkušeností z technické části MS 2021 pro budoucí pořadatele.

Novinky z IOF

V úvodu semináře se všem účastníkům představili noví zaměstnanci IOF. Švéd Henrik Eliasson nahradil od 10. ledna na pozici CEO IOF Toma Hollowella, který se rozhodl po sedmi letech v roli CEO a generálního sekretáře IOF odejít. Jeho pozice byla nyní rozdělena na dvě a post generálního sekretáře tak bude zastávat Nor Sondre Sandre Gullord, který nastoupil 1. února. Henrik bude mít na starosti zejména operativní vedení IOF, finance, partnery, smlouvy, věci týkající se pořádání vrcholných závodů, média, jednání s TV společnostmi, vysílací práva, apod. Navíc od Jorgena Hectora, který pracoval jako brand manager Světového poháru, přebere i zodpovědnost za tuto soutěž. Sondre bude pracovat více jako výkonná podpora Councilu IOF – bude administrovat jeho meetingy, zajišťovat generální shromáždění IOF, konference, apod. Bude zajišťovat podporu členským federacím, interní komunikaci, vést rozvojové projekty, bude partnerem pro ostatní spolupracující instituce jako FISU, ISF, IOF, apod. Aby změn nebylo málo, tak na pozici vedoucího komunikace IOF na poloviční úvazek nastoupil Dán Erling Thisted. Ten bude mít mimo jiné na starost interní a externí komunikaci, sociální sítě a bude pracovat jako IOF Media Adviser na vrcholných závodech. Malin Fuhr, která měla tuto oblast na starost v minulosti, je do konce roku 2022 na mateřské dovolené.

Složení IOF office pro rok 2022. (Zdroj: HLES prezentace, Henrik Eliasson)

Světový pohár nalajnovaný do roku 2024. A co pak?

Z dalších témat byly prezentovány dosavadní zjištění pracovní skupiny pro Fair Play, což je jedna z velkých oblastí, které se IOF nyní věnuje, zejména po událostech při SP v Číně 2019. Představen byl Event Quality Index, což je vlastně připravovaná obdoba našeho hodnocení závodů, která se bude aplikovat na závody IOF a také podrobný manuál k uspořádání závodů MS a SP, který se připravoval několik let a nyní je již pro pořadatele dostupný. V sobotu byla na programu tradiční přednáška “z druhé strany” – tedy od zástupce týmů / závodníků. Tu letos připravil trenér norské repre Janne Salmi, kde popisoval přípravu týmu na MS. Následná diskuse se točila zejména nad nutností pořádání relevantních nominačních závodů pořadatelem vrcholné akce – jestli vůbec a jaký to má pro národní týmy přínos (les vs. sprint). Ádám Lengyel popsal, jak Maďaři zvládli připravit a uspořádat veteránské MS za 8 měsíců a na programu bylo také jedno IT téma, tentokrát zaměřené na požadavky na televizní produkci.

Ranní sobotní blok se ale nesl ve znamení Světového poháru. Dosavadní brand manager SP Jörgen Hector nejprve shrnul poznatky a zkušenosti ze sezóny 2021, která byla premiérová pro pozměněný formát SP (v roce 2020 byl SP zrušen). A následně představil záměry do budoucna. Na SP nyní IOF spolupracuje v konsorciu s Verein Swiss Cup. SP má zpravidla v současném modelu 3 kola (jedno švýcarské, jedno skandinávské a ME); MS se do hodnocení SP od této sezóny nepočítalo; součástí SP jsou nyní pouze disciplíny, které se běhají na MS a zaměření jednotlivých kol SP by mělo být stále více profilováno (les nebo sprint).

Světový pohár v roce 2022 nabídne tři kola – jedno sprintové a dvě lesní. (Zdroj: orienteering.sport)

V roce 2021 měl SP jedno sprintové kolo (ME), jedno lesní (SWE) a jedno kombinované (ITA). V roce 2022 by mělo být jedno ryze sprintové kolo na jaře ve Švédsku (před sprintovým MS) a další dvě kola naopak ryze lesní (ME v Estonsku) a podzimní generálka na lesní MS ve Švýcarsku. V roce 2023 naopak bude na jaře před švýcarským lesním MS lesní kolo, poté v létě výjimečně jedno kombinované (v Česku) a na podzim ryze sprintové ME v Itálii. V roce 2024 pak bude na jaře sprintové kolo ve Švýcarsku a Itálii, v létě lesní ME v Maďarsku a na podzim lesní kolo ve Finsku, které bude sloužit jako generálka na lesní MS 2024. Nicméně možná tam dojde i na sprintery, protože Fini vyjednávají o zařazení sprintu do programu tohoto kola. V roce 2024 pak dosavadní kontrakt World Cup konsorciu vyprší a kam se vyvine SP do sezóny 2025 je zatím otázkou. Sama IOF nabízí prostor pro vize a hledá partnery, s některými již zahájila jednání.

Jisté je také to, že do roku 2024 zůstane Světový pohár výhradně v Evropě. Poté by IOF ráda opět přidělila některé z kol SP mimo starý kontinent.

IOF rozhodně klade velký důraz na rozvoj značky SP. V roce 2022 by se měly všechny závody přenášet živě v televizi a na Liveorienteering (loni se nepřenášela klasika z Itálie), nyní probíhají jednání s vysílateli ohledně nákupu práv. Dále se stále hledá titulární partner a při té příležitosti by IOF ještě více ráda sjednotila vizuál celé série. A chce jít ještě dál, vizí je od roku 2023 sjednotit i poskytovatele GPS trackingu a časomíry a ražení napříč celým seriálem. Štafetový kolík nyní tedy přebírá Henrik Eliasson, tak jsme zvědavi, co se podaří, a kam se tento spolu s MS největší produkt IOF posune.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.