OCAD 18. díl – Hledání kontrol podle GPS? Ano!

od | 24. 4. 2017 | Metodika, OCAD

V dalším díle Tipů a triků v OCADu se podíváme na to, jak využít GPS na maximum ve spojení s OCADem. Ať již budeme chtít efektivně revidovat mapu nebo připravit areál pevných kontrol s možností stáhnutí mapy do mobilního telefonu. Netvrdíme, že popsané postupy jsou jedinými možnostmi. Naopak. Nám se ale osvědčily, a proto jsme se je snažili docela důkladně popsat.

Chceme nahrát mapu na svůj mobilní telefon nebo tablet a orientovat se podle ní? Asi nejjednodušší cestou je mapu vyexportovat do JPG, PDF a na mobilu otevřít nebo uložit do formátu .kmz a otevřít v Google Earth. My si ukážeme jiný způsob a vizuálně určitě hezčí a koneckonců i praktičtější. Příprava vám zabere maximálně půl hodiny a je zapotřebí si nainstalovat dva prográmky. Ten první se jmenuje Avenza Maps, je volně dostupný a nainstalujte si ho přímo na svůj mobil/tablet. Je k dispozici na AppStore, Google Play (Android) i pro Microsoft.
Po instalaci je potřeba registrovat, stačí jen mail, heslo a vzápětí vám dojde e-mail s potvrzujícím odkazem. Poté lze už začít (viz pravý obrázek) a nahrát příslušnou mapu.

Obr. 1: Instalace a registrace v aplikaci Avenza Maps.

Ta musí mít ale specializovaný formát. Nyní si tedy poprvé otevřeme OCAD, kde máme připravenou mapu. Můžeme do ní vložit i kontroly, dodělat grafiku atp. Mapa musí být georeferencovaná a zapnutá v režimu Real world coordinates (Reálné souřadnice). To zjistíte v menu Map -> Set Scale and Coordinate System (Mapa -> Měřítko a souřadnicový systém). Zároveň je nutné mít zvolený Souřadnicový systém (Coordinate system). Od dobrého mapaře by vše mělo být zadané.

Obr. 2: Nastavení souřadnicového systému.

Nyní přejdeme k exportu. Volíme formát TIFF, rozlišení (doporučené je kolem 200-300 dpi) a bez komprese. Pokud používáte jednu z novějších verzí OCADu, pak stačí pouze exportovat a nemějte zatrhnutou volbu Create World file (.tfw). A odstavec, který nyní přijde, už neplatí pro vás.
Pokud však používáte starší verzi OCADu (8, 9, některé verze 10) je naopak potřeba vytvořil zvlášť georeferencovaný soubor (zatrhnutá položka Create World file (.tfw)). Vidíme, že se v adresáři vytvořily dva soubory. Jeden klasický obrázek a právě jeden soubor s příponou .tfw. My bychom ale potřebovali tyto dva soubory spojit do jednoho, resp. zabudovat do obrázku georeferenci. Pomůže nám prográmek s názvem GeoTiffExaminer, který si můžete zdarma stáhnout a nainstalovat. Po otevření obrázku se zobrazí souřadnice ve World File tabulce napravo. Pomocí šipky uprostřed je transponujete i do tabulky s názvem GeoTiff File.

Obr. 3: Transponování souřadnic z .tfw souboru do obrázku

Nyní máme připravený soubor. Ten nyní nahrajte na server, Dropbox nebo přetáhněte do úložiště mobilu. Přejděte do aplikace Avenza Maps, klikněte na symbol + v pravém dolním rohu a přidejte mapu. Postupně se stáhne/načte a ihned vám nabídne informaci o tom, jak jste daleko od vaší mapy, případně hlášku “on map” (tedy nacházíte se právě na vámi vytvořené mapě). Teď už jen spustíte danou mapu a můžeme vyjít, vyběhnout, vyjet… Pokud máte zapnutou funkci GPS na vašem mobilním zařízení, po chvilce můžete vidět, kde právě jste.

Obr. 4: Co všechno aplikace Avenza Maps nabízí.

Navíc můžete využít několik dalších funkcí, které nabízí aplikace. Jednou z nich může být např. přidání libovolného bodu, popsání a přidání fotografie. Lze také celou (případně její část) trasy snímat, najít polohu při zadání souřadnic nebo změřit libovolnou délku či plochu.

A kde lze takovou věc využít? Asi by se žádný orienťák nechtěl dožít situace, kdy se bude běhat s mobilem místo papírové mapy. Nicméně taková názorná ukázka, co jaký objekt znamená, jak odhadnout vzdálenost nebo ověření, že opravdu je závodník na správném místě, se dá využít u začínajících orientačních běžců. A právě nabídnout stáhnutí mapy vašeho areálu pevných kontrol do mobilního zařízení. Může to být jedna z cest, jak rozšířit orientační běh mezi mladé.
Stejně tak rozhodčí závodu (ale pochopitelně i stavitel) si může zjednodušit kontrolu lístečků u závodů tím, že bude mít s sebou mobil s GPS a kontrolovat polohu (pochopitelně je třeba počítat s nějakou odchylkou, zvláštně v hlubokých údolích). To se autorovi článku velmi osvědčilo. Narazíte uprostřed lesa na novou paseku? Jednoduše ji můžete zrevidovat. Stačí zapnout zaznamenávání trasy, obejít jednou nebo pro jistotu dvakrát obvod paseky a posléze GPX soubor vložit přímo do OCADu. To provedete tak, že v horním menu GPS stisknete Import from file (Importovat ze souboru) a ve vaší mapě se vám zobrazí trasa, kterou jste prochodili. Stačí jen obtáhnout symboly, které znázorňují daný fenomén.

To je pro dnešek všechno. Pokud používáte jiný program nebo vychytávku, klidně nám napište do komentářů. Děkujeme.

Seriál OCAD

 1. Příprava před stavbou tratí – vyšlo 29. srpna 2016
 2. Základy stavby tratí v OCADu I – vyšlo 12. září 2016 
 3. Základy stavby tratí v OCADu II – vyšlo 26. září 2016
 4. Popisy kontrol I – vyšlo 11. října 2016
 5. Popisy kontrol II – vyšlo 24. října 2016
 6. Fáborkové tratě –  vyšlo 7. listopadu 2016
 7. Scorelauf – vyšlo 21. listopadu 2016
 8. Stavba štafet – vyšlo 5. prosince 2016
 9. Kombotech I – vyšlo 19. prosince 2016
 10. Kombotech II – vyšlo 2. ledna 2017
 11. Další typy tratí – vyšlo 16. ledna 2017
 12. Statistika tratí – vyšlo 30. ledna 2017
 13. Úprava mapy – vyšlo 13. února 2017
 14. Georeference mapy – vyšlo 27. února 2017
 15. Generování podkladů z dat LLS I – vyšlo 13. března 2017
 16. Generování podkladů z dat LLS II – vyšlo 27. března 2017
 17. Data LLS pro všechny! – minulý díl, vyšel 10. dubna 2017
 18. GPS a navigování podle mapy z OCADu  – dnešní díl
 19. Layout mapy – příští díl, vyjde 8. května 2017
 20. Tisk

Další kapitoly připravíme na základě dotazů, přání a připomínek.

3 Komentáře

 1. Avatar

  Ahoj, já používám GPS modul připojený přes USB a v OCADu zapnutou GPS v reálném čase. Jen u notebooků je docela potřebné si nastavit klávesové zkratky na všechny akce při kreslení – on totiž symbol kurzoru je lehce přehlédnutelný a tím, jak v terénu člověk sleduje spoustu věcí okolo, tak neustále mění pohled na displej/okolí – kurzor se rád “ztrácí” při přejíždění myší/touchpadem.

  Odpovědět
 2. Avatar

  Co se týče GPS v mobilu a orienťáku, vyzkoušeli jsme u nás v oddílu aplikaci švédského autora GPS Orienteering. Je i česky, původně byla jen na Android, ale teď by měla být i verze pro IOS. Verze zadarmo dovoluje běhat připravené závody (tréninky), placená verze (GPS Orienteering Run) dovoluje nahrát mapu s tratí a nastavit některé vlastnosti závodu (otevření startu, automatické ražení jen díky shodě GPS a pozice v mapě, zvuk, zda dovolí pomoc v podobě ukázání akt.pozice z GPS atd.). Po absolvování závodu pak dovolí porovnat výsledky mezi sebou, nebo je nahrát na Stravu.

  Odpovědět
 3. Avatar

  Pro mapování pomocí GPS používám Open Orienteering Mapper (bezplatný), který umí otevřít i soubory OCAD (funguje i ve verzi 2018) a existuje i pro Android. Hodí se i pro výše zíměnou kontrolu lístečků.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.