OCAD – 4. díl: Popisy kontrol I

od | 11. 10. 2016 | Metodika, OCAD, Orientační běh

V novém dílu seriálu “Tipy a triky v OCADu” navazujeme tam, kde jsme minule skončili. Dnes se dozvíte základní informace o tvorbě popisů kontrol, které jsou nezbytné pro každý závod, ale často i pro trénink. Pojďme do toho!

Při kliknutí ve sloupci, kde jsou čísla všech kontrol, na nějaký kód, můžete pozorovat, že v pravé části se objeví tabulka, kde lze zadat popis dané kontroly. Vždy klikneme na bílý čtvereček, kde máme na výběr piktogramy, které můžeme v daném sloupci použít. Číslo kontroly lze změnit kliknutím na ikonku  (Change code, Změnit kód). Každý sloupec je jinak definovaný a má své opodstatnění. Jaké piktogramy co přesně znamenají a kdy se používají, dobře vystihuje tento dokument (je k dispozici na stránkách ČSOS).

Nyní je potřeba popisy buď někam umístit nebo vyexportovat pro tisk. Popisy lze vložit hned vedle tratě či do rohu mapy. Podobně jako kontroly, při této situaci použijeme symbol 720.0. Výsledek (po stisknutí Preview / Náhled) je k vidění na Obr. 1.

10a

Obr. 1: Popisy módu Preview (Náhled)

Pokud chcete popisy vyexportovat např. do PDF a následně je vytisknout (tak, jak se to dělá při závodech), je dobré nejprve vymyslet nějaký název tréninku / závodu. Dostaneme se do menu Course Setting a Options (Tvorba trati a Možnosti). Hned v první liště lze napsat název závodu, popř. datum, tedy to, co se objeví na popisech na prvním řádku. Současně lze i změnit velikost hrany 1 čtverečku. Standardní je 6 mm. Přes Course Setting -> Print -> Print Control Descriptions (Tvorba trati -> Tisk -> Tisk popisů kontrol) popisy vytiskneme (pokud máme nainstalovanou virtuální tiskárnu na tvorbu PDF, lze vyexportovat i do PDF).

Pro začínající orienťáky, neorieňťáky, školní závody nebo např. pro závody v horském orientačním běhu se zpravidla využívají i textové (slovní) popisy. Ve stavitelském boxu v sekci Object (Prvek) je při kliknutí na libovolnou kontrolu kromě piktogramu i volný řádek nad ním. Zde je místo na slovní popisy. Stejně tak se můžete podívat do sekce Course Setting -> Auto Control Descriptions (Tvorba trati -> Automatické popisy kontrol). Na základě piktogramů se vyexportují popisy automaticky, bohužel pouze v angličtině (i při přepnutí do české verze OCADu). Zde se můžete přesvědčit, že všechny kontroly jste slovně popsali, případně můžete drobně upravit. Popisy pak můžete vyexportovat do PDF (virtuální tiskárnou) nebo rovnou vytisknout přes Course Setting -> Print -> Print Control Descriptions (Tvorba trati -> Tisk -> Tisk popisů kontrol). Zde je potřeba jen upřesnit v menu Print (Tisk) -> Text control descriptions (Textové popisy kontrol). Na výsledek se můžete podívat např. na Obr. 2.

15

Obr. 2: Textové popisy v OCADu

Na závěr je dobré upozornit, že je vhodné i do piktogramů vždy uvést převýšení. To nejlépe spočítáte manuálně na ideálních postupech a doplníte ho v boxu při zadávání tratí přes Course Setting (Tvorba trati) -> Courses (Tratě).  

 Příště budeme pokračovat s pokročilými úpravy popisů kontrol. Dozvíte se, jak spočítat automaticky převýšení nebo jak dát do popisů číslo startu.

Seriál OCAD

 1. Příprava před stavbou tratí – vyšlo 29. srpna
 2. Základy stavby tratí v OCADu I – vyšlo 12. září 
 3. Základy stavby tratí v OCADu II – minulý díl, vyšlo 26. září
 4. Popisy kontrol I – dnešní díl
 5. Popisy kontrol II – příští díl, vyjde 24. října
 6. Fáborkové tratě
 7. Scorelauf
 8. Kombotech I
 9. Kombotech II
 10. Stavba štafet
 11. Další typy tratí
 12. Statistika tratí
 13. Úprava mapy
 14. Tvorba mapy
 15. Georeference mapy
 16. Generování podkladů z dat LLS I
 17. Generování podkladů z dat LLS II
 18. Tisk

Další kapitoly připravíme na základě dotazů, přání a připomínek.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 11. 6. 2023
a svátek má Bruno.