OCAD 2018 a nový model předplatného

od | 6. 2. 2018 | Metodika, OCAD, Orientační běh

V minulém týdnu vyšla betaverze OCADu 2018. Kromě toho, že zavádí několik nových a zajímavých funkcí oproti stávajícímu OCADu 12, přináší velkou změnu v distribuci a zavádí tzn. model předplatného. Pro kluby by tak měl být nákup mnohem dostupnější, než doposud. O nové verzi OCADu se rozepsal Jiří Daněk, český oficiální prodejce OCAD.cz.

Mezinárodní mapová komise IOF již hezkou řádku let apeluje na generalizaci a čitelnost map pro orientační sporty (aktuální problematika především pro pěší OB). V nové verzi Orienteering 2018 lze provést kontrolu minimálních vzdáleností v digitální kresbě, délku liniových prvků a minimální velikost plošných prvků podle nové normy ISOM 2017 (obr. Check Legibility).

Výřez z mapy OCAD\Samples\Bürenflue_ISOM 2017. 64násobné přiblížení (Shift+Ctrl+F12) je další novinkou v novém OCADu 2018. Červené čáry nebo body značí minimální mezeru 0,23 mm pro měřítko 1 : 10 000.

 

Nově si v menu DEM – Vytvořit vrstevnice můžeme vybrat, jestli chceme vygenerovat vrstevnice nevyhlazené nebo vyhlazené. Nevyhlazené vrstevnice získáte ve stejné kvalitě tak, jak jste byli zvyklí v předchozích verzích. Tuto volbu použijete například při přípravě podkladů pro mapování (na obrázku hnědé vrstevnice). Zvolíte-li vyhlazené vrstevnice s použitím TPI (Topographic Position Index), OCAD nejprve vytvoří vyhlazený DEM a poté vygeneruje vyhlazené vrstevnice (na obrázku vrstevnice nakreslené zeleně). Některé drobné detaily mohou být ztraceny, ale například ve svazích s rovnoměrným sklonem jsou výsledky velmi uspokojivé. Tuto volbu použijte, když chcete vygenerované vrstevnice přímo použít ve vaší mapě (turistická mapa, mapa pro MTBO nebo pro LOB, rogaining, apod.).

 

Průvodci importu DEM je také možnost si nově nadefinovat linie pro negativní vrstevnice. V některých terénech může být tato možnost zobrazení velmi cenná a pomůže vám při mapování.

Další novinkou je implementace funkcionality Laserový dálkoměr do verze Orienteering. Funkce, která byla původně vyhrazena jen pro verzi Professional, je nyní v OCADu 2018 k dispozici již ve verzi určené pro orientační běh. S laserovým dálkoměrem TruPulse 360B od společnosti Laser Technology můžete automaticky vložit (nakreslit) zaměřený prvek v terénu přímo do mapového souboru, otevřeného ve vašem tabletu. Zde je třeba připomenout, že český oficiální prodejce OCAD.cz nabízí nejenom osvědčený software, ale vybaví vás i odolnými počítači do terénu s jakýmkoliv operačním systémem (značky Handheld a Trimble), stejně jako laserové dálkoměry.

 

V edici Stavba tratí je doplněna volba „nepřetržitého číslování kontrol“ pro jednočlenné štafety (one-man relay). Je-li tato možnost zvolena, číslování kontrolních stanovišť bude plynule pokračovat i v druhém a třetím okruhu, jak můžete vidět na příkladu:

 

 

OCAD 2018 verze pro týmy

Tato zcela nová edice je určena jak pro pracovní týmy, tak samozřejmě i pro sportovní kluby orientačního běhu. Po splnění vašeho úkolu lze předat pomocí manažeru licencí vaši licenci OCADu 2018 kolegovi, který může pracovat na kresbě své části mapy, připravit středeční mapový trénink, zaktualizovat novou paseku, vymyslet rozhodující královský postup na celostátní závod, vygenerovat výškový profil elitní trati nebo doplnit bludný kořen do vaší turistické mapy. Týmové licence mohou být členům týmu převedeny jednou za 24 hodin.

Největší změnou je ovšem přechod na model předplatného. Společnost OCAD AG reaguje na současný celosvětový trend nabídky softwaru jako služby (SaaS = Software as a service). Zákazník používá v rámci svého předplatného vždy nejnovější verzi programu, pravidelně aktualizovaného, s nejnovějšími trendy a standardy implementovanými do jeho verze. Pro jednotlivce i pro sportovní kluby bude snazší a přijatelnější naplánovat v rozpočtu menší roční finanční částku.

Model předplatného výrazně rozšiřuje okruh potenciálních uživatelů tohoto tradičního orienťáckého programu a zpřístupňuje osvědčený produkt i těm, kterým to doposud ekonomické podmínky nedovolovaly. Na stránkách českého (slovenského a polského) smluvního prodejce www.ocad.cz už nyní najdete informace o připravované změně, která vejde v platnost během několika týdnů. Ti, kterým by změna obchodního modelu nevyhovovala, tak mají ještě poslední šanci si pořídit svoji doživotní licenci současného OCADu 12.

Jiří Daněk
www.ocad.cz

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.